Türkiye’de giyilebilen güneş paneli yapıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde kurulan Teknoket’te giyilebilen Nano Güneş Paneli üretildi.

Türkiye’de giyilebilen güneş paneli yapıldı

Teknoket’te üretilen Nano Güneş Panelinin tanıtım toplantısında konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, panelin tamamen yerli olduğunu ve üretiminin Van’da yapılmasının planlandığını belirtti. 

’22 FİRMA MÜRACAT ETTİ’

YYÜ Teknokent’in birçok Teknokent’ten farklı olarak uluslararası bir nitelik taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Peyami Battal, “Firmalarımız bir yıl içerisinde Teknokentimizde yer alamaya başladı. Bugün itibariyle 22 firma müracaat etti. İran’dan yaklaşık 3 firma müracaat etti. Bu ara o firmalar da gelmek üzereler. Onların da kendilerine ait üretimleri var. Pakistan’da bir firmanın bizimle ilişki kurduğunu ifade etmek istiyorum. Onların da çok farklı bir çalışması var. Üretimini Türkiye’de yapmak istiyorlar. Bizim diğer Teknokentlerden farklı bir yönümüz daha var. O da İŞGEM ile olan ortak protokolümüzdür” ifadelerini kullandı.

Nano Güneş Panelini tanıtan Battal, çalışmalarından dolayı teknokent ekibine teşekkür ederek, “Esnek ve elastik bir yapıya sahip olduğunu ve bunun kullanım alanlarının oldukça fazla olduğunu göreceğiz. İnşaallah, üretime geçtiği zaman kullanım alanının genişliği de dikkate alındığında çok ciddi bir istihdama da yol açmış olacak” şeklinde konuştu.

ÖZELLİKLERİ NELER?

Nano Güneş Panelinin özelliklerini anlatan Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz ise, ilk defa Türkiye’de üretilen Nano Güneş Paneli için ‘giyilebilen güneş paneli’ tabirini kullanarak şunları söyledi:

“Bu panel 0.5 volt üretiyor. Bir insanın ihtiyacı olan tüm enerjiyi üretebiliyorsunuz. Telefonunuzu şarj edebilir, fener kullanabilir veya acil yardımlar için kullanabilirsiniz. Panel esnek ve kırılmazdır. Donması söz konusu değildir. Normalde güneş panelleri eksinin altında çalışmaz, ancak bu panelimiz eksi 60 dereceye kadar çalışabiliyor. Bununla beraber giyilebilir bir teknolojiye sahiptir. Herhangi bir doğa koşulunda bunu rahatlıkla kullanabilir ve giyebilirsiniz. Çok hafif olma özelliğine sahiptir. Biz güneş paneli konusunda Çin’e bağımlıyız, hocamızın da değimiyle artık bu dışa bağımlılığı Van’a bağımlı hale getireceğiz. Şu anda piyasada benzeri bir ürün yoktur. İlk defa Türkiye’de bizim ürettiğimiz ve Türkiye’de bu boyutta üretilen bir numaralı paneldir.”

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ