Firmandex

Uluslararası oyuncunun ilk yönetmenlik projesi

2016-2017 tiyatro sezonuna iddalı ve çok özel bir oyun olan İKİ EFENDİNİN UŞAĞI ile perde diyecek.

Uluslararası oyuncunun ilk yönetmenlik projesi

Karart Kültür Sanat’ın bu yıl ki başarılı yapımları arasında yer alacak ve Yönetmenliğini 
Özlem Turhal De Chiara’nın yaptığı, canlı müzik eşliğinde ve kendinden söz ettiren İki Efendinin Uşağı adlı oyun bu yıl genç ve ödüllü çalışmaların özel isimleri ile beraber aylarca hazırlanılarak ortaya çıktı. 

Tiyatro seyircisi için sahne demeye hazırlanan ekip tiyatro seyircisi ile geçtiğimiz günlerde buluştu. 

Karart Kültür Sanat olarak bu yıl 2016-2017 tiyatro sezonuna iddalı ve çok özel bir oyun olan İKİ EFENDİNİN UŞAĞI ile perde diyecek. Kültür Bakanlığı destekli oyun ile bu yıl yüzlerce seyircinin yüzünü güldürmeye hazırlanan Karart Kültür Sanat’ın kültür sanat projelerinden yalnızca biri. Aylarca hazırlandıkları oyun dışında farklı projelerle de yakında sanat severlere müjde verecekler.

Oyunun Dramaturjisini Şehir Tiyatrolarından Dilek Tekintaş üstlendi. Uluslararası oyuncu ve Türkiye’de ilk Yönetmenliğini gerçekleştireceği oyunla beraber aynı zamanda; Boğaziçi Üniversitesi Yayınları tarafından basılan Yoshi Oida’nın “Görünmez Oyuncu” ve “Oyuncunun Oyunları” adlı eserlerini Türkçeye kazandırmıştır.

 
Oyun Hakkında;

Pantolone kızı Clarice’i Dottore’nin oğlu Slvio ile evlendirmeye karar vermiştir ve evinde bir tören düzenler. Gençler birbirlerine çok aşktır. Daha önce kızını evlendirme sözünü verdiği ve öldüğünü öğrendikleri Federico Rasponi’nin bu törene gelmesiyle işler karışır. Aslında gelen Rasponi’nin kılığına girmiş kız kardeşi Beatrice’dir.

Şehirde olan Florindo ve Beatrice farkında olmadan aynı Uşağı işe alınca işler daha da karışmıştır.

Oyun geleneksel motiflerimizle harmanlanarak bugüne taşındı. Halk tiyatrosunun farklı coğrafyalarda bile olsa ortak noktası olan göstermeci yaklaşım çıkış noktamız oldu
Hayat, aşk, para ve kimlikler üzerinden akıp giderken birileri ölür hem de her gün.
O da abisi ile yaptığı düellodan sonra kayıplara karışan sevgilisi Florindo yu bulmak istemektedir.

Oyun Ekibi
Yazan : Carlo Goldoni 
Çeviren: Rekin Teksoy 
Yöneten(Yönetmen): Özlem Turhal de Chiara
Dramaturg: Dilek Tekintaş
Sahne & Kostüm Tasarım: Tuluğ Altrk
Koreografi & Akrobasi: Arda Alpkiray – Emilio (Napoleao) de Chiara 
Retitr: Verda Habif 
Dekor Uygulama: Murat Yılmaz 
Aksesuar Uygulama: Demet Ergün 
Müzik: Almir Güngör 
Makyaj Tasarımı: Umay Korgül Gelgör
Oyuncular: Aras Şenol, Tarık deyi Çınar, Gözde Demirtaş, Emirhan Yolsal, Sinan Mutlu, Uğur Baloğlu, Federico Villatico, Dilan Dizgner, Arda alan Işık, Volkan Işılay 
 
Yönetmen: Özlem Turhal de Chiara (Biyografi)

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Oyunculuğu bölümünden mezun olduktan sonra New School University Actors Studio Drama School(NY)’da oyunculuk yüksek lisansı yaptı. Tezi, Mrozek’in “Strip-tease” adlı oyunu, Actors Studio’dan aldığı davetle sergilendi. Off-Broadway yapımı olan Franz Kafka’nın “Metamorfoz” adlı eserinin sahne yorumundaki rolüyle American Actors’ Equity Association’a (AEA) katıldı.

Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli yerli ve yabancı sinema filmlerinde ve tiyatro oyunlarında oyuncu olarak yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi Yayınları tarafından basılan Yoshi Oida’nın “Görünmez Oyuncu” ve “Oyuncunun Oyunları” adlı eserlerini Türkçeye kazandırdı.

“Karakter Omurgası ve Duyu Hafızası” üzerine çeşitli üniversitelerde öğretim görevliliği ve atölyeler üstlendi. Israel Horovitz’in tiyatro oyunlarının çevirmeni ve yazarın eserlerinin Türkiye temsilcisi. 

Angola’dan Capoeira İstanbul Derneğinin yönetim kurulu başkanı.
Halen Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünde öğretim görevlisi. “Literary Character Analysis Through Acting” ve “Scene Study and Character Development Through Literature” derslerini vermekte. Capoeirista. Anne. Kızlarından oyunculuğun esaslarını öğrenmeye ve tekrar aşık olmaya devam ediyor.

EMILIO (NAPOLEAO) DE CHIARA 

Emilio (Napoleao) de Chiara Milano’ da doğdu. Capoeira ile ilk defa gittiği bir karnavalda tanıştı.

O günden itibaren Italian Association of Capoeira da Angola kurucusu olan Mestre Baixinho ile çalışmaya başladı.

2009 yılında Italian Association of Capoeira da Angola ‘dan eğitmen sıfatı ile mezun oldu.Eğitiminin bir parçası olarak hem Capoeira Angola bilgisini hem de tekniğini geliştirmek amacıyla uzun bir süre Brezilya’da eğitmlere katıldı.

2010 yılında bir Capoeira Akademisi kurma hayali ile İstanbul’a geldi ve bu hayalini gerçekleştirmek için Capoeira da Angola Istanbul grubunu kurdu.Napoleao ve grubu IBB Kültür A.Ş. ve Bilgi Üniversitesi’nde 2 tane olmak uzere sayisiz uluslararası Capoeira Festivali duzenledi ve çeşitli üniversite ve tiyatrolarda workshoplar verdi. Napoleao deneyimli bir Capoeira eğitmeni olup gerek yetişkinlere gerekse çocuklara capoeira atölyeleri vermekte ve Capoeiranın tohumlarını İstanbula dağıtmak için düzenli aralıklarla sokak gösterileride yapmaktadır.

Grupo de Capoeira da Angola Istanbul grubunun kurucusu, Capoeira eğitmeni , sokak performansçısı , Capoeira koreografisti , Afro-Brezilya perküsyoncusu , çocuk eğitmenidir.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ