Firmandex

Sinop NGS Mitsubishi için prestij projesi

Mitsubishi Heavy Industries Yönetim Kurulu Başkanı Miyanaga, Sinop’taki nükleer santral projesinin kendileri için bir prestij projesi oluğunu söyledi.

Sinop NGS Mitsubishi için prestij projesi

Mitsubishi Heavy Industries Yönetim Kurulu Başkanı Shunichi Miyanaga, Sinop’taki nükleer santralde MHI ve Fransız Areva şirketi tarafından geliştirilen ATMEA-1 reaktörünün kullanılacağını söyledi.

‘BİRKAÇ AY İÇİNDE BELLİ OLUR’

Sinop’un İnceburun bölgesinde kurulması planlanan nükleer santral için fizibilite ve temel mühendislik çalışmalarının başladığını dile getiren Miyanaga, “Santralin inşa tarihi birkaç ay içinde belirlenebilir. Sinop NGS’yi inşa etmek, Türk ekonomisi ve halkına olan güvenimizi göstermek için iyi bir fırsattır. Bunun yanında Sinop NGS sadece Türkiye için değil, bizim için de güncellenmiş ve en güvenli teknolojiyle geliştirdiğimiz reaktörümüzü tanıtmak açısından çok önemi olacak. Bu bir prestij projesi.” ifadesini kullandı.

Miyanaga, santralin elektrik üretimine geçmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koyduğu 2023 hedefine ulaşmak için büyük çaba gösterdiklerini belirterek, projede değerlendirilmesi gereken konular olduğunu, karşılıklı iş birliğiyle bütün sıkıntıların üstesinden gelinebileceğini kaydetti.

SİNOP NGS HAKKINDA

Türkiye’nin ikinci nükleer santrali Sinop NGS, 4 bin 480 megavat kapasiteye sahip olacak. Santralin ilk reaktörünün 2023 yılında devreye girmesi planlanıyor. Üçüncü nükleer santral için ise teknik ve coğrafi bölge çalışmaları devam ediyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ