FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Tiyatro Martı’nın ‘Demir’ine ödül

Tiyatro Martı’nın Demir adlı oyunu, Yılın En İyi Kadın Draması ödülüne layık görüldü

Tiyatro Martı’nın ‘Demir’ine ödül

İstanbul Gelişim Sanat’ın kurucusu Zahrettin Çelik tarafından  rutin  olarak  “ YILIN EN İYİLERİ” ödülleri takdim edilmektedir. Bu yıl  ilk kez bu kategoride  Tiyatro  Martı’nın Demir adlı oyunu “ Yılın En İyi Kadın Draması ödülüne layık görüldü.

Gerçek Anne – Kız rolünü dünyada ilk kez Tiyatro Martı üstlendi.

Daha önce dünyada hiç gerçek anne-kız tarafından oynanmayan oyun “Demir”de Güzin ve Zeynep Özyağcılar’ın anne-kız rolünü birlikte üstlenmesiyle gerçekleşiyor ve bir ilke imza atıyorlar.

Zeynep Özyağcılar’ın kurduğu Tiyatro Martı tarafından sahnelenen “Demir”; adlı oyunun etkileyici metni ve oyuncu performanslarıyla izleyenleri, kadının savruluşuna, sistemdeki yerine ve pek bilinmeyen yönleriyle kadının gizemli dünyasına tanıklık ediyor. Serkan Üstüner’in yönetmenliğini üstlendiği oyunun başrollerinde; Güzin Özyağcılar, Zeynep Özyağcılar, Gözde Çetiner ve Burak Tanay rol alıyor.

Yılın En İyi Kadın Draması ödülü:

Demir adlı oyun ilgili Zahrettin Çelik şunları söyledi:
Kazasız Kul Olmaz Tiyatro oyunumuzu turne yaparken anadolunaki kadınları sanki bu oyunda gördüm “Dünyanın neresine gidersek hüzün, mutluluk hep aynıdır Bir anne,  demir parmaklıklar ardındaki    az da olsa sevinci ,en çok da kederi ,öfkeyi  buram buram seyircilere  yansıttı. 16 yıldır sahnedeyim; böyle  yüreğe işleyen, seyirciyi derinden etkileyen oyun ilk kez izledim Tiyatro Martı ekibini ve Erdal-Güzin-Zeynep Özyağcılar’ı tebrik ediyorum. Ödüle  gelince,  emeğin her zaman  yanındayız   Nazım’ın dediği gibi, İnsan; Denizin olmadığı yerde, Umut adına, Martı olmalı. Bravo Tiyatro Martı “

Oyunun Konusu:

Feminist İskoç yazar Rona Munro tarafından kaleme alınan “Demir” ;15 yıl önce kocasını öldüren ve müebbet hapse mahkûm olmuş bir kadınla, annesi hapse düştüğünde 11 yaşında olan, geçmişi bu travmayla silinen kızının ilk defa bir araya gelme hikayesini anlatıyor. Hapishanenin görüşme odasında ilk anda birbirlerini tanıyamayan anne-kız, konuşmaya başladıktan sonra geçmişi, aslında kendilerini, kendi özlerini ve özlemlerini ararlar… Güzin ve Zeynep Özyağcılar’ın muhteşem performansıyla     11 Kasım 20.30  Profilo Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ