Firmandex

Sırrı Süreyya Önder kimdir? Aslen nerelidir

HDP Ankara 1. bölgeden milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder kimdir? Gözaltına alınarak gündeme gelen Sırrı Süreyya Önder aslen nereli ve kaç yaşındadır?

Sırrı Süreyya Önder kimdir? Aslen nerelidir

SIRRI SÜREYYA ÖNDER KİMDİR?

7 Temmuz 1962 senesinde dünyaya gelen Sırrı Süreyya Önder aslen Adıyamanlıdır. Türk sinemacı, yazar ve siyasetçi olan Sırrı Süreyya Önder TBMM 24. Dönem İstanbul, 25. Dönem ve 26. Dönem Ankara milletvekili.

1978 yılında Adıyaman Lisesi’nde lise iki öğrencisi iken Maraş Katliamı’nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Önder, tahliye olduktan sonra üniversite sınavında yaptığı ilk tercihi olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanarak Ankara’ya gitmiştir. 12 Eylül Darbesi yapıldığında Ankara’daydı. İlk tutuklama furyasında hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkum edildi. Afişlerle aranmaya başladığı zaman Ankara’nın Altındağ ilçesinde bir gecekonduda saklanan Önder, geçmiş yıllarda beraber işkence gördüğü bir arkadaşının, saklandığı yeri ihbar etmesi ile yakalanmış ve 105 gün DAL adı verilen bir yerde tutulmuştur. 105 günlük tutukluluk ardından mahkumiyeti sona ermiştir. Açlık grevi gibi protestolar ve eylemler nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.

SİYASİ HAYATI

Senaristlik, yönetmenlik, sinema oyunculuğu, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yapmış olan Önder Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku (BDP’nin desteklediği bağımsızlar) saflarında katıldığı 2011 genel seçimlerinde, İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçilmiştir. 2014 yılında yerel seçimlerinde HDP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olmuş ancak kazanamamıştır. HDP saflarında katıldığı Haziran 2015 genel seçimlerinde ve Kasım 2015 genel seçimlerinde ise Ankara 1. bölgeden milletvekili seçilmiştir.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ