Firmandex

Trump karşıtı gösteriler devam ediyor

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump, dünya genelinde düzenlenen gösterilerle protesto ediliyor. Washington, New York, Paris, Londra, Atina ve Melbourne toplanan on binlerce gösterici Trump’ın kampanya döneminde dile getirdiği politikalara tepkilerini gösteriyor.

Trump karşıtı gösteriler devam ediyor

ABD’nin başkenti Washington’daki Trump karşıtı “Kadın yürüyüşü”nde göstericiler Kongre binasından Beyaz Saray’a doğru yürüyüşe geçti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevini devralmasından sonra başlayan protestolar, başkent sokaklarında sabah erken saatlerde başlayan “Kadın yürüyüşü” ile devam etti.

Birçok eyaletten başkent Washington’a gelen on binlerce protestocu, Kongre binasının etrafında toplandı. Programın organizatörlerinden Gloria Steinem, burada yaptığı konuşmada, Trump’ın başkanlık kampanyasında ülkedeki azınlıklar ve kadınların hedef alındığını belirtti.

Steinem, Trump’ın Müslümanları kayıt altına almaya başlaması durumunda kendisi dahil birçok kadının kendilerini kayıtlara “Müslüman” olarak geçireceklerini söyledi.

 

Daha sonra ise protestocular, polis kontrolü altında Beyaz Saray’a doğru yürüyüşe geçti.

Protestocuların ellerinde “Trump, Rusya’yı tekrar büyük yapacak”, “Kadın haklarına saygı duy Trump”, “Ben O’nu (Hillary) destekliyorum”, “Ben kadınım, ben adaletim” yazılı pankartlar taşıdıkları görüldü.

Yürüyüşün Beyaz Saray’ın önünde tamamlanması planlıyor.

Washington’daki kadın yürüyüşüne ABD’nin farklı şehirlerinden de destek geliyor. ABD’de özellike New York, Chicago, Los Angeles ve Boston gibi şehirlerde binlerce protestocu sokaklarda Trump yönetiminin seçimlerde dile getirdiği politikaları protesto ediyor. ABD’de Trump karşıtı gösterilerin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Organizasyonun Facebook sayfasındaki duyuruda 78 bin kişinin katılmayı planladığı görülüyor. Organizatörler sayının daha fazla olabileceğini belirttiler.

 

Yoğun katılım nedeniyle özellikle Grand Central ve Times Square metro istasyonlarında yoğunluk yaşandı. Protestocular yürüyüş güzergahına ulaşmak için istasyon girişlerinde sıra beklemek zorunda kaldı.

Göstericiler, “Benim başkanım değil”, “Trump’ı yargılayın”, “Benim bedenim benim kararım,” “Eşit ücret ve eşit haklar”, “Kadın hakkı insan hakkıdır” yazılı pankartlar taşıdı.

KAYNAK : Gazete Vatan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ