Yanlış güneş gözlüğü seçimi katarakt nedeni

Kataraktın oluşumunda zararlı güneş ışınlarının büyük bir rolü var.

Yanlış güneş gözlüğü seçimi katarakt nedeni

Yaz aylarının gelmesi ve güneşin yüzünü iyice göstermesiyle açık alanlarda vakit geçirenler güneş ışınlarının sebep olabileceği tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Mor ötesi yani ultraviyole denilen ışınların göz sağlığı için oldukça tehlikeli olduğunu belirten Op. Dr. İrfan Kayurtar “Zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu olmayan güneş gözlükleri, sanıldığı gibi gözü korumaz. Karanlık ortamlarda daha çok ışın alabilmek için refleks olarak büyüyen göz bebekleri, güneş gözlüklerinin yarattığı karanlıkla birlikte büyür. Böylece, büyüyen göz bebekleri daha çok ışığı içeri alır. Ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olmayan güneş gözlüklerini kullandığımızda, zararlı ışınlar büyüyen göz bebeklerinden göz içine daha kolay ulaşır ve buradaki doğal merceğe zarar verir” dedi.

Ultraviyole filtresi olmayan güneş gözlükleri kullanılmamalı

Göz içinde yer alan doğal merceğin saydamlığını yitirmesiyle katarakt hastalığının oluştuğunu ifade eden Op. Dr. İrfan Kayurtar, “Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma bulundurmayan güneş gözlüklerinin kullanımı, göz merceğine zarar verip katarakt oluşumunu hızlandırabilir. Buna ek olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkan ve halk arasında sarı nokta olarak bilinen makula dejenerasyonu hastalığına sebep olabilir” dedi.

Moda için göz sağlığınızdan olmayın

Özellikle yaz aylarında sadece moda amaçlı ve cam kalitesine dikkat edilmeyen gözlüklerin işporta tezgâhlarında satışta olduğunu belirten Op. Dr. İrfan Kayurtar “Güneş gözlükleri sıradan bir takı değil, göz sağlığı için çok önemli bir aksesuardır. Unutulmamalıdır ki kataraktın ilerlemesi durdurulamaz ve tek tedavisi ameliyattır. Dolayısıyla kişilerin güneş gözlüğü seçiminde oldukça dikkatli olmasını ve göz sağlığına tehdit oluşturacak güneş gözlüklerini kullanmamalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Ultraviyole ışınlarını bloke eden, polarize filtreli güneş gözlükleri tercih edilmeli

Güneş ışınlarından tam anlamıyla korunmak için standartlara uygun güneş gözlüğü kullanımının şart olduğunu ifade eden Op. Dr. İrfan Kayurtar, “Yazın özellikle beyaz zeminler ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimize daha çok zarar vermektedir ve güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma ihtiyacı daha da önemlidir. Bu saatlerde ultraviyole ışınlarını bloke eden ve polarize filtreli güneş gözlüklerinin kullanılması gerekir” dedi.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1130872

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ