Firmandex

Tekirdağ tatilcileri bekliyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak “Darbe girişimi nedeniyle olumsuz etkilenen Tekirdağ’daki tatil bölgelerinde, kamu çalışanlarının izinlerinin iptalini içeren genelgenin yürürlükten kaldırılması ile yeniden yoğunluğun artmasını bekliyoruz” diyerek turistlere çağrı yaptı.

Tekirdağ tatilcileri bekliyor

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından yayımlanan, kamu çalışanlarının izinlerinin iptalini içeren genelgenin yürürlükten kaldırılması ile Tekirdağ’da turizmciler, geniş sahil şeridi ve plajlarıyla tatilcileri beklemeye başladı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, kamu çalışanlarının izinlerinin iptalinin kaldırılması dolayısıyla iç turizmde yaşanacak hareketliliğin Tekirdağ’ı da olumlu etkilemesini umut ettiklerini söyledi.

Yoğun ilgi bekleniyor

Darbe girişiminin, ülke genelinde olduğu gibi Tekirdağ’da da turizmi olumsuz etkilediğini belirten Albayrak, “Darbe girişimi nedeniyle olumsuz etkilenen Tekirdağ’daki tatil bölgelerinde, kamu çalışanlarının izinlerinin iptalini içeren genelgenin yürürlükten kaldırılması ile yeniden yoğunluğun artmasını bekliyoruz.” dedi.

Özellikle, yakınlığı nedeniyle İstanbullu tatilcileri Kumbağ, Barbaros, Kastro, Alkaya, Şarköy plajlarına beklediklerini dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:

“İstanbul’dan geldiğiniz zaman Marmaraereğlisi ilçesinde deniz kum ve güneşle buluşuyorsunuz. Ayrıca buradaki tarihi doku ile geçmişe yolculuk yapabiliyorsunuz. Kent merkezimizdeki Barbaros ve Kumbağ mahallelerinde de plajlarımız tatilciler için farklı bir güzelliğe sahip. Şehrimizin bilinen en önemli tatil yöresinden Şarköy, ilçemizde mavi bayrak almış tek yerimiz. Ben vatandaşlarımızı Marmaraereğlisi, Süleymanpaşa ve Şarköy’e davet ediyorum.”

Fotoğrafçılar Apollo Kelebeği’nin peşine düştü

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen kampa 50 fotoğraf sanatçısı katıldı. Üye sayısı binin üzerinde olan Trakel.org, Türkiye’de kelebek fotoğrafçılığı üzerine öncü bir site olma özelliği taşıyor. Daha önce iki üyesi sayesinde dünya kelebek türlerine Türkiye’den 2 yeni tür ekleyen Trakel.org ülkenin en önemli kelebek arşivini ve güncel bilgilerini doğaseverlerle ve kelebek meraklıları ile gönüllülük esasıyla paylaşıyor.Çeşitli etkinliklerle üyelerini bundan böyle bir araya getirme kararı alan site yönetimi bunu ilk olarak Uludağ’da gerçekleştirdi. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen kelebek fotoğrafçıları kamp boyunca başta Apollo olmak üzere Harem Güzelesmeri, Çokgözlü İfigenya, Anadolu Çokgözlüsü, Pirene ve Turkuaz Mavi gibi kelebek fotoğrafçılarının listesindeki zor türleri aradılar. Fotoğrafçılar Apollo hariç tüm türleri fotoğraflamayı başarırken Uludağ’ın simgelerinden Apollo kamp boyunca kendini saklamayı başardı.Grubun Kurucu Başkanı Serhat Tigrel yaptığı açıklamada; ‘Dünyada kelebek fotoğrafçılarının de peşinde olduğu Apollo kelebeği kampımızın hedef türüydü. Ancak onu görmeyi başaramadık. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen fotoğrafçılar bölgenin diğer nadir türlerini fotoğraflamayı başardılar. Kamp hem üyeler arasında sosyalleşme bakımından hem de Uludağ’ın kelebek envanteri bakımından oldukça yararlı oldu. Gerek Büyükşehir belediyesine gerekse Uludağ Milli Parklar Müdürlüğü’ne ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederim” dedi.2 gün süren kampta aralarında önemli türlerin de yer aldığı 35 farklı kelebek türü kaydedildi. Ayrıca 2 günlük kamp boyunca yapılan fotoğraf yarışmasında da Uludağ’da çekilmiş en iyi 3 fotoğraf jüri tarafından değerlendirilerek ödüllendirildi.Apollo Kelebeği nedir?Uludağ’da 150 milyon yıldır varlığını sürdüren Apollo Kelebeği günümüzde nesli tehlike altındaki türler arasında yer alıyor. Sadece yaz aylarında Uludağ’ın zirve noktasında görülebilen Apollo, kısa kelebek ömrünün yanı sıra yüksek rakımlardaki hayat şartlarına adapte oluşu ile diğer kelebeklerden ayrı tutulan bir öneme sahip.360 günde gelişimini tamamlayan Apollo 5 gün civarında uçuşa geçiyor. Ağustos ayının ilk günlerinde uçmaya başlayan Apollo, 12 santimetre boyuna ulaşabiliyor. Apollo Kelebeği, ölmeden önce Sedum adlı bitkilere eşit aralıklarla 100 civarında yumurta bırakıyor. Çamlıhemşin yaylaları büyülüyor Dünya turuna Beypazarı’nda ara verdi

Şehir Rehberi

Günümüz Türkçesiyle Ferdi ve Şürekâsı Halid Ziya’nın “İzmir’de yazılmış büyük romanlarımın sonuncusu” olarak tarihlediği Ferdi ve Şürekâsı, edebiyatımızda çok fazla örneği olmayan kurum temalı romanlardan biri. Kitap olarak 1895’te basılan eser, 19.yüzyıl sonu İstanbul’una, ticaret hayatına ve toplumsal sınıflara dair geniş ayrıntılarla bezeli. Eserde Halid Ziya, edebî dehasını bir kez daha göstererek romantik zengin-fakir eşleşmesine bambaşka bir açıdan bakıyor. Yazarın 1945’te elden geçirdiği roman, ilk baskılarıyla karşılaştırıldı ve özgün diline en az dokunuşla günümüz Türkçesine uyarlandı. Bu oyunlar kaçmaz Akasya’nın kültür sanat merkezi AKS, Eylül ayında usta tiyatrocuları ve unutulmaz dinletileri izleyicilerle buluşturacak. ENBE ve konukları, JehanBarbur, HaykoCepkin gibi sanatçılar akustik dinletilerle hafızalardan silinmez anlar yaşatacak. AKS, Eylül ayını 1 Eylül Perşembe günü usta tiyatrocu Günay Karacaoğlu’nun, 10 yıldır oynadığı ve 15 yıldır evli olan bir kadının, hayata dair bakışını esprili bir dille anlattığı “Basit Bir Ev Kazası” oyunuyla açıyor. Emrah Serbest’in erken kaybedenlerin paramparça hikayelerini kaleme aldığı “Öykülerden Oyunlar” oyunu da Hakkı Ergök ve Kemal Başar’ın anlatımıyla 2 Eylül Cuma tiyatroseverler ile buluşacak. AKS; tiyatro oyunlarının yanı sıra akustik konserler ile Eylül ayında müzik severlerin uğrak mekanı olmaya aday. Skyroad’ın yeni sayısı raflarda Skyroad Ağustos sayısında sizleri derinlere götürüyor. Yazar, şair-seyyah Atakan Yavuz bu sayıda kaleme aldığı, her kelimesi yolculuk iştiyakı kokan Braşov seyahati notlarını okuyucularla paylaşıyor. Skyroad bu ay, İstanbul adalarının az bilinen tarihinden Denizli’nin rengârenk kültürüne, küllerinden yeniden doğan semt Yeldeğirmeni’nden geçmişten aldığı ilhamla tekrar hayat bulan yazlık sinemalara kadar dopdolu ve renkli bir içerikle bu ay da sizlerle birlikte yola çıkıyor.Dergi diyor ki: “İnsan kendini bulmak için gider uzaklara. Sınırları aşmak istemesinin sebebi kendi sınırlarını keşfetme arzusu değil midir? Yolculuk kararını bu sınırların daraldığını hissettiği anlarda verir insan. Bu yüzden bu sınırları genişletmeyen, insanı evden çıkmadan evvelki halinde bırakan bir yolculuk başarısız bir yolculuktur…”İş stresinizi bu parkta atın Xtrem Aventures İstanbul, çocuklara okullar açılmadan önce enerjilerini doğayla buluşturacakları adrenalin dolu bir macera vaat ediyor. Aralarında Fransa, Almanya ve Amerika’nın olduğu 15 ülkenin ardından Türkiye’de de kurulan macera parkında; 4-8 yaş için ağ parkuru, 8 yaş üstü çocuk ve yetişkinler için yüksek ip parkurları, zipline parkuru ve quick jump (serbest atlayış) gibi birçok aktivite yüksek güvenlikle sunuluyor. Yaz boyunca 11.00-22.00 saatleri arasında açık olacak Xtrem Aventures, iş stresinden uzaklaşmak ve yorgunluğunu atmak isteyen yetişkinlere de eğlenceli bir zamanın kapılarını aralıyor.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ