Firmandex

Son dakika haberleri; Bozdağ: ABD’den Gülen’in yakalanması talep ettik ama…

Son dakika haberleri: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Gülen’in iade edilmesine ilişkin dosyaları ve yakalama talebini içeren yazıyı ABD’ye gönderdik. Gülen’in acil olarak yakalanmasını istedik. Onlar ise bize neden acil olduğunu sordu. Talebimize henüz bir yanıt vermediler. ABD Gülen’i vermez ise bir teröriste Türkiye’yi feda etmiş olur” diye konuştu. Bakan Bozdağ, darbe girişimi sonrası 16 bin kişinin tutuklandığını, 6 bin civarında gözaltı olduğunu ve 7 bin 668 civarın adli kontrol kararı verildiğini de açıkladı. İşte günün son dakika haberi ve detayları…

Son dakika haberleri; Bozdağ: ABD’den Gülen’in yakalanması talep ettik ama…

Son dakika haberleri: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ AA Editör Masası’na konuk oldu.  Bakan Bozdağ, itiraflarda bulunan eski Şemdinli davası savcısı Ferhat Sarıkaya ile ilgili HSYK’nın soruşturma  başlattığını belirtti.

15 Temmuz darbe girişiminin sevk ve idarecisinin Fetullah Gülen olduğunu belirten Bozdağ’ın açıklamalarının satır başları şöyle:

 7 Ağustos, 15 Temmuz mesajı nedir derseniz,  bundan böyle darbelerin Türkiye’de yapılamayacağının, yapmak isteyenler olursa  milletin buna asla izin vermeyeceğinin dosta ve düşmana ilanıdır. ‘Ben  istiklalimi de istikbalimi de tayin ederim’ diyor millet. Ne dışarıdaki güçlerin  talimatıyla hareket eden maşalar ne de içimizdeki hainler asla Türkiye’de kader  tayini yapamazlar, gelecek tayini yapamazlar.

Türkiye böylesi bir birlikteliğe ilk defa şahit oldu. Yüzlerce yıllardır verilemeyen fotoğrafı 7 Ağustos’ta tüm Türkiye vermiştir. Demokrasi, milli irade ve hukuk devletine sahip çıkma konusunda ortaklaşmayı da gösteriyor. Bütün siyasi partiler birbirimizle rekabet edebiliriz, ağır eleştiri yöneltebiliriz. Bunu demokrasi, cumhuriyet sayesinde yapıyoruz. Bu sistem tehlikeye girdiğinde hepimizin birlik olması gerekir. 15 Temmuz-7 Ağustos mesajı, Türkiye’de artık darbelerin yapılamayacağı, teşebbüs edene milletin izin vermeyeceğidir. Bu maşaları kullananlara da, bu hain maşalara da bir cevap veriyor. Ayrıca Türkiye’nin dostlarını sevindiren bir fotoğraftır. Ama Türkiye’nin düşmanları perişan oldular. Dışarıda zayıf Türkiye olsun diye her imkanı seferber edenler çok pişman oldular.

ABD GÜLEN’İ İADE ETMEZ İSE… 

Biz Fetullah Gülen’in iadesi için 4 dosyayı ABD’ye gönderdik. Gülen’in geçici yakalanması ve tutuklanmasını talep ettik. Darbe teşebbüsünü de göndereceğimizi bildirdik. ABD’liler bize tutuklamanın neden acil olduğunu sordular. Biz bunu da ABD’ye gönderdik. Daha sonra şahsıma hitaben bir mektup geldi. ABD’li uzmanların Türkiye’de inceleme yapabileceği, bizim de ABD’de görüşme yapabileceğimize dair bir mektup vardı. Biz de cevap gönderdik. ‘Önemsiyoruz, önce sizden bir heyet gelsin, daha sonra Türkiye’den bir heyet ABD’ye gitsin ve değerlendirmeler yapılsın’ dedik. Henüz buna olumlu veya olumsuz cevap vermediler. ABD’li yetkililerin yaptığı açıklamalara bakarsak, Gülen’in iadesini görüştüklerini, önemsedikleri ortaya çıkıyor. 

Türkiye’de başarısız 15 Temmuz silahlı darbe girişiminin Fetullah Gülen’in emir komutasında TSK içerisindeki askerler tarafından gerçekleştirildiği konusunda hiçbir ülkede tereddüt yok. Bunu bütün dünyanın istihbarat örgütleri de biliyor. Avrupa ülkeleri de biliyor. Böylesi açık ve net olan bir konuda beklentilerimiz haklıdır.ABD’li yetkililerin empati yapması da gerekiyor. Sayın Obama’ya suikast girişiminde bulunulmuş olsa, eşi ve  çocuklarıyla tatilde bulunduğu bir yerde üç helikopterle onlarca asker gelip  infaz için teşebbüste bulunsa, Beyaz Saray, Kongre Binası, Pentagon bombalanmış  olsa, Genelkurmay Başkanı rehin alınmış olsa, F-16 jetleriyle insanlara bomba  atılmış olsa, askeri helikopterlerle insanlar taranmış olsa… 240 ABD vatandaşı  ölse, 2 bin 180 Amerikan vatandaşı da yaralanmış olsa bu eylemi gerçekleştiren  teröristlerin bağlı olduğu baş terörist de Türkiye’de olsa ve bu eylemi de onun  talimatları doğrultusunda bizzat ABD’de gerçekleştirmiş olsalar, Türkiye ‘Biz bir  düşünelim bakalım, elinizde ne tür deliller var, onlara bir bakalım, şuna  bakalım’ diye birtakım değerlendirmeler yapsa ABD halkı, ABD yönetimi bundan  memnun olur mu olmaz mı?”

LADİN ÖRNEĞİ

 “Usame Bin Ladin’in ikiz kuleleri bombaladığında ABD bununla ilgili  dünyaya delil mi sundu?” “Ladin yaptı” diyerek onunla  ilgili tedbirler alıp uyguladığını anlattı. Güneşin varlığını ispat için delile hacet var mı? Türkiye’de  bu darbe teşebbüsünün Fetullah Gülen tarafından gerçekleştirildiğini herkes gibi  ABD yönetimi de biliyor. Bunun, hukuksal açıdan iade prosedürünün işlemesi rutin  bir iş, olacak. Ama biz bu meseleyi sadece dosyadaki deliller açısından  değerlendirirsek, o zaman iadenin anlamı da ortadan kalkar. ABD iade etse de  etmese de bu siyasi bir karar olacaktır.ABD ve Türkiye dost ve müttefik ülkedir. Gülen’in iadesini beklemek hakkımızdır. Eğer vermezse, ABD, bir teröriste Türkiye’yi feda etmiş olacaktır. Artık Fetullah Gülen ABD için de, başka bir ülke içinde kullanışlı olma vasfını yitirmiştir. Toplum artık bu canavarlaşmış terör örgütüne karşı bütün imkanlarıyla teyakkuz haline geçmiştir. 

KOZMİK ODANAN ALINAN BİLGİLER KİME AKTARILIYOR

Kozmik Oda’dan alınan bilgileri kime aktarıyor? Deşifre oldu artık, istihbarat okulları zinciri artık faş olmuştur. Türkiye’de artık bu iş bitmiştir, başka ülkelerde de bitmiştir. Onun için buna yatırım yapmak, akıllı bir ülkenin yapacağı bir iş kesinlikle değildir. Şimdi Kazakistan’da, Pakistan’da, Etiyopya’da buralarda eğitim alan ve ileride devlette nüfuzlu yerlere gelenler bilgileri aktarıyor. Bu bilgileri nereye kullanıyorlar? Eğitimle uğraşıyorum diyor ya, bu istihbari bilgiler matematiği, fiziği daha iyi anlatmak için mi lazım? Bu yapılar o bilgileri topluyorlar, bir hiyerarşi üzerinden üstlerine aktarıyor, daha sonra Pensilvanya’daki zata aktarıyor. O zat da elin de mi tutuyor yoksa, onu kullananlara mı veriyor? Bir istihbarat okulları zinciri bitmiştir. Bu konudaki değerlendirmeyi herkesten istiyorum. ABD de bu zatı amasız, fakatsız Türkiye’ye iade etmeli. Etmezse ilişkiler olumsuz etkilenir. Türkiye’de ABD’ye karşı çok büyük rahatsızlıklar var. Bu nefret boyutuna doğru gidiyor. ABD’de senatörleri, İngiltere’de milletvekillerine para ile satın alan, yatırım yaptıran bir yapı. Bunu görüyor insanlar Türkiye’de. ABD içerisinde demokrasiye inanan insanlar da buna karşı çıkıyor. Bu değerler ABD’yi de AB’yi de ayakta tutuyor. Türkiye bu anlamda demokrasi destanı yazmasına rağmen ne ABD’den ne başka ülkeden takdir almıştır. Takdir etmeleri şart değil biz bunu inandığımız için yaptık. Türk halkının ABD’ye karşı bakışı, bunun nefrete ilerlemesi, bunu durdurmak ABD’nin elindedir. ABD’nin Gülen’i iade etmesini bekliyorum.

1 NUMARA GÜLEN AMA, VEKİLİ KESİNLEŞMEDİ

Bu darbe girişimi Gülen’in sevk ve idaresinde yürüdü. Ancak Gülen’i Türkiye’de temsil eden kim? Bu konuda kesinleşmiş değil. Yurtta Sulh Konseyi üyeleri kim? Devlet başkanı, başbakan, bakanlar kim olacaktı bunlara dair de henüz kesinleşmiş veriler yok. Bunlar soruşturma sürecinde ortaya çıkacaktır. İfadeler alınıyor. El konulan birçok belge var. Buradaki mesajlar, bilgiler, el yazılı evraklar, MOBESE kayıtları, tanıklıklar bütün bunların deşifresi, analizi ve tasnifi pek çok soruyla aydınlatılacaktır. Şu anda 26 bin üzerinde gözaltı var. Bu deşifre ve analiz, tasniften sonra net şeyler söyleme imkanı olacaktır. Şu anda firari olanlar var. Onların yakalanması durumunda pek çok veri ortaya çıkacak. 

NASIL İFADE VERECEKLERİNE DAİR TALİMAT YAYINLAMIŞ

Fethullah Gülen, istihbaratımıza göre, nasıl ifade vermeleri için talimat yayınlamış. Çarpıtmak için, oradaki yapının çözülmemesi için ifade talimatı hazırlanıyor. Ancak o ifadeler örgütü deşifre etmiş oluyor. Gülen’in ortaya koyduğu bu sapık anlayışlar onları, aileleri perişan etti. Kaç ocağa ateş düştü. Pek çok insan hürriyetinden mahrum oldu, pek çok insan katil oldu. Bu yapıya dur demezlerse ileride hangi vahşi suçlar işlenecek bunları kestirmek zor. Şimdi herkese diyorum ki lütfen bildiklerinizi anlatın. Bu DAEŞ, PKK militanları da böyle motive ediyor. Ölen şehit, öldüren şehit, herkes cennete gidiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Masum insanları öldürüyor, iyilik yaptığını düşünüyor.

Deve kuşu misali, başını kuma gömüyor, kimse beni görmüyor diye düşünüyor. Suç üstü hal ve 79 milyonun şahitliği var. Bundan sonra bir hakikati ortaya koymak gerek. Bu yapıda takiye çok önemli. Gizle, gizle, gizle. Şeffaf olmayan her yapı, herkes için tehlike ve tehdit oluşturur. Bir yerde insanlara kod adı veriliyorsa orası gayri ahlaki, gayri meşru bir yerdir. Ünite ünite, hücre hücre yapılandırır. Yasalara uygun hareket ediyorsanız bunlara gerek var mı? Yanlışı ibadet aşkıyla yapmak, ona ibadet kazancı sağlamayacak. Bir nesli mahvettiler, altın nesil dediler altını oydular. Az kalsın devletimizin de altını oyacaklardı.

16 BİN KİŞİ TUTUKLANDI 

Gözaltılar ve tutuklamalarla ilgili rakamlar değişiyor. Şu an tutuklama rakamları 16 bin, gözaltılar da 6 bin civarında. 7 bin 668 civarın adli kontrol kararı verilen kişi var. Bunlar değişiyor. Yeni gözaltı ve tutuklamalar olabiliyor. 

FERHAT SARIKAYA HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

İtiraflarda bulunan eski Şemdinli davası savcısı Ferhat Sarıkaya ile ilgili HSYK soruşturma  başlattı. Kurul müfettişi eliyle Sarıkaya’nın durumu inceleniyor. 

ADİL ÖKSÜZ’Ü SERBEST BIRAKANLARA SORUŞTURMA 

Adil Öksüz’ü bütün Türkiye arıyor, inşallah  kısa sürede güvenlik güçlerimiz onu bulunduğu yerde yakalar ve adalete teslim  eder. Adil Öksüz ile ilgili adli süreçte görev yapanlarla alakalı HSYK bir  müfettiş eliyle soruşturma başlattı. O devam ediyor, onun sonucuna göre bir karar  verilecektir.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/adalet-bakani-bozdag-abd-den-siyaset-2291895/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ