Firmandex

Türkiye’nin ‘Kuş Serisi’ tutkusu: Sıfır fiyatına 20 yıllık otomobiller

Ülke genelinde 7’den 70’e her kesimin kullandığı ve halk arasında ‘kuş serisi’ olarak adlandırılan ‘Serçe, Şahin, Kartal ve Doğan’ model …

Türkiye’nin ‘Kuş Serisi’ tutkusu: Sıfır fiyatına 20 yıllık otomobiller

Ülke genelinde 7’den 70’e her kesimin kullandığı ve halk arasında ‘kuş serisi’ olarak adlandırılan ‘Serçe, Şahin, Kartal ve Doğan’ model otomobiller, şu anda üretimde olmasa da tarihe tanıklık ediyor. Yüz binlerce Tofaş hayranı, hala ilk günkü heyecanla ve tutkuyla otomobillerini kullanıyor.

Tofaş’ın Bursa tesislerinde 1981 yılında üretimine başlanan, 2003’te de seri üretimine son verilen ‘kuş serisi’, son dönemde istenen yüksek fiyatlarıyla sıkça haberlere konu olurken, online satış platformlarındaki ilanlarıyla da dikkat çekiyor.

İleri teknolojiye sahip olmayan, düşük donanımlı, parçasının ucuz ve bulunabilir olması nedeniyle yıllarca tercih sebebi olan modeller artık büyük bir hayran kitlesine sahip. Kurulan kulüpler bu araçlara olan ilgiyi daha da artırdı.

1 milyon 700 bin adetle Türkiye’nin en çok üretilen ve satılan binek otomobil unvanına sahip olan kuş serisi modeller bugün bile 300 bin TL’lere varan fiyatlarla satışa çıkıyor. 

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de hala en çok kullanılan otomobil modelleri 20 yıl önce üretimine son verilen Şahin ve Doğan.

Son dönemde istenen fiyatlarıyla haberlere konu olan kuş serisi, ‘Fabrikadan çıktığı gibi’, ‘Kusursuz’, ‘Türkiye’de tek’, ‘Koleksiyonluk’ gibi başlıklarla açılan ilanlarıyla da dikkat çekiyor.

‘KOLEKSİYONLUK’

Online satış platformalarında en çok rastlanan ilan başlıklarından birisi ‘Koleksiyonluk’.  Özenle saklanan ve bakımları yapılan Doğan ve Şahin’ler sıfır otomobillere yaklaşan fiyatlarla satılıyor. 

GALOŞLA BİNİYOR, HAFTADA BİR GÜN KULLANIYOR

‘DEĞİŞENSİZ’

‘TÜRKİYE’DE TEK’

‘Türkiye’de tek’ başlığı ilanlarda sıkça görülen başlıklardan bir diğeri.

GARAJ ARABASI

Kuş serisi araçların ilanlarının çoğunda ‘garaj arabası’ ibaresi dikkat çekiyor. Bu araçların kilometreleri genellikle aracın yaşına göre çok düşük oluyor.

‘HASTASINA’

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ