Firmandex

Ya çıkarız ya da batarız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İslam ülkelerine standart birliği çağrısında bulundu.

Ya çıkarız ya da batarız

İslam dünyasının çok kritik bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Özlü, İslam ülkelerinin helal standardı oluştururken organize hareket etmesinin çok değerli olduğuna inandığını belirtti. İstanbul’da dün yapılan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Genel Kurulu’nda konuşan Özlü, İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerinin etkinliğini geliştirmenin önemine dikkat çekti.

BM SİSTEMİNİN BENZERİ

Gelişmiş ülkelerin siyasi alanda kurmuş olduğu hegemonyanın teknik sahalarda da yansımaları olduğuna dikkat çeken Özlü, “Nasıl ki Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri bulunmakta ise Uluslararası Standart Kuruluşu ISO’nun konsey organında da sabit üyelerin bulunması bu çerçevede şaşırtıcı değildir. Standartlar konusunda yaşanan süreç de aslında özü itibarıyla bundan çok farklı değil. Standartları belirleyen mevcut yerleşik yapılar, sonrasında tüm enstrümanlarıyla piyasa üzerinde hakimiyet oluşturuyorlar” diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, SMIIC genel kurul toplantısının ardından Beşiktaş’taki terör saldırısının yapıldığı Şehitler Tepesi’ne gelerek çiçek bıraktı. Özlü, ardından da İstanbul Medeniyet Üniversitesi laboratuvar temel atma törenine katıldı.

MOĞOL VE HAÇLI GİBİ

İslam ülkelerinin özellikle helal kozmetik, turizm, enerji verimliliği, hizmet yeri belgelendirmesi, ulaşım, tarım, deri, tekstil alanlarında ortak sertifikasyon çalışmalarına hız vermesi gerektiğini ifade eden Özlü, “İslam dünyası çok kritik bir süreçten geçiyor. Moğol istilası veya Haçlı Seferlerinden bu yana, belki de tarihin en önemli kırılma anlarından birini yaşıyoruz. Ya topluca çıkacağız veya Allah korusun, topluca batacağız. Bizler, çok büyük bir mesuliyet taşıyoruz. Özellikle son birkaç yılda yaşanan gelişmelere rağmen, gerek mezhep gerek ırk düzeyindeki ihtilaflara son verebiliriz” dedi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ