Türkiye’den Batı’ya Asya tokadı

Türkiye 15 Temmuz’da kendisini yalnız bırakan Batı’ya dış politika hamleleriyle cevap veriyor. Rusya, İran ve Kazakistan hamlelerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, eylül ayında Çin’e stratejik bir ziyaret gerçekleştirecek.

Türkiye’den Batı’ya Asya tokadı

Star / Ankara

FETÖ’nün kanlı darbe girişimi sırasında Batı tarafından yalnız bırakılan Türkiye, dış politikada önemli hamleler yaptı. Öncelikle uçak krizi yaşanan Rusya ile ilişkiler normalleşme yoluna sokuldu. 9 Ağustos’ta Rusya’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşerek uçak krizini sonlandırdı. Ayrıca iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla önemli kararlar alındı. 12 Ağustos’ta ise İran Dışişleri Bakanı Zarif Türkiye’ye önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Enerji, ticaret başta olmak üzere Suriye gibi ayrışma noktalarında Türkiye ve İran arasında belli bir ilerleme sağlandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de 5 Ağustos’ta Türkiye’ye gelerek FETÖ ile mücadele konusunda destek mesajı vermişti.

ÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye, Rusya, Kazakistan ve İran’dan sonra önemli bir tema da Çin ile gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan 4-5 Eylül tarihleri arasında Çin’e gidecek. G20 Zirvesi kapsamında yapılacak ziyarette ikili ve heyetler arası görüşmelerin yapılacağı belirtiliyor.  Dünyanın en büyük 20 ekonomisini oluşturan G20 üyesi ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarının katıldığı yıllık olağan toplantılar daha önce Antalya’da yapılmıştı.

 

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1133898

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ