Vatandaşın bankada ne kadar doları var?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta cuma günü yaptığı “dövizi TL’ye çevirin” çağrısı öncesinde vatandaşların bankalardaki yabancı para mevduatı belli oldu.

Vatandaşın bankada ne kadar doları var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “dövizi TL’ye çevirin” çağrısı öncesinde vatandaşların ve şirketlerin bankalardaki toplam yabancı para mevduatı 144,8 milyar dolar düzeyindeydi. Bu paranın ne kadarının bozdurulduğu haftaya belli olacak.

Merkez Bankası verilerine göre, Erdoğan’ın çağrısının hemen öncesi yurtiçi yerleşiklerin toplam yabancı para mevduatı 2 Aralık itibariyle 144,8 milyar dolar oldu.

Önceki hafta bu rakam 144,07 milyar dolar düzeyindeydi. Yani yerlilerin döviz mevduatı Erdoğan’ın çağrısı öncesinde yaklaşık 700 milyon dolar arttı.

Yabancı para mevduatının 136,675 milyar doları mevduat bankalarında, 8,120 milyar doları katılım bankalarında bulunuyor.

VATANDAŞLARIN 83 MİLYAR DOLARI BANKADA

Vatandaşların bankalardaki yabancı para mevduatı 83,242 milyar dolar, tüzel kişilerin ise 53,433 milyar dolar düzeyinde. Katılım bankalarında bu tutarlar sırasıyla 5,844 ve 2,276 milyar dolar.

PARANIN 50 MİLYARDAN FAZLASI “DOLAR”

Mevduat bankalarında gerçek kişilerin yabancı para mevduatının 50,471 milyar dolarlık kısmı dolar, 27,780 milyar dolarlık kısmı euro (ABD doları karşılığı miktar).

Vatandaşların ve şirketlerin Erdoğan’ın çağrısının ardından ne kadar dolar bozdurup TL’ye geçtiği haftaya perşembe açıklanacak verilerle netlik kazanacak.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ