Firmandex

Ülkeyi ikiye bölen karar! 8 kadın sunucu bunu yapmazsa…

Mısır’da bir televizyon kanalı sekiz kadın sunucusunu fazla kilolu oldukları gerekçesiyle görevinden uzaklaştırdı. Sunuculardan kilo verip işlerinin başına dönmesini isteyen kanala kadın hakları savunucularından tepki yağıyor.

Ülkeyi ikiye bölen karar! 8 kadın sunucu bunu yapmazsa…

Devlet yönetiminde olan Mısır Radyo ve Televizyon Birliği (ERTU) bünyesindeki kanallarda çalışan, 8 sunucuya bir ay süre verildi ve bu kadınlardan zayıflayıp işe dönmeleri istendi. Sunuculara aksi takdirde bir daha ekrana çıkamayacakları bildirildi.

İşin ilginç yanı ise kararı veren kişinin kanalın kadın yöneticisi olması. BBC’nin haberine göre, kendisi de daha önce sunuculuk yapan kanalın yöneticisi Safaa Hegazy, çalışanların “uygun bir görünüme” kavuşana kadar ekrana çıkarılmayacağını açıkladı.

Sunucular karar karşısında çok şaşkın ve üzgün olduklarını belirtti. Bir sunucu, “şişko olup olmadığıma izleyenler karar versin” derken bir diğeri ise ailesinin durum karşısında çok üzüldüğünü ifade etti.

‘ANAYASAYA AYKIRI’

Mısır’da kadın haklarını savunan sivil toplum kuruluşları anayasaya aykırı olduğunu belirttikleri kararı kınadılar.

Olayın, kadına karşı şiddetin başka bir şekli olduğunu ifade eden eleştirilere kulağını tamamen  kapatan ERTU ise karardan geri dönülmeyeceğini ifade ediyor.

MISIR İKİYE BÖLÜNDÜ

Olay üzerine Mısır’da medya kuruluşları ikiye bölündü. Devlet gazetesi El Ahram’da çalışan gazeteci Fatma el Şaravi kararın yerinde olduğunu ve tüm tv kanallarında uygulanmasını gerektiğini belirtti.

Akademisyen ve yazar Vahid Abdul Macit ise kanal yöneticilerinin kadınların görüntüsüyle değil haber içeriklerini geliştirmekle uğraşması gerektiği yorumunu yaptı.

Sosyal medyada da benzer şekilde insanlar ikiye bölündü. Bazıları kadın sunuculara destek verirken bazıları ise kanalın yöneticisini kararı nedeniyle tebrik etti.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/ulkeyi-ikiye-bolen-karar-8-kadin-dunya-2297242/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ