Firmandex

Uzman uyarısı: Sakın kar yemeyin

Karın, yere düşmeden kirlendiğine dikkat çeken Meteoroloji Mühendisi Prof. Mikdat Kadıoğlu, “‘Köyde yaşıyorum, havamız temiz’ demeyin. Sakın kar yemeyin” uyarısında bulundu.

Uzman uyarısı: Sakın kar yemeyin

Karın, yere düşmeden kirlendiğine dikkat çeken Meteoroloji Mühendisi Prof. Mikdat Kadıoğlu, “‘Köyde yaşıyorum, havamız temiz’ demeyin. Sakın kar yemeyin” uyarısında bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, sanayiden kaynaklanan kirleticiler artık tüm dünyayı dolaştığı için karın yere düşmeden kirlendiğine vurgu yaptı.

Özellikle Anadolu’da yaşayanların, karı pekmez veya balla karıştırıp yemek için kış mevsimini iple çektiği günlerin geride kalması gerektiğini ifade eden Kadıoğlu, romantik duygular çağrıştırmasına rağmen insanların kar hakkında çok az bilgi sahibi olduğuna işaret etti. 

“KAR, YERE DÜŞMEDEN AĞIR METALLERLE KİRLENİYOR”

Havada bulunan sanayiden kaynaklanan kirletici partiküllerin tüm dünyayı dolaştığını anlatan, dolayısıyla kimsenin artık “Köyde yaşıyorum, benim havam temiz” dememesi gerektiğini vurgulayan Kadıoğlu, “Artık kar, havadaki tüm kirleticilere yapışarak yere iniyor. Yani kar, yere düşmeden kirleniyor. Her türlü kirletici ve ağır metallere bulaşmış kar kristalleri birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Sakın kar yemeyin” diye konuştu.

“KAR KRİSTALLERİNİN DÜŞME HIZI, İNSANIN SIKIŞIK TRAFİKTE İLERLEMESİ GİBİ”

Miktad Kadıoğlu, kar kristallerinin ortalama düşme hızının saatte yaklaşık 800 metre olduğunu ifade ederek, bu durumu insanların sıkışık trafikte ilerlemesine benzetti.

Meteorolojinin kaynak, yer, zaman, miktar, yükseklik ve olasılık belirten kar tahminleri verebildiğini dile getiren Kadıoğlu, yerel yönetimlerin de karla mücadele planlarını güncelleyerek, bunu etkin ve çevreye en az zarar verecek şekilde yapabilmenin yollarını araması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK : turkiyegazetesi.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ