FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Susuz kalan çocuk başarısız oluyor

Yetersiz su tüketen çocukların konsantrasyonları düşüyor ve öğrenme yetenekleri azalıyor. Bunun sonucunda derslerinde başarılı olamıyor!

Susuz kalan çocuk başarısız oluyor

Yetersiz su tüketen çocukların konsantrasyonları düşüyor ve öğrenme yetenekleri azalıyor. Bunun sonucunda derslerinde başarılı olamıyor!

Ülkemizde çocuklar yeterli oranda sıvı tüketmiyor, çünkü anne babalar çocuklarının beslenmelerinde sarf ettikleri özeni maalesef sıvı tüketimi konusunda yeterince göstermiyor. Bunun nedeniyse ebeveynlerin de aslında yeterince su tüketmemeleri! Oysa su tüketiminde çok dikkatli olmakta fayda var. Aksi halde çocukların fiziksel ve zihinsel performanslarında ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yetişkin bir bireyin vücut ağırlığının yüzde 60’ını su oluşturuyor. 

BEBEĞE İLK 6 AY SU İÇİRİLMEMELİ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, “Su çocukların sağlıklı gelişimleri için ihtiyaç duydukları protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral gibi yaşamsal önem taşıyan temel besin öğeleri arasında yer alıyor. Bu nedenle çocuklarda minimum sıvı tüketimi erişkinlerin 2 katı olmalı” uyarısında bulunuyor. Dr. Öngün, bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü verilmemesi gerektiğini belirterek, “ Bu süreçte suyu ne kadar kaynatırsanız kaynatın, içinde bulunan mikroplar bebeğe kolaylıkla geçebiliyor. İlk 6 ay bebeğin vücut direnci düşük olduğu için enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski daha kolay oluyor. Bu yüzden su tüketimine katı gıdalara geçiş yapıldığında başlamalısınız” diyor. 

ZİHİNSEL PERFORMANS DÜŞER 
Dr. Arzu Özgeneci Öngün, yetersiz su tüketiminin sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel performansı da düşürdüğünü ve konsantrasyon bozukluğuna yol açtığnı söyleyerek, “Yetersiz su tüketen çocukların konsantrasyonları düşüyor ve öğrenme yetenekleri azalıyor. Bunun sonucunda da okul çağındaysa derslerinde başarılı olamıyor!” uyarısında bulunuyor. 

ONA ÖRNEK OLUN 

Çocuklar anne ve balarını örnek model alıyorlar. Bu nedenle yeterli su tüketmeleri için anne- babaların günlük su tüketimi konusunda çocuklarına örnek olmaları gerekiyor. Dolayısıyla çocuğunuzun yanında sık sık su için ve suyun sağlığımız için ne denli önemli olduğunu sık sık tekrarlayın. 

NE ZAMAN SU VERMELİ? 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün “Bebeğiniz 6-12 aylıkken, katı gıdalara başlandıktan sonra,  her 3 saatte bir ve yemekten sonra su vermeniz gerekiyor. Çocuğunuz 1-5 yaş arasında ise her 2-3 saatte bir yemek sonlarında 100 ml su vermeyi ihmal etmeyin. Yemekten önce verilen su karnın şişmesine ve yetersiz beslenmeye neden oluyor. Dolayısıyla çocuğunuza suyu yemek sonrasında vermenizde fayda var. Ancak eğer çoğunuz aşırı kilolu ise tok tutsun diye yemek öncesinde de su verebilirsiniz. 

TUVALETE GİTME SIKLIĞINI TAKİP EDİN 

Çocuğunuzun yeterli su tüketip tüketmediğini anlamanın en pratik yolu, tuvalete gitme sıklığını takip etmek. Dr. Arzu Özgeneci Öngün çocuğunuz 2 saatte bir tuvalete gidiyorsa, idrarın yoğunluğu normalse, bu vücudunda yeterli su olduğu anlamına geldiğini belirterek, “Bebeklerde ise günde 7 bez harcanması vücutta yeterli su olduğunun önemli bir göstergesidir” diyor. 

HANGİ YAŞTA NE KADAR TÜKETMELİ? 

Su tüketimi kuşkusuz her çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Ancak yine de her çocuğun mutlaka alması gereken bir ‘su’ miktarı var, Vücutta normal sıvı dengesinin korunması için alınması gereken sıvı gereksinimi vücut hacmine göre hesaplanıyor. Normal sıvı gereksinimi yaklaşık olarak bin 500cc/m 2/24 saat olarak hesaplanıyor ya da harcanan kaloriye göre günlük sıvı miktarı belirleniyor. Örneğin her 100 kaloriye 100 ml sıvı verilmesi normal kabul ediliyor. 

KAYNAK : gunes.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.