Türkiye’nin Maldivleri turistlerini bekliyor

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler’e benzetilen Salda Gölü’nün, turizmden daha fazla pay alabilmesi için tanıtım çalışmaları yapılıyor. Beyaz kumsalı ve turkuaz rengiyle dikkat çeken göl, çevresinde 61 familyaya ait 301 bitki türü görülüyor.

Türkiye’nin Maldivleri turistlerini bekliyor

Yaklaşık 185 metre derinliğe sahip, 6 bin 800 metre eninde, 9 bin 86 metre uzunluğunda tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alan Salda Gölü, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Çevresinde 61 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü belirlenen göl, beyaz kumsalı ve turkuaz rengiyle eşsiz bir güzellik sunuyor. Çevresinde bisiklet turları düzenlenen, kuş gözlenen, yüzülen ve dalış gerçekleştirilebilen göl, fotoğraf tutkunlarının da dikkatini çekiyor.

Dünyanın en derin ve en berrak gölü

Burdur’un Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir, Salda Gölü’nün Yeşilova ilçesine 3 kilometre uzaklıkta olduğunu söyledi.

Gölün, dünyanın en derin ve en berrak göllerinden biri olması dolayısıyla ün kazandığını ifade eden Özdemir, “Berraklığını çok uzaktan bile fark edebileceğiniz bir göl. Bu gölün başka özelliği de Mars üzerinde bulunan magnezyum yüklü taşların bu gölün etrafına serpilmiş olmasıdır. Hem turkuaz rengi hem de bu magnezyum yüklü taşlardan dolayı beyaz rengi gölümüzün etrafında görebilirsiniz.” dedi.

Salda Gölü berraklığı ile ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor.

Arap gazetecilerden Türkiye’ye destek gezisi

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) desteğiyle Giresun ile Ordu’ya gelen Arap gazeteci ve sosyal medya fenomenleri, ülkelerinde Türkiye’nin turizm açısından güvenli olduğu mesajını verecek. Türk Hava Yolları sponsorluğunda bir süre önce Ordu-Giresun Havaalanı’na gelerek önce Ordu, ardından Giresun’u gezen Araplar, Türkiye’nin turizm potansiyelini ülkeleriyle paylaşacak.DOKA Giresun Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Aladağ, Katar, Dubai ve Lübnan’dan gazeteci ve sosyal medya fenomenlerinin katıldığı bir gezi düzenlendiğini söyledi.Bölgeye gelen Arapların, medya üzerinden turizmle ilgili bilgilendirme yaptığını belirten Aladağ, “Amaç Körfez ülkelerinde Giresun ve Ordu’yu tanıtmak ve buranın güvenli olduğunu, halen turizme açık olduğunu, insanların burada rahatlıkla konaklayabileceğini onlara anlatabilmek.” dedi. Türkiye’de darbe olmadı Aladağ, 15 Temmuz’daki darbe girişimiyle bir algı oluştuğunu dile getirerek, şöyle devam etti:”Arap ülkeleri, özellikle bu gazetecilerini bölgeye gönderdi. Arap ülkelerinden yaklaşık 15 gazeteci, özellikle ‘Türkiye’de darbe olmamıştır, normal hayat devam ediyor. Türkiye gezilmeye değerdir’ mesajını kendi ülkelerinde vermek için geldi. Bu süreçte özellikle Türkiye ve Cumhurbaşkanımızın, ülkemizin yanında bulunduklarını göstermek istemişlerdir.” İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci ise Arap gazetecilerin hem Giresun hem de bölgeye fayda sağlayacağını, bu tanıtımın mutlaka geri dönüşü olacağını kaydetti.Ordu-Giresun Havaalanı sayesinde turizm alanlarına kolay ulaşım imkanı bulunduğuna işaret eden Gürgenci, “Havalimanından çıktığınız zaman 40 dakikada turizm merkezlerine ulaşma şansına sahipsiniz. Bu alanı değerlendirmek de bizlere düşüyor. Bizler misafirlerimiz aracılığıyla yurt dışında ilimizi tanıtarak, buraya kolay ulaşım elde edebileceklerini ve turizmden beklentilerini karşılayabileceklerini ifade ediyoruz.” diye konuştu. Elektrikli faytona Araplardan ilgiÖte yandan, Tirebolu Belediyesince hizmete sunulan elektrikli faytonun ilk denemesi Giresun Kalesi’nde yapıldı. Arap konuklar, faytona yoğun ilgi gösterdi.Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner, Doğu Karadeniz sahilinde önemli destinasyonlara sahip kentte, farklı bir aktivite olarak elektrikli faytonun turizme kazandırıldığını belirtti.Tirebolu’nun yaz turizminde de etkin bir destinasyon olduğunu dile getiren Uzuner, şu ifadeleri kullandı:”Elektrikli faytonu Giresun Kalesi’nde denedik, ciddi manada yokuş çıkabilme kabiliyetine sahip. Kale içinde gezdiğimizde, burada bulunan Arap turistlerin ciddi ilgisiyle karşılaştık. Günlük kiralamak isteyenler, binerek kiralamak isteyenlerle karşılaştık. Bu da bizi mutlu etti. Onların ruhuna çok uygun bir araç. Bu manada Giresun turizmine ciddi katkı sağlayacak.” Saraybosna’da iki Türk filmi yarışacak Halisdemir “30 Kuş” şiiriyle anlatılacak Suriyeli Fatma’nın yüzü Türkiye’de gülecek

Tarihle doğanın bütünleştiği kent: Phaselis

Antalya’nın Kemer ilçesindeki Phaselis Antik Kenti, tarih ile doğanın iç içe olduğu sahilleriyle yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.Antik çağda parfüm üretimiyle öne çıkan Phaselis, doğal güzelliğiyle görenleri hayran bırakıyor.Yerli ve yabancı turistler, milli park statüsündeki antik kente karadan araçlarıyla, denizden yat turlarıyla gelebiliyor. Tarihi milattan önce 309’a kadar uzanan kenti ziyaret eden turistler, tarihi eserlerin yanı başındaki koylarda çamların altından denize girmenin tadını çıkarıyor. Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, antik kentin, ilçeye turizm açısından büyük katkılarının olduğunu söyledi.Phaselis’in liman kenti ve ormanlık alanda olmasının kente değer kattığını ifade eden Feslihan, “Kente yılda 100 binin üzerinde ziyaretçi geliyor. Gelen misafirler, tüm günlerini burada geçirebiliyor.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi’nin de Phaselis’te kazı çalışmalarına yönelik araştırmalar yaptığına değinen Feslihan, şöyle konuştu:

”Üniversite, kentte görülmeyen ve yer altında kalan kalıntıları, yer üstüne çıkarıp turizme kazandırmak için çalışmalar yapıyor. Kemer’e ciddi anlamda değer katan bir yer. Geçmişte bazı sanatsal faaliyetlere de imkan sağlamış bir yer. Önümüzdeki yıllar için bazı sivil toplum kuruluşlarının burada sanatsal faaliyetler ve projeleri mevcut. Bunlar, Phaselis’in tanıtımı açısından da ciddi anlamda önem arz ediyor. Herkesi Phaselis’i görmeye davet ediyorum.” 

7 ayda 88 bin ziyaretçi 

Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlelenen bilgilere göre, Phaselis Antik Kenti’ni bu yılın 7 ayında 88 bin 772 kişi ziyaret etti.

Phaselis’te ocak ayından bu yana satılan biletlerden 691 bin 520, gişede satılan müze kartlardan ise 214 bin 600 lira gelir elde edildi. Antik kente, 9 bin 72 kişi indirimli, 21 bin 166 kişi de ücretsiz olarak giriş yaptı. Ünlü seyyahlar Ünye’de 50 aydının gözünden 50 kent

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ