Super Mario Run ilk gününde 5 milyon dolar kazandırdı

Nintendo tarafından geliştirilen Super Mario Run, App Store tarihinin en büyük çıkışını gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Son gelen rakamlara göre oyun çıkış yaptığı ilk gün 2.85 milyon kez indirildi.

Super Mario Run ilk gününde 5 milyon dolar kazandırdı

Apptopia tarafından derlenen istatistik bilgilerine göre Super Mario Run, çıkışının ilk gününde 2.85 milyon kez indirildi. Bu veriler ilk gününde 900 bin kez indirilen popüler oyunlardan Pokemon Go ile karşılaştırıldığında ezici bir üstünlük kurduğu görülüyor. Bu arada belirtelim: Pokemon Go çıkışının 3. Gününde 5.6 milyon kez indirilmişti.

Apptopia sitesinde yer alan karşılaştırma da Super Mario Run ile Pokemon Go oyunlarının verileri bir araya getirildi. Tabii ki iki oyunu karşılaştırmak çok doğru değil: çünkü Super Mario Run aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 150 ülkede indirilmeye hazırken Pokemon ilk gün sadece 3 ülkede yayınlandı ve kademeli olarak dünya çapında farklı ülkelerde indirilmeye devam ediyor. Hatta oyun resmi olarak ülkemize hala indirilmeye hazır değil. Fakat Pokemon Go oyununun dünyanın en kalabalık insan nüfusunun olduğu bir bölgede dağıtılmaya başlandığını da hatırlatalım.

Pokémon Go şu anda App Store tarihinde, ilk bir hafta içinde en çok indirilen oyun rekorunu elinde bulunduruyor. Fakat bu rekor Apple tarafından resmi olarak hiç açıklanmadı. Her iki oyunda ücretsiz olarak indirilebilirken, Super Mario Run’ın tamamını oynayabilmek için oyun içinden 26,99 TL’lik ödeme yapmak gerekiyor. Ayrıca Apple – Nintendo iş birliğinde ortaya çıkan yeni Super Mario oyunu şuan için sadece iOS üzerinde indirilebilirken, kısa bir süre sonra Android’e gelmesi bekleniyor. Apptopia sitesinde yapılan paylaşımda yeni Super Mario oyununun başarısı hakkında Nintendo’nun oyun çıkmadan yaptığı yoğun tanıtım çalışmalarının önemli olduğunu söylüyor. Super Mario Run, Apple’ın en son iPhone etkinliğinde sahnede tanıtılmıştı.

Super Mario Run yayınlandı

1985 yılında Japon oyun geliştiricisi Nintendo tarafından piyasa sürülen Super Mario oyunu adeta ortalığı kasıp kavurmuştu. Super Mario yıllarca oynandı, filmleri çekildi ve birçok kişinin hayatında önemli bir yer edindi. Bildiğimiz üzere Apple’ın 7 Eylül’de düzenlediği iPhone 7 tanıtım etkinliğinde aralık ayında iPhone ve iPad’lere özel olarak yeni Super Mario oyununun geliştirildiği açıklanmıştı. Söz konusu oyun nihayet yayınlandı. iOS 8.0 ve sonrası sürüme sahip iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcıları Super Mario Run’ı ücretsiz olarak telefonuna yükleyip oynayabiliyor. Oyun büyük çoğunluk tarafından beğenilse de eleştiri almaktan kurtulamadı. Zira Temple Run oyunundan bildiğimiz üzere Super Mario Run’da oyun karakteri aralıksız bir şekilde koşuyor. Oyuncu olarak biz sadece hava zıplamasını sağlıyoruz. Yani ateri ve bilgisayarda oynanan Super Mario gibi ileri ve geri kontrolü sağlanamıyor. Bu da yeni oyunun verdiği keyfi eskisine oranla bir hayli düşürüyor. Oyunun yükleme boyutu cihazlara göre farklılık gösteriyor fakat ortalama olarak 200 MB olduğunu söyleyebiliriz. Siz de yıllar sonra Super Mario deneyimini tekrar yaşamak ve Mario’nun prensesini kurtarmak istiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayarak oyunu indirebilirsiniz.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ