FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Ulaşıma 2023 yılına kadar 39 milyar Euro yatırım

Türkiye’nin demiryolu ağındaki yatırımları hızla artıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 2023 yılına kadar demiryolu hatlarına 39 milyar Euro yatırım yapacaklarını söyledi.

Ulaşıma 2023 yılına kadar 39 milyar Euro yatırım

Arslan, son 15 yılda demiryolu sektörüne yapılan toplam yatırımın 18.5 milyar Euro olduğuna dikkati çekerek, bunun 4.7 milyar Euro’sunu yüksek hızlı demiryolu projeleri, 715 milyon Euro’sunu ise hızlı demiryolu projeleri için harcadıklarının altını çizdi. Yüksek hızlı trenlerin doğrudan hizmet verdiği il sayısının 7’ye yükselerek nüfusun yüzde 33’ünü kapsadığını vurgulayan Arslan, şunları kaydetti: “2023 yılına kadar demiryolu sektörüne 39 milyar Euro daha yatırım yapacağız. Bu tutarın yüzde 80’i olan yaklaşık 31 milyar Euro’yu yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleri için planladık. Yeni açılacak hatlarımızla ülkemizin dört bir yanını yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarıyla bağlamış olacağız.” 

ELEKTRİKLİ OLACAK

Yüksek hızlı trenlerin seyahat süresi, hız ve konfor nedeniyle tercih edilme oranının yüzde 73’ü bulduğuna işaret eden Arslan, memnuniyet oranının yüzde 99’un üzerinde olduğunu söyledi. Arslan, Ankara-Eskişehir hattında demiryoluyla taşınan yolcu sayısının YHT ile yüzde 8’den yüzde 72’ye çıktığına dikkati çekerek, Ankara-Konya arasında ise toplam yolcunun yüzde 66’sının YHT ile seyahat eder hale geldiğini vurguladı. Arslan, Türkiye’deki demiryolu ağının yüzde 90’ını yenilediklerini, elektrikli ve sinyalli hatları yüzde 100 artırdıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Hedefimiz 2023’e giderken bütün hatlarımızı elektrikli ve sinyalli hale getirmek, demiryolu sektöründen elde ettiğimiz işletme verimliliğini azami seviyeye çıkarmak. Eş zamanlı olarak özel sektörle sanayi tesisleri kurmak ve üretime geçmek için mesafe kat ettik.” 

ÜÇ ŞEHİRE DEMİRYOLU ENDÜSTRİSİ KAZANDIRILDI

Sivas, Adapazarı ve Eskişehir’e demiryolu endüstrisi kenti kimliği kazandırıldığına işaret eden Arslan, Eskişehir’de milli yüksek hızlı tren, Adapazarı’nda milli elektrikli ve dizel tren setleri, Sivas’ta da milli yük vagonu üretecek altyapı oluşturduklarını bildirdi. Bakan Arslan, konuşmaların ardından stantları gezerek, yüksek hızlı tren simülasyonunu kullandı.

 

KAYNAK : STAR GAZETESİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.