Firmandex

Tırnak kırılması nasıl önlenir?

Tırnak bakımı hem bayanlar hemde erkekler için son derece önemlidir.

Tırnak kırılması nasıl önlenir?

Çeşitli boyutlarda ve çeşitli şekillerde uzatılan tırnaklar el bakımında en çok dikkat edilmesi gereken konudur.

Bakımlı, temiz ve güzel tırnaklar için öncelikle tırnaklarımızın sağlıklı olması gerekir. Uzun süre suya sokmak, her gün uzun saatlerce yüzmek , fazla miktarda sabun kullanımı, uzun süreli ojeye maruz kalması, sık sık aseton kullanımı, kötü beslenme ve gerekli vitaminlerin  eksiklikleri  tırnak kırılması, tırnak aşınması veya tırnak mantarı gibi sorunlara neden olabilir.

Tırnak Bakımı Hakkında Bilgiler

Saç uçlarının kırılması gibi tırnak kırılmaları da sağlık problemlerinden dolayı gerçekleşir. Öncelikle tırnaklarınızı kötü yönde etkileyecek sağlık probleminizin olup olmadığından emin olmalısınız. Anemi (demir eksikliği, dolaşım sistemiyle ilgili rahatsızlıklar, hipotiroid (tiroid bezinin az miktarda çalışması) gibi hastalıklar tırnak kırılmalarının neden olduğu en bilindik hastalıklardandır. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa günlük hayatınızda beslenme şeklinize dikkat etmeli bol bol su içmeli ve dengeli bir şekilde beslenmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenme organlarımızda olduğu gibi tırnaklarımızın da güçlenmesini sağlayacaktır.

Sabah yüzünüzü yıkayıp cilt bakımınızı yaptıktan hemen sonra ellerinize de bakım yapmayı ihmal etmeyin. Tırnaklarınızı ve ellerinizi masaj yaparak nemlendirin.
Tırnak kırılmasını önlemede dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da günlük işleri yaparken tırnaklarımızı kimyasal ile çok uzun süre temasından korumaktır.Bu nedenle günlük işlerimizi yaparken mutlaka eldiven kullanmalısınız.

Tırnaklarımıza oje sürme işleminden önce varsa oje bazı kullanmalısınız yoksa cildimiz için kullandığımız güneş kremini baz olarak kullanmalı ve yaklaşık 10 dakika beklemelisiniz. Böylece ojede ki kimyasal yapının tırnaklarımıza zarar vermesini minimum seviyeye indirmiş olursunuz. Ayrıca her gün oje sürülmemeli ve haftada birkaç gün tırnaklarınızın nefes almasına ve güneş ışığından yararlanmasına izin vermelisiniz.
Bütün bu sayılan yöntemlerin dışında evde hazırlayabileceğiniz karışımlar ile tırnaklarınızı daha sağlıklı yapıya ulaştırabilirsiniz; Bir kase ılık suyun içine 6-7 damla limon suyu bir tatlı kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı sirke koyduktan sonra ellerinizi bu karışımın içinde  yaklaşık 30 dakika bekletin. Bu karışımı düzenli olarak her gün yapmaya devam ettiğinizde tırnaklarınızda kısa sürede fark edeceğiniz güçlenme dikkatinizi çekecektir.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ