Firmandex

Tarihi saldırıda ABD’nin zararı büyük oldu

ABD, geçtiğimiz cuma günü, tarihinin en büyük siber saldırısıyla karşılaştı. Saldırının ülkeye maddi olarak büyük zararı dokundu.

Tarihi saldırıda ABD’nin zararı büyük oldu

ABD’ye yapılan siber saldırı sonucu; Twitter, Spotify, Reddit, Soundcloud başta olmak üzere birçok önemli siteye erişimde sıkıntılar meydana geldi. ABD tarihinin en büyük siber saldırısı olarak nitelendirilen olay sonucu zararın 7 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Saldırıyı kimin yaptığı henüz netlik kazanmazken, iddialara göre saldırı 14 milyondan fazla IP üzerinden Rus ve Çinli hacker’lar tarafından ABD hedef alınarak yapıldı. Saldırıda ABD’nin yüzde 78’inden fazlasının internetsiz kaldığı belirtiliyor.

DDoS’A SALDIRI

Siber saldırıdan etkilenen bütün şirketler ise kullanıcıların internette bir siteyi bulabilmesini kolaylaştıran hizmetler sağlayan DynDNS (DDoS) adlı firmanın müşterisi.

DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme) olarak adlandırılan bu saldırı ürününinternet sistemlerini engellemek için yapıldığı belirtiliyor. Başta ABD olmak üzere onlarca ülkenin etkilendiği DDoS atakları nedeniyle sadece sosyal medya siteleri değil DynDNS gibi dünyanın en büyük DNS servis sağlayıcısının yanı sıra mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dijital oyun platformu Origin ve Steam de bu saldırıların hedefi oldu. Bunların dışında Amerikan hükümetine ait kurum ve kuruluşların sitelerinin de çöktüğü belirtiliyor.

ÖLÇÜM SERVİSİNE DE SALDIRDILAR

Saldırıları yapan hacker’ların küresel ağ tabanlı anlık siber saldırı ölçüm servisi NorseCrop’u da hedef aldığı belirtiliyor. Tüm dünyadaki siber saldırıları gerçek zamanlı olarak interaktif bir harita üzerinden gösteren servisin saldırı esnasında ölçüm yapamadığı ve erişiminde de sorunlar yaşandığı ifade ediliyor.

BTK’DAN UYARI YAPILDI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, cuma gecesi yaptığı açıklamada, Amerika’da yaşanan bir siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını bildirerek, “Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı, SOME’leri ve vatandaşlarımızı siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyarıyoruz” dedi.

Habertürk

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ