Firmandex

Son model 1971 Challenger

Kaslı tasarımlarıyla bilinen Dodge, SEMA 2016’ya, güncel özellikler eklediği 1971 Challenger Shakedown ile çıkarma yaptı.

Son model 1971 Challenger

Haberin başlığı ilk bakışta anlatım bozukluğu gibi görünebilir. Ancak bunun sebebi Dodge’un ta kendisi. Zira ABD’li marka, 1971 model Challenger’ı modern teknolojiyle buluşturdu.

Dodge‘da, SEMA 2016‘ya sağlam bir kartla geldi. Dodge’un tarihsel servetinin bir parçası olan Challanger, SEMA 2016 için özel olarak yeniden tasarlandı. Dodge’nin retro tasarımın dilini modern komponentlerle harmanladığı 1971 Challanger adeta 45’lik bir delikanlı gibi tüm ihtişamıyla karşımızda duruyor. Tasarımında ve teknik altyapı kısmında 71 kasa Challanger olan özel tasarım, Dodge’nin 2017’den itibaren modellerinde yer vermeyi planladığı teknolojik ekipmanlarla bir araya getiriliyor.

LEDLİ KLASİK

Dodge ekibinin 71 kasaya üzerinde yaptığı en büyük tasarımsal güncellemenin 2017 model Challanger’da yer alan LED teknolojisine sahip ön farlar olduğunu görüyoruz. Klasik Coupe tasarımına bambaşka bir boyut katan ışıklandırma teknolojisini arka tarafta da geleneksel tasarım tamamlıyor. Aracın ön tarafı Challanger’ın yeni yüzünü yansıtırken arka tarafsa bizi 70‘li yıllara götürüyor. Yine modele özgü olarak tasarlanan ön ve arka tamponla beraber sportif difizör, tasarımı tamamlayan çizgilerden. Dodge ekibinin ön tarafta tercih ettiği 19 inç büyüklüğündeki jantlar arka tarafta karşımıza 20 inç olarak çıkıyor.

VİPER KOLTUKLARI

Dışarıdaki bu tarihsel hormonizasyonun devamını aracın içerisine girdiğimizde de görmek mümkün. 2017 Viper‘dan araca entegre edilen koltuklar, direksiyon simidiyle birlikte retro tasarım göstergeler mükemmel bir uyumu oluşturan parçalar olarak hakkını teslim etmemiz gereken en hoş detaylar arasında. Araç kokpiti ve diğer bölgelerdeyse karbonfiber ve deri karışımı çizgiler görmekte mümkün.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Modelin teknik detaylarına inildiğinde ise Dodge’nin, Challanger’ın ikonik tasarımını bir araya getirirken yaşadığı zorlukları burada küçük bir karışım ile çözdüğünü görülüyor. Aracın teknik komponentleri’nin fren ve süspansiyon ayağı Challanger Hellcat‘ten alınırken 6 ileri manuel vites kutusunun Viper‘dan alındığını görüyoruz. Bu kadar hoş detayların elbetteki sesini uzaktan duyduğumuzda bile kendini belli eden bir motoru var. Dodge Challenger Shakedown, 6.4 litrehacminde sekiz silindirlik motoruyla toplamda 485 beygirlik bir güce sahip. Dodge’un eskimeyen tasarıma sahip kült modeli Challanger, geçmişle günümüzün muhteşem uyumuyla SEMA 2016‘da 4 Kasım’a kadar boy gösterecek.

LOG

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ