Saraybosna’nın kalbi albüm’de kaldı

Saraybosna Film Festivali’nde Türkiye rüzgarı esti; Mehmet Can Mertoğlu imzalı “Albüm” en iyi uzun metrajlı film seçilerek “Saraybosna’nın Kalbi” ödülüne layık görüldü.

Saraybosna’nın kalbi albüm’de kaldı

Avrupa’nın en önemli film festivallerinden biri olarak gösterilen Saraybosna Film Festivali’nin 22’ncisi, ödül töreniyle sona erdi. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki Ulusal Tiyatro’da düzenlenen ödül törenine yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı. Festivalin yarışma bölümünde, ilk uzun metraj filmini çeken Mehmet Can Mertoğlu’nun yönettiği Türk filmi “Albüm”, en iyi film seçilerek “Saraybosna’nın Kalbi” Ödülü’ne layık görüldü.

Kayserili bir ailenin öyküsü

Ödül töreninin hemen ardından Star gazetesine konuşan yönetmen Mehmet Can Mertoğlu, böylesine önemli bir festivalde en büyük ödülü kazanmanın kendileri açısından cesaret ve mutluluk vesilesi olduğunu söyledi. Filmin daha önce Cannes ve Kudüs film festivallerinde gösterildiğini hatırlatan Mertoğlu, başka festivallerden de davetler aldıklarını dile getirdi. ‘Ancak filmimiz gösterim şansı bulabilir mi emin değilim’ diyen Mertoğlu, Türkiye’deki dağıtım tekellerinin kırılmasının genç yönetmenlerin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu dile getirdi. Ödüllü ‘Albüm’ filmi, evlat edinmek isteyen Kayserili bir ailenin öyküsüne odaklanıyor. Aile, evlatlık edinecekleri çocuğa ileride gerçek ebeveynleri olduklarını anlatmak üzere sahte bir hamilelik ve doğum albümü hazırlar. Ancak gerçek er ya da geç ortaya çıkacaktır. Yönetmen Mertoğlu, evlat edinen ailelerin gerçeği çocuklarından saklamalarının ileride daha büyük travmalara neden olabileceğinden hareketle çekmiş filmini.

GÖKA VE PURIVATRA İMZA ATTI

TRT, Saraybosna Film Festivali (SFF) ile iş birliği anlaşması imzaladı. TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile Festival Direktörü Mirsad  Purivatra’nın imzaladığı anlaşma için düzenlenen tören, festivalin CineLink etkinliği kapsamındaki ‘TRT Endüstri Terası’nda gerçekleştirildi. TRT Genel Müdürü Göka da uluslararası festivaller ve sanatsal etkinliklerin, uluslararası arenada son derece etkili olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

Festivali düzenleyen komitenin, ekibin partneri ve festivalin düzenleyicilerinden biri olmak, dolayısıyla da bunu hem maddi anlamda  hem ilişkiler anlamında desteklemek son derece önemli. Bugün attığımız imza bu partnerliğin imzasıydı” dedi.

TRT’NİN ÖDÜLÜ GÜRCİSTAN’A GİTTİ

– Festival kapsamında ayrıca, en iyi belgesel seçilen “A Mere Breath”, en iyi kısa film seçilen “Transition” da “Saraybosna’nın Kalbi” Ödülü’ne layık görüldü.

– En iyi erkek oyuncu dalında “Saraybosna’nın Kalbi” Ödülü’nü “Dogs” filmindeki rolüyle Gheorge Visu alırken, en iyi kadın oyuncu ise “Godless” filmindeki rolüyle İrena İvanova seçildi. Juri Özel Ödülü ise Ralitza Petrova’nın yönettiği Bulgaristan yapımı “Godless” filmine verildi.

-Törende ayrıca, 30 bin avroluk “CineLink” TRT WIP Ödülü’nü Rezo Gigineishili’nin yönettiği Gürcistan yapımı “Hostages” filmi aldı.

-Saraybosna’da savaşın izlerini unutturmak için 22 yıldır aralıksız düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nde bu yıl 220’den fazla film gösterildi. Festivali 100 binden fazla kişi ziyaret etti.

– Festivalin açılışına onur konuğu olarak katılan Amerikalı oyuncu Robert De Niro’ya da “Saraybosna’nın Kalbi” Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edilmişti.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1135738

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ