Firmandex

TSK’dan açıklama: 57 terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), son bir haftada terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarda 57 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

TSK’dan açıklama: 57 terörist öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, yurt  içinde bölücü terör örgütüne karşı sürdürülen mücadele ile Fırat Kalkanı Harekatı  ve Musul’u terör örgütü DEAŞ’ta kurtarma operasyonuna ilişkin bilgi paylaşımında  bulunuldu.
 
Buna göre, yurt içinde terör örgütü PKK’ya karşı kararlı mücadele  sürdürülürken, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi  bertaraf ederek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek  için Suriye’nin kuzeyine yönelik 24 Ağustos’ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı  80 gündür devam ediyor.
 
Bölücü terör örgütü mensuplarının, barınma alanı ve geçiş güzergahı  olarak kullandığı Şırnak, Hakkari, Muş ve Ağrı’nın belli noktalarında kış  tertiplenmesini kısıtlamak, finansal kaynaklarını engellemek ve lider kadrosunu  etkisiz hale getirmek amacıyla başlatılan operasyonlar aralıksız sürüyor.
 
Bu çerçevede, Hakkari Çukurca, Şemdinli, Ağrı Doğubayazıt, Şırnak  merkez, Faraşin, Bestler-Dereler, Beytüşşebap, Tunceli merkez, Bali Deresi  Bölgesi, Batman Sason, Bingöl merkez, Ortaçanak ile Muş Şenyayla bölgelerinde  orta ve büyük çaplı operasyonlar düzenlendi.
 
Operasyonlarda 57 terörist etkisiz hale getirilirken, çok sayıda silah  ve mühimmat ele geçirildi.
 
Terör örgütü PKK’nın önemli finans kaynaklarından uyuşturucu üretim ve  ticaretine yönelik operasyonlarda da Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 11 bin 415  kilogram kubar esrar, 700 kilogram toz esrar, 13 bin 253 kök Hint keneviri,    Bingöl’ün Genç ilçesinde de 2 kilogram kubar esrar bulundu.
 
Muş’un Davderal bölgesinde 21 sığınak ve depo, Şırnak’ta 7, Batman  Gerçüş’te 6, SiirtSarıtepe köyünde bir olmak üzere 35 sığınak ve depo  kullanılamaz hale getirildi.
 
Mardin Nusaybin ile Suriye’nin Kamışlı istikametinde 340 metre  uzunluğundaki tünel imha edildi.
 
Hudut denetim ve kontrolleri sonucu, Kamışlı-Nusaybin istikametine  kazıldığı tespit edilen 340 metre uzunluğundaki tünel kullanılamaz hale  getirildi.
 
Teröristler arasındaki telsiz konuşmalarında güvenlik güçleri  tarafından arka arkaya yapılan başarılı operasyonlar neticesinde örgütün barınma  ve gıda dahil olmak üzere birçok alanda büyük kayıplar verdiği ortaya çıktı.
 
Fırat Kalkanı Harekatı

Harekatta geçen hafta içinde  TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye  Ordusu’nun yoğun ve kararlı mücadelesiyle Azaz ve Cerablus arasında bulunan 16  meskun mahal ile 150 kilometrelik alan kontrol altına alındı.
 
TSK unsurları, Fırat Kalkanı Harekatı ile Musul Harekatı kapsamında  koalisyonun gerektirdiği iş birliği ve koordinasyon esaslarını gözetmeye devam  ediyor.
 

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ