FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Suriye Yıldızı Liman’a yanaştı

İstanbul’da yaşayan İtalyan sanatçı Antonio Cosentino, Suriye Yıldızı isimli kruvaziyer gemisiyle İstanbul Modern’in yeni sergisi Liman’daki yerini aldı. Cosentino, bu gemiyle Suriyeli mültecilerin yolculuklarına ışık tutuyor.

Suriye Yıldızı Liman’a yanaştı

İstanbul Modern’de yepyeni bir sergi açıldı. Adı Liman. Adından da anlaşılacağı üzere İstanbul limanına odaklanıyor. Malumunuz İstanbul Modern limandaki antrepoların galerilere dönüştürülmesiyle kurulmuş bir modern sanat müzesi. 2018’de mekan değişikliğine gidecek İstanbul Modern’in bu binada gerçekleşen son sergisi olması açısından da önem taşıyor Liman. Farklı dönem ve disiplinlerden 34 sanatçı ve kolektifin resim, heykel, model, gravür, çizim, fotoğraf, video ve yerleştirmelerinden bir seçki sunan serginin küratörlüğünü Çelenk Bafra ve Levent Çalıkoğlu üstleniyor. Serginin en çarpıcı işlerinden birinde ise Antonio Cosentino’nun imzası bulunuyor. Suriye Yıldızı isimli bir maket gemi yapan sanatçı, mülteci sorununa bu şekilde ışık tutuyor.

Antonio Cosentino

İRONİ BARINDIRIYOR

Suriye Yıldızı’nı üç ayda yaptığını söyleyen Antonio Cosentino, eseri hakkında şöyle konuştu: “Suriye Yıldızı adı da üstünde Suriye’de yaşanan büyük insani dramla ilişkilendirilebilir. Bu geminin bir hikayesi var: Halepli bir tüccar, Amerikan Frederick C. Murphy gemisini Tarsus tersanelerinde jilet olmaktan kurtarıp onu Suriye için bir transatlantik olarak tasarlıyor. Bu pek tabii içinde birçok ironiyi de barındırıyor. Suriye Yıldızı, Suriye’den çıkmak zorunda olan insanların mecazi olarak yolculuk yapabilecekleri bir gemi aynı zamanda.” İşin içeriği tabii ki sadece bu değil. Sergiyi gezerken hikayesini muhakkak okuyun. Hikayeler ve resimler bu gemiyi ayakta tutmaya çalışıyor.

34 SANATÇI BULUŞTU

“Liman” sergisi, 4 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek. Sergide yer alan 34 sanatçı ve inisiyatifin isimlerinden bazıları ise şöyle: Nevin Aladağ, Meriç Algün Ringborg, Hüseyin B. Alptekin, Avni Arbaş, Volkan Aslan, Turgut Atalay, Darzanà, Hasan Deniz, Abidin Dino, Feyhaman Duran, Mıgırdiç Givanian, Ara Güler, Nedim Günsür, Nuri İyem, Özer Kabaş, Borga Kantürk, Gülsün Karamustafa, Arslan Sükan, Hüsnü Tengüz, Cemal Tollu, Selim Turan, Ömer Uluç, xurban_collective, Mümtaz Yener, Fausto Zonaro.

Mecazi yolculuk

Antonio Cosentino uzun zamandır atık malzemelerle çalışıyor. Suriye Yıldızı’nı da daha önce kullanılmış sıvı yağ, peynir ve zeytin tenekelerinden üretmiş. Suriye Yıldızı büyük ebatlı bir ‘kruvaziyer.’ Sergi alanının hemen girişinde tavana asılı bir şekilde sergilenen bu gemi, mültecilerin zorlu yolculuğunu temsil ediyor. Bu gemiye Cosentino’nun liman, kıyı, sahil, tekne ve gemilere dair çizim ve resimleri eşlik ediyor. Cosentino’nun Suriye Yıldızı hakkında yazdığıfantastik öyküsü de sergileniyor. Bu fantastik öykü eserin zihninizdeki bütünlüğünü tamamlıyor.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.