Firmandex

Terör koridoruna Fırat Kalkanı

DAEŞ’in canlı bomba eylemleri, PYD’nin Kürt koridoru hesabı bardağı taşırdı. Türkiye, Fırat Kalkanı adını verdiği operasyonla sınırın ötesine geçerek kirli planlara el koydu.

Terör koridoruna Fırat Kalkanı

Ve Türk askeri, Suriye’ye girdi… DAEŞ’in Suriye’nin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu Cerablus’tan Türkiye’ye yönelik saldırıların artması, son olarak da Kilis 3’e roket, Karkamış’a da 9 havan mermisinin isabet etmesi üzerine dün gece sabaha karşı önce Özel Kuvvetler personeli ardından Türk-16’ları harekat başlattı. Son olarak Türk tankları Suriye’ye geçti. Halep’e bağlı Cerablus’un DAEŞ’ten sökülmesi, burayı ele geçirerek Kuzey Suriye’de koridor oluşturmak isteyen PYD-YPG’nin engellenmesi amacıyla dün saat 04.00’te sınırdan topçu ve çok namlulu roket atar (ÇNRA) atışları başlatıldı, 04.05’te daha önceden belirlenmiş belli noktalardan giriş için iş makineleriyle geçitler açıldı, 05.45’te topçu ve ÇNRA atışları sona erdi, 06.08’de ilk hava harekatı icra edildi, ardından 06.10  ve 06.30’da hava harekatları tekrarlandı. Topçu ve ÇNRA atışları sonucunda tespit edilen toplam 70 hedef tam isabetle vurularak yok edildi. Keklice ve Cerablus bölgesinde belirlenen hedeflere de hava harekatı düzenlendi.  F-16’ların katıldığı harekat kapsamında 07.50 itibarıyla Hava Kuvvetlerince vurulması planlanan 12 hedefin tamamı vuruldu.  “Fırat Kalkanı” ismi verilen operasyona İncirlik Hava Üssü’nden kalkan F-16’lar da destek verdi. Roketatar ve uçaklarla yapılan bombardıman devam ederken, saat 10.30 sıralarında  sınırın sıfır noktasında bekleyen tanklar, oluşturulan geçiş noktalarından Suriye’ye girdi.

TSK’DAN AÇIKLAMA

Terör örgütü DAEŞ’e yönelik düzenlenen operasyonla ilgili TSK’dan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Suriye hudut hattındaki Kara ve Hava Kuvvetleri’ne ait unsurlar büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiriyor. Bir bütün halinde harekatın başarısı için büyük bir uyum içerisinde çalışmaktadırlar.  Hava Hava Kuvvetlerimizce 12 hedef vurulmuş ve tam isabet teyidi alınmıştır. Topçu, ÇNRA, HAVAN tüm ateş destek vasıtalarımızla açılan atışlar sonucunda 70 hedef tam isabetle vurularak imha edilmiştir.”

4 KÖY ÖSO DENETİMİNDE

Sıcak çatışmalar yaşanırken DAEŞ’in elinde bulunan Cerablus’un batısındaki Keklice, Kıvırcık, Elvaniye ve Güğüncük köyleri Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) eline geçti. 46 DAEŞ militanı öldürüldü.

TSK’DAN DÜNYA ‘CAYDIRICI GÜÇ’ MESAJI

TSK dün Suriye’ye girerken, hem iç güvenliğine yönelik stratejik adım attı hem de dünya kamuoyuna ‘TSK, 15 Temmuz sonrası da caydırı bir güç’ ve ‘Türkiye olmaksızın Suriye ve Ortadoğu’da haritalarının yeniden çizilemeyeceği’ mesajlarını verdi. Operasyon öncesinde müşterek Türk Özel Kuvvetlerini oluşturan bordo bereliler, SAT komandoları ve jandarma özel harekat timleri, geçiş noktalarını DAEŞ’lilerden temizledi.  Türk savaş uçakları da Rusya’yla yaşanan uçak krizinin ardından ilk kez Suriye’ye hava sahasına girdi. PKK’ya da hava harekatı düzenleneceğinin işareti verildi. TSK, BM’nin Barış Gücü birlikleri dışında Kore Barış Harekatı ve Kıbrıs Barış Harekatı dışında üçüncü kez yurtdışında böyle bir askeri operasyona imza attı. Dünya güçlerinin yıkamadı DAEŞ’in kalesine düzenlenen TSK operayonuyla, Türkiye-Suriye sınırında 900 km’lik ‘Akdeniz’e açılan bir PKK koridoru’ oluşturulmasının da önüne geçildi. Bu koridorla, Türkiye güneyindeki ‘Sünni kuşak’ ile karasal bağlantısını korudu.  Türkiye, Rusya ve İran ile geliştirdiği diplomasi trafiği ve Suriye’de ‘kırmızı çizgilerini’ koruyarak, diplomatik bir zafer kazandı. Türkiye, Batı’nın karşı çıktığı göçlere karşı ‘güvenli bölge’ planını da fiilen oluşturmaya başladı.

MAVİ-KIRMIZI ÖSO ORDUSU

Suriye’nin Azez Bölgesi’nde bulunan  ÖSO’nun 2 bin kişilik gücü, aradaki DAEŞ bölgeleri nedeniyle Azez’in karşısından Türkiye’ye geçip sonra Cerablus’a geçmek için tekrar Suriye topraklarına girdi. Saat 10.00 sıralarında, ÖSO içindeki Türkmenlerin mavi ve Arapların kırmızı kolluk taktığı ve Türk tanklarının eskortluğunda Cerablus’a doğru ilerledi.

TOPÇULARDAN 294 ATEŞ

– Başbakanlık açıklamasında şunlar vurgulandı: Karkamış’a yapılan roket saldırıları üzerine, halkımızın can ve mal güvenliğini korumak ve  yapılan sınır ihlallerini önlemek amacıyla TSK tarafından operasyon başlatılmıştır. Bu kapsamda dün saat 04.00 itibariyle daha önceden belirlenen DAEŞ hedeflerine yönelik topçu atışı başlamıştır. Cerablus ve çevresinde ilk önce 81 hedef etkisiz hale getirildi. 294 topçu ateşi yapılmıştır.

ESAD’DAN TEPKİ GELDİ

– Suriye yönetimi, TSK’nın operasyonuna tepki göstedi. Operasyonu “egemenlik haklarımızın ihlali” diye nitelendiren Suriye Türkiye’yi “bir teröist yapılanmanın yerine başkasını koymakla” suçladı. Suriye’deki terörle mücadelenin ancak Suriye hükümeti tarafından yürütülmesi gerektiğinin altı çizildi.

YPG, FIRAT’IN DOĞUSUNDA

– PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG sözcüsü Redur Xelil, “Amerikanin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri’nin isteği üzerine YPG olarak Fıratın Batısın’dan çekiliyoruz” dedi. Demokratik Suriye Güçleri’ne üye olan diğer grupların Fırat’ın batısında kalacağı söylenen Reuters’in haberinde, sadece YPG’nin geri çekileceği belirtildi.

ABD: HAVADAN DESTEKLEDİK

ABD Savunma Bakanlığı, operasyona hava saldırıları düzenleyerek destek olduklarını açıkladı. Pentagon Sözcüsü Adrian Rakkine-Galloway, “ABD’nin insanlı ve insansız hava araçlarının Türkiye-Suriye sınırına yakın bu operasyonlarda görev aldığını teyit edebilirim” dedi.

SURİYE SORUNU SON AŞAMAYA GELDİ

Eski AB Bakanı ve Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu:  Operasyonun iki yönü olduğunu kabul etmek lazım. Başlangıçta DAEŞ’in temizlenmesi ve ondan boşaltılan toprakların başka gruplar tarafından doldurulmasının önlenmesi.  Suriye sorunu, son aşamaya gelmiş görünüyor. Bu iç savaş koşullarının sonlandırılması konusunda devletlerin karar verdiği görülüyor. Güvenlik uzmanı, eski özel kuvvetler mensubu Mete Yarar: Cerablus, Türkiye ile bölgenin demiryolu ve karayolu bağlantısının yani tüm geçişlerin sağlandığı uç nokta olduğu için stratejik bir nokta. ABD’liler ne yapıyorsa, Türkiye’de bugün onu yapıyor. ABD’liler YPG’lilerin yanına özel kuvvetlerini konuşlanmış, kritik yerlerde hava desteği veriyor ve safha safha ilerliyor. Bizim özel kuvvetlerimiz de Özgür Suriye Ordusu’na aynı desteği veriyor. Kara harekatının safhaları uygulanıyor. Çobanbey, Çobanbey ve Cerablus arasındaki tüm köylerle birlikte tüm köyler temizlenecek. 

DAEŞ VURULDU PYD’DEN SES GELDİ

Türkiye’nin yıllardır yaptığı ‘PKK’nın Suriye kolu PYD’nin DAEŞ’le mücadeleyle bir ilgisi olmadığı ve bir PKK koridoru oluşturmaya çalıştığı’ uyarıları, dün bizzat PYD’nin sözde eş başkanı Salih Müslim tarafından doğrulandı. TSK, Cerablus’taki DAEŞ’i vururken, Müslim’in kişisel adresinden Türkçe dahil üç dilde attığı tweet’te “Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir” dedi. YPG’den yapılan açıklamada da “Operasyon Suriye’nin içişlerine küstahça saldırıdır.  Rojava’daki özerk yönetime savaş ilanıdır” ifadesi kullanıldı.

ALA: TÜRKİYE’NİN MEŞRU HAKKI

İçişleri Bakanı Efkan Ala, operasyonu değerlendirdi: “Bizim Suriye’de ılımlı muhalefeti destekleyen tavrımız var. Koalisyonla birlikte karar alıp icra ediyoruz. Cerablus operasyonu da, bu çerçevede değerlendirilmeli.  Yanı başımızda terör örgütlerinin Türkiye’yi tehdit etmesine fırsat verilmeyecektir. Buna imkan sunan ortam ortadan kaldırılacaktır. Yapılan şey budur. Terörle karşılaşan ülkelerin aldıkları tedbirler ortada. ABD, Afganistan’a, Irak’a, Suriye’ye kadar gitmiştir. Bu operasyon Türkiye’nin en meşru hakkıdır, yetkisidir, bu çerçevede faaliyetleri devam etmektedir.”

MÜSLİM’E: BATAKLIKTAKİ SİNEKSİN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin lideri Salih Müslim’in ‘Türkiye, Suriye bataklığında çok şey kaybedecek’ sözlerine sert yanıt verdi. Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi: “Demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da Fırat’ın doğusuna geçmezse gereğini yaparız. ABD de bunun sözünü verdi. Bizim  yaptığımız anlaşma bu. Aksi takdirde çok net söylüyorum gereğini yaparız. Sen de bir terör örgütüsün. Bizim amacımız bataklıktaki sivri sinekler değil bataklığı kurutmaktır.”

BAHÇELİ’DEN OPERASYONA DESTEK

MHP lideri Devlet Bahçeli, “Milliyetçi Hareket Partisi, Celabrus’a yönelik başlatılan askeri harekatı çok olumlu bir gelişme olarak görmekte ve bütünüyle desteklemektedir” dedi. “Türkiye-Suriye sınırının güvenliğinin tam olarak sağlanması, DAEŞ’e lojistik ve insan kaynakları ikmal yollarının kesilmesi ve sınırımızdan terörist sızmalarının önlenmesi en acil ihtiyaçtır” diyen Bahçeli, “Cerablus ve mücavir alanların DAEŞ unsurlarından temizlenmesi, Türkiye’ye yönelik güvenlik tehdidinin bertaraf edilmesinde çok önemli bir adım olacaktır” ifadesini kullandı.

HDP’DEN KÜSTAH AÇIKLAMA

HDP’den dün operasyonla ilgili küstah bir açıklama geldi. “Yapılan, Cerablus’ta DAEŞ ile başka çete yapılar arasında yer değişikliğidir. Cerablus’un işgali sonrasında bazı çete grupları aracılığıyla Türkiye’nin uzun vadede bu bölgede varlığını garanti altına alma hesapları yanlıştır.  Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Minbic’i DAEŞ’ten kurtarmasına karşı hamle olarak ve DAEŞ ile mücadele kılıfı altındaki bu askeri girişim, açık şekilde DSG’nin önünü kesmeyi hedefleyen, en temelde Kürt karşıtı girişimdir. Esas hedef sınırın Kürtler’in eline geçmesini engellemektir” denildi.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1136603

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ