Firmandex

Ünlüler Şeb-i Arus’da ilahi seslendirecek

743. ölüm yıldönümünde Mevlana’yı anmak amacıyla düzenlenen Şeb-i Arus İstanbul etkinliğine sürpriz isimler katılacak. Etkinlikte bir araya gelecek olan Alişan, Rafet El Roman, Yusuf Güney, Sami Özer, Eşref Ziya, Özgün, Bekir Köse, Grup Tillo ve Alper Kış, önemli gece için ilahi seslendirecek.

Ünlüler Şeb-i Arus’da ilahi seslendirecek

Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölüm yıldönümü için düzenlenen etkinlikler dolayısıyla 24 Aralık Cumartesi günü Şeb-i Arus kutlanacak. 5. kez düzenlenecek olan Şeb-i Arus İstanbul etkinliğinde, 50 kişilik Veysel Samanlıoğlu Orkestrası eşliğinde ünlü şarkıcılar ilahi seslendirecek.

Alişan, Rafet El Roman, Yusuf Güney, Sami Özer, Eşref Ziya, Özgün, Bekir Köse, Grup Tillo ve Alper Kış gibi sanatçıların sahneye çıkacağı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 743’üncü ölüm yıldönümü anılacak.

Ünlü isimlerden ilahi performansı

Gecede popüler sanatçılar bu kez ilahilerle Şeb-i Arus İstanbul için bir araya gelerek 15 bin kişiye seslenecek. Gecenin sunuculuğunu ekranların ünlü yüzü Ertem Şener ve Tasavvuf Müziği Sanatçısı Necip Karakaya üstlenecek. 50 kişilik Veysel Samanlıoğlu Orkestrası’nın eşliğinde Alişan, Rafet El Roman, Yusuf Güney, Sami Özer, Eşref Ziya, Özgün ve Bekir Köse, Grup Tillo ve Alper Kış’ın söyleyeceği ilahiler ve şiir performansları İstanbul semalarında yükselecek.

Tören, sema topluluğunun Mevlevi Ayin-i Şerif’iyle son bulacak. 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimizin anısına ithaf edilecek geceden elde edilecek gelir ise Bolu ili, Tokad-i Hayreddin Türbesi’nde yapılacak camiikülliye ve Kuran kursu inşaatında kullanılacak.


Şeb-i Arus törenleri başladı

z. Mevlana’nın 743. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da katıldığı “Kandil uyandırma merasimi” ve “Sevgi ve hoşgörü yürüyüşü” ile başladı.Törenler kapsamında ilk olarak, Alaaddin Tepesi yakınlarındaki Mevlana ile Şems-i Tebrizi’nin buluştuğu noktaya yerleştirilen Meracel Bahreyn (İki denizin buluşması) kandili, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ve protokol üyeleri tarafından yakıldı.Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, kandil uyandırma geleneğinin, genç nesillere aktarılması bakımından önemli olduğunu belirtti. Hz. Mevlana’yı ve Şems-i Tebrizi’yi anmanın yanında, Meracel Bahreyn’in Konya’nın günlük hayatında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Burası, iki büyük zat ve ekolün birleştiği yer olarak İslam medeniyetinde ve düşüncesinde önemli bir dönüm noktası oluşturmuştur. Bu, Konya’nın gelecek nesillere aktaracağı çok güzel bir mirasıdır. Bundan sonraki yıllarda bu gelenek kıyamete kadar sürecektir. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu. Protokol üyeleri daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze Komutanlığı Mehteran Birliği eşliğinde Mevlana Meydanı’na kadar yürüdü. Mehteran Birliği tarafından burada bir konser verildi.Alaaddin Tepesi’nden başlayan “Sevgi ve hoşgörü yürüyüşü”, Mevlana Müzesi önünde sona erdi.Müze’deki Mevlana Dergahı Semahanesi’nde çocuk semazenler de sema gösterisi sundu.Ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nda görevli Semazenbaşı Ahmet Sami Küçük tarafından, bir Mevlevi geleneği olan “Gülbank duası” edildi.Dünya, “Hz. Mevlana’nın diyarı”nda buluşacak

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ