Firmandex

Türkiye’nin Apple’ı Bursa’dan çıkacak

Otomotiv ve tekstil sektörünün kalbi olarak bilinen Bursa, artık teknoloji ile de anılacak.

Türkiye’nin Apple’ı Bursa’dan çıkacak

Türkiye’nin ilk teknoloji OSB’si Bursa’da kuruluyor. Firmaların hem Ar-Ge hem de üretim yapabilecekleri bir proje olan Teknosab, 2017 sonunda hayata geçecek. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, 10 milyon metrekare büyüklüğe sahip olacak olan OSB için bugüne kadar alt yapıya 1 milyar lira harcandığını belirtti. Proje için 1.050 adet tapunun kamulaştırıldığını ve 35 kişilik avukat ordusu ile çalıştıklarını söyleyen Burkay “Türkiye için olmazsa olmaz olan katma değerli üretimdir. Bunun için teknoloji geliştirmek ve pazarlamak çok önemli. Bu doğrultuda bu projeye başladık. Toplamda 25 milyar liralık yatırım yapılacak. Şimdiden dünya devlerine yer vermek için görüşmeler yapıyoruz” dedi. 

BÖYLE 10 PROJE GEREKİYOR

Teknosab ile Bursa’nın 2023 yılında ihracatta ortalama kilogram değerini 8 dolara, kişi başı gelirini 35 bin dolara ve Ar-Ge harcamalarının GSMH’ye oranını yüzde 3’e çıkarmayı planladıklarını vurgulayan Burkay “Bursa’nın 8 doları yakalaması, Türkiye’nin 2023’te kilogramda 4 dolarlık hedefi yakalaması demek. Bursa’nın halen 15-16 bin dolar olan kişi başı geliri 2023’te 35 bin dolar olursa, Türkiye de 25 bin dolara ulaşır. Yani hep dediğimiz gibi, Bursa büyürse Türkiye büyür. Türkiye’nin 500 milyar dolara ulaşması için Teknosab gibi en az 10 projeye sahip olması gerekiyor” diye konuştu.

ASTRONOT YETİŞTİRİYORLAR

BTSO Başkanı Burkay, Bursa Gökmen’in en önemli sac ayaklarından olan Türkiye’nin uzay temalı ilk merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) hakkında da bilgiler verdi. Buna göre Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hayata geçen GUHEM, yaklaşık 13 bin metrekarelik kapalı alanda, 154 adet interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim merkezi, uzay eğitim merkezi ve dikey rüzgar tünelini içeriyor. Türkiye’nin ilk astronotunu Bursa’dan çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Burkay “Oda olarak projeye 30 milyon TL üzerinde kaynak vereceğiz. Yer çekimsiz atmosferden astronot ortamına kadar Bursa’da her türlü altyapımız var” dedi.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ