Firmandex

Türk doktorlar Somali’de

Sağlık Bakanlığı, üç kıtada yaptığı sağlık projeleriyle hem ülkemizin olumlu imajına hem de küresel sağlığa katkı sağlıyor.

Türk doktorlar Somali’de

Sağlık Bakanlığının Asya, Afrika ve Balkanlarda düzenlediği ‘Sağlık Haftaları’ on binlerce hastaya umut oldu. 2004 yılından beri düzenlenen sağlık haftalarında Türk doktorlar, gittikleri ülkenin sağlık çalışanlarıyla işbirliği içerisinde on binlerce muayene ve ameliyat yaptı.  

Bugüne kadar yaklaşık 30 kez yapılan “Sağlık Haftası” projesi, SAĞLIK ELÇİLERİ isimle belgeselle TRT ekranlarında yayınlanıyor.

Daha önce Kosova ve Azerbaycan’da düzenlenen sağlık haftalarını ve Sudan’ı konu alan SAĞLIK ELÇİLERİ belgeseli, bu hafta Somali’nin başkenti Mogadişu bölümü ile ekranlara geliyor.

SAĞLIK ELÇİLERİ, yaklaşık 1 yıllık çalışmanın ardından 2014’te tamamlanan ve resmi açılışı geçen yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 205 yataklı Mogadişu-Somali Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, diğer adıyla Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nde, sağlık ve gıda olmak üzere temel yaşam birimlerine muhtaç bölge halkının yaralarını sarıyor.

 

Hemşirelik Okulu, lojman, cami gibi merkezleri de barındıran ve 63 bin m2 alana TİKA tarafından yaptırılan hastanede, uyum içinde çalışan Türk ve Somalili sağlık ekibi, son 20 yıldır iç savaştan büyük acı çeken Somalilerin dertlerine derman oluyor.

SAĞLIK ELÇİLERİ’nin bu bölümünde, gönüllü Türk doktorlar bir yandan, Kur’an kursundan çıktığı esnada başına aldığı kurşunla yaralanan 6 yaşındaki Abdifitah Ahmed’i zamana karşı yarışarak tedavi ederken, diğer yandan sürekli kusma sebebiyle, doğduğu kilonun yarısına inerek ölümün kıyısına gelen 1,5 aylık Abdullami Said’e yardım eli uzatıyor.

Hüzünlü hikayelerin içinde, Türk doktorlarının Afrika’ya dokunuşunu anlatan “Sağlık Elçileri” belgeseli, Pazar günü saat 12.25’te TRT HABERDE…

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ