Suriyeliler de dolara karşı harekete geçti!

Gaziantep’te, Suriyeli Girişimci İş Adamları Derneği (SİAD) banka hesaplarındaki toplam 1 milyon doları Türk Lirası’na çevirdi.

Suriyeliler de dolara karşı harekete geçti!

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli işadamı ve gazeteciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine başlatılan dolar bozdurma kampanyasına destek verdi. 3 gün önce başlayan kampanya kapsamında yaklaşık 1 milyon dolar, Türk Lirası’na çevrildi. 

Suriyeli İşadamları Derneği (SİAD) tarafından başlatılan kampanya, SİAD Başkanı Khaled Babli, Türkiye-Suriye Gazeteciler Çalışma Grubu Başkanı Arif Kurt, Gaziantep Büyükşehir belediye Başkanı Fatma Şahin’in yer aldığı basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. Türk ve Suriyeli gazeteciler ile Suriyeli iş adamlarının da yer aldığı toplantıda konuşan Suriyeli İşadamları Derneği (SİAD) Başkanı Khaled Babli, 3 günde yaklaşık 1 milyon doları Türk Lirası’na çevirdiklerini kaydetti.

“KAMPANYAYI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kampanyayı desteklemeye devam edeceklerini anlatan Babli, “Bizim derneğinin üyelerinin üretiminin yaklaşık yüzde 90’ı yurt dışına ihraç olduğu için bedeli dolar olarak geliyor. Bu yurt dışından gelen dolar yada diğer dövizi bu kampanya kapsamında TL’ye çeviriyoruz. Türkiye’nin bugüne kadar Suriye’ye verdiği destek nedeniyle, Türk kardeşlerimizin yanında durabilmek amacıyla bu kampanyaya destek vermek istedik. 3 gün içerisinde yaklaşık 1 milyon doları Türk lirasına çevirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla başlayan kampanyaya katıldı. Doları Türk lirasına çevirmeye devam edeceğiz, tüm Türk, Suriyeli kardeşlerimize de bu konuda bizde çağrıda bulunmak istiyoruz” dedi.

SURİYELİ GAZETECİLER DE KAMPANYAYA KATILDI

Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı ve Türkiye-Suriye Gazeteciler Çalışma Grubu Başkanı Arif Kurt ise Suriyeli gazetecilerin de az da olsa döviz olan birikimini bozdurarak, kampanyaya destek verdiğini söyledi. Gazetecilerin hitap ettiği okuyucu kitlelerine kampanyayı özendiren haberler yaparak da destek vereceğini belirten Kurt, “Suriyeli gazeteci arkadaşlarımızın da küçük çaplı döviz düzeyinde birikimleri vardı. Onları Türk Lirası’na çevirerek, kampanyaya katıldılar. Ayrıca bütün arkadaşlarımız, kendi mecralarında okuyucu kitlelerine, kampanyayı anlatan haber ve köşe yazıları ile de destek vereceğini söylediler. Gösterdikleri duyarlılık nedeniyle Suriyeli meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

SURİYELİLERE TEŞEKKÜR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise SİAD tarafından hazırlanan ve Türkçe, Arapça dillerde yazılan kampanyaya destek broşürünü de göstererek, Suriyeli iş adamı ve gazetecilere teşekkür etti.

FATMA ŞAHİN: ARAMIZDAKİ KARDEŞLİK BAĞININ NE KADAR SAĞLAM OLDUĞU GÖRÜLDÜ

Şahin, Türkiye’nin her yıl biraz daha büyüyerek bugünkü güçlü konumu geldiğini ifade ederek, “Bugün dünyada yoksulluğu en fazla azaltan ülke olurken, dünya’da en fazla yardım yapan 3’üncü ülke olduk. Suriye’deki durumu görünce bu kadar zor durumda olmalarına rağmen bizi destek olmaları çok mutlu etti. Bu destek aramızdaki kardeşlik bağının ne kadar sağlam olduğunu gösterdi” diye konuştu.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ