FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

TVF bizi devler ligine çıkaracak

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, TVF’nin Türkiye’yi dünya arenasına çıkaracak proje olduğunu belirtti. Canikli, “Finansman yönetimi tecrübeleri, IMF’den aldıkları borcu ödeyebilmek için çırpınmaktan ibaret olanların bizi anlamalarını beklemiyoruz” dedi.

TVF bizi devler ligine çıkaracak

Türkiye Varlık Fonu’ndan sonra ekonomik işleyişte hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına işaret eden Başbakan Yardımcısı Nurettin CanikliTürkiye’nin dünya arenasına çıkacağını söyledi. Canikli, “Fon, Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığının, güçlü, iddialı, rasyonel, tutarlı ve dengeli bir sistemle tüm dünyaya ilan edilmesi projesidir. Kamu varlıklarının satışı veya özelleştirilmesi ya da , kamu varlıklarının teminat gösterilmesi suretiyle kredi temin edilmesi projesi değildir. Halkbank gibi varlıkların fona devredilmesiyle 10, 20, 30 yıl vadeli çok büyük finansman imkanları oluşturulacak ve yatırıma dönüşecek” bilgisini verdi.

ONLAR BİZİ ANLAYAMAZ

Canikli, “Finansman yönetimi tecrübeleri, IMF’den aldıkları borcu ödeyebilmek için çırpınmaktan ibaret olanların ve maliye politikasını, faiz batağına saplanmış devlet bütçesini, içerdeki ve dışarıdaki para babalarına peşkeş çekmek süreci olarak yürütenlerin bizi anlamalarını beklemiyoruz” dedi.

Fona aktarılan kamu varlıklarının satışının veya özelleştirilmesinin olmayacağını kaydeden Başbakan Yardımcısı Canikli, “Türkiye Varlık Fonu, kamu varlıklarının teminat gösterilmesi suretiyle kredi temin edilmesi projesi de değildir. Bu Hazine’nin elinde donuk bir değer olarak yatan varlıkların değerlendirilerek rantabl ve kalıcı yatırımların uzun vadeli ve ucuz finansman ihtiyacı için kullanılabilmesi ve Türkiye’nin ekonomik kaynaklarıyla birlikte küresel oyuncu olarak dünya arenasına çıkışının projesidir” değerlendirmesi yaptı.

EKONOMİK SABOTAJLARA ‘DUR’ DİYECEK

Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) para ve finansal piyasalara yönelik dengeleme ve ekonomik teröre karşı mücadele fonksiyonu görevini yapacağını anlatan Canikli, “Ekonomik sabotaj ve saldırıların yoğunlaştığı dönemlerde fon piyasaların sakinleştirilmesine ve saldırıların defedilmesine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

ÖNEMLİ PROJELERE FİNANSMAN KOLAYLIĞI

Fonun geliştirilmesi sayesinde ortaya çıkacak imkanlar, ciddi kaynak gerektiren savunma sanayi ürünleri yatırımlarının yanı sıra, uzayla ilgili yatırımlar, dönüşüm projeleri,Kanal İstanbul gibi mega projeler, otoyollar ve şehir hastaneleri gibi altyapı projeleri ve yüksek teknoloji içeren projelerin finansmanında kullanılacak.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.