Sosyal medya fotoğrafları depresyon belirtisi olabilir

Bir grup bilim insanı yeni bir yöntem geliştirerek internette paylaşılan fotoğrafların kişinin depresyonda olup olmadığını yüzde 72’lik bir kesinlikle anlaşılabileceğini iddia ediyor.

Sosyal medya fotoğrafları depresyon belirtisi olabilir

Depresyon ciddiye alınması gereken psikolojik bozukluklardır. Tedavi edilmezse depresyon tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Peki depresyonda olduğumuzu nasıl anlarız? Sosyal medyadan paylaştığımız fotoğraflardan yararlanan uzmanlar, kişinin depresyonda olup olmadığını ortaya koyan bir formül geliştirdi.

ÇOK ŞEY ANLATIYORLAR

Dünyanın en önemli eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları Vermont Üniversitesi ile ortak bir çalışmada bulundu. 

Bu araştırmaya göre sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların zannedilenden daha çok bilgi verdiği ortaya çıktı. Uzmanlar, depresyon dahil bir çok psikolojik sorunun daha ilk aşamasında, paylaşılan fotoğraflarla tespit edilebileceğini açıkladı. Örneğin, ağırlıklı olarak solgun ve koyu fotoğraflar paylaşanların depresyonda olma olasılığı son derece yüksek.

Bilim insanları bu araştırma için 170 sosyal medya kullanıcısını inceledi. Bunun için deneklere depresyon hastalarına verilen bir anketi cevaplamaları istendi. Daha sonra denekler yüz farklı fotoğrafı 0 ila 5 arasında puan verdi. Fotoğrafların değerlendirilmesinde ise denekler ilginç, mutlu veya mutsuz olarak cevap şıkları sunuldu. Ayrıca araştırmacılar fotoğrafları insan sayısı, doygunluk ve parlaklık gibi özelliklerle göre  sınıflandırdı.

YA TEK FİLTRE YA DA HİÇ

Anket sonuçlarına göre bunalımda olan kişilerin paylaştığı fotoğrafların renklerinin daha koyu ve solgun olduğunu tespit eden bilim insanları aşırı aydınlatılmış resimlerin de depresyon belirtisi olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca depresyonda olanlarla olmayanlar farklı filtreler kullandığı da araştırmanın bir başka ilginç sonucu. Buna göre depresyondakiler genelde çok nadir ve tek bir filtre kullanıyor.

Bilim insanların geliştirdiği bu yeni yöntem sayesinde depresyon hastaları yüzde 70 bir kesinlilikle tespit edilebiliyor.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1136305

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ