Firmandex

“Türkiye İsrail’e baskı yapabilir”

Netanyahu’nun ezan yasağını meclisten geçirebilmek için tekrar harekete geçeceğini ifade eden Arap milletvekili Tiybi, Ankara’nın İsrail yönetimine baskı yapabileceğini söyledi.

“Türkiye İsrail’e baskı yapabilir”

İsrail’in, ezanın cami hoparlöründen okunmasını yasaklamaya yönelik yasa tasarısını protesto için İsrail meclisinin (Knesset) kürsüsünden ezan okuyan Arap asıllı milletvekili Ahmed et-Tiybi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, “ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan yasa tasarısından geri adım atmayacağını” belirtti.

Tasarının bu pazar yeniden Knesset’e getirilebileceğini söyleyen Tiybi, “Netanyahu bu yasayı geçirmeyi tekrar deneyecektir. Ancak bunun öncesinde bazı dindar Yahudilerin, ‘yasasının kendi dini ritüellerini de yasaklayabileceği’ yönündeki endişelerini gidermek isteyecektir. İsrail Sağlık Bakanı ve dindar Yahudi partisi Yahudot HaTora (Birleşik Tevrat) lideri Yakup Litzman’ın bu yöndeki çekincelerini giderip Yahudilerin hakkını garanti altına aldıktan sonra ezan yasağını geçirebilirler” diye konuştu.

“NETANYAHU İSLAMAFOBİK BİRİSİ”

Kamuoyunda “listin” olarak bilinen bu yasa tasarısının Knesset’e gelmesi halinde, kanunlaşacağını belirten Tiybi, “Sağlık Bakanı Litzman’ın dün sabah ‘Eğer Yahudilerin kutsal cumartesilerine (Şabat) dokunmayacak ise bu yasayı (ezan yasağı yasası) desteklerim’ şeklindeki sözlerini duymaktan büyük üzüntü duydum. Bu kanunu sadece Müslümanlara karşı kullanma yönünde girişimleri var. İşte tam da bu nedenle Netanyahu’nun İslamafobik birisi olduğunu söylüyorum” ifadelerini kullandı.

“ALLAHU EKBER DİYEREK DÜNYAYA MESAJ GÖNDERDİM”

İsrail meclisinin kürsüsünden ezan okuyarak bu yasaya hayır dediğini ve dünyaya bir mesaj vermek istediğini belirten, Tiybi, “Tüm dünyaya her yerde ezan okuyabileceğimizi ve bunun engellenemeyeceğini göstermek istedim. Eğer yasaklamayı denerseniz İsrail meclisinin kürsüsünden bile okuruz” dedi.

Meclis kürsüsüne çıkmadan önce orada ezan okumayı planlamadığını anlatan Tiybi, “Ancak kürsüye çıktığımda ezanın dilimden döküleceğini biliyordum. Kalbimin derinliklerinden geldi bu sözler ve dünyanın dört bir yanında insanların kalbine dokundu. İsrail meclisinde ‘Allahu ekber’ diyerek dünyaya mesaj gönderdim.” ifadelerini kullandı.

“YAHUDİLERE SAYGILIYIZ”

İsrail Mesclisi Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Tiybi, “Bizler toleranslı insanlarız. Ben bir Müslüman olarak hoşgörülü biriyim. Diğer dinlere saygı duyuyorum. Diğer dinlerin tüm ritüellerine de saygı duyuyorum. Yahudiler de bizim ezanımıza saygı duysun” diye konuştu.

Ezanın Filistinliler için sadece dini bir ritüel değil, aynı zamanda vatanlarının bir sembolü ve parçası olduğunu ifade eden Tiybi, “Yahudilerin Yom Kippiur (Gufran Günü) bayramlarında araç kullanmak yasak. Müslümanlar olarak biz buna saygı gösteriyoruz. Yahudilerin cumartesilerinin (Şabat günü) başladığını ilan eden borazanlar (şofar) yüksek sesle çalındığında biz buna da saygı gösteriyoruz. Evet bu borazanlar da yüksek sesle çalınıyor ancak biz bunun yasaklanması için kanun çıkarılması çağrısında bulunmuyoruz. Çünkü birbirimize karşı toleranslı olmalıyız” görüşünü dile getirdi.

“TÜRKİYE BASKI YAPABİLİR”

Türkiye’nin bölgede çok özel ve önemli bir konuma sahip olduğunu kaydeden ve İsrail’i ezan yasağından vazgeçirmek için Ankara’nın baskı yapabileceğini söyleyen Tiybi, “İsrail ile Türkiye arasında ilişkiler yeniden tesis edildi. Bu ilişkinin İsrail’e baskı yaparak bu konuda geri adım atması için kullanılabileceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ