Firmandex

Sağlıklı bir yıl için 10 tavsiye

Gelin 2017’yi milat kabul edin ve sağlığınızı tehdit eden yanlış alışkanlıkları eski yılda bırakın. İşte adım adım sağlık…

Sağlıklı bir yıl için 10 tavsiye

Gelin 2017’yi milat kabul edin ve sağlığınızı tehdit eden yanlış alışkanlıkları eski yılda bırakın. İşte adım adım sağlık…

Hayat tarzı değişiklikleri, koruyucu sağlığın olmazsa olmazı. Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye uzmanı Dr. Özgür Mollaoğlu, sağlıklı bir hayat için atılabilecek 10 basit adımı sıraladı…

1-Günde 8 saat uyuyun
Kaliteli bir uyku bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi, daha genç ve zinde bir görünmenizi de sağlar. Her gün 7-8 saatlik kaliteli uyku hafıza ve beyin sağlığı için de şarttır. Eğer uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız televizyon, telefon gibi elektronik aletleri yatak odasından çıkarın. Çay kahve gibi uyku kaçıranlardan uzak durun. Gün içinde ‘şekerleme’ denilen kısa uykuları azaltın.  

2-İşlenmiş gıdaları azaltın
Sağlıklı bir hayatın ilk adımı sağlıklı beslenme düzeni. Yılda birkaç defa diyete başlayıp, vazgeçmek yerine sağlıklı beslenme şeklini benimseyin. Ne yapacağınızı gayet iyi biliyorsunuz. Yiyeceklerinizi mevsim meyve ve sebzelerinden seçin. Tam tahıllı ve lifli gıdaları tercih edin.  Yağlı gıdalar ve yağlı etlerden mümkün oldukça uzak durun. Salam, sosis gibi işlenmiş gıdaları mümkünse hayatınızdan çıkarın. 

3-Günde 8 bardak su için
Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ve vücudun bütün fonksiyonları, için yeterli miktarda su içmek gerekir. Susamasanız bile 8-9 bardak ya da 1-2 litre su tüketmek, günlük su ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda ciltte parlaklık sağlar, hazımsızlık, baş ağrısı ve unutkanlığa da iyi gelir. 

4-Açık havada yürüyüş yapın
Spor yapamıyorsanız, haftada en az 150 dakika olmak üzere açık havada tempolu yürüyüşler yapın. Günlük egzersizler için kapalı salonlar yerine yaz- kış ayrımı yapmaksızın açık hava tercih edilebilir. Tempolu düzenli yürüyüş yapmak, hem kilo kontrolü sağlar hem de oksijen kapasitesinin artmasına, tansiyon kontrolüne, kalp atım hızının düşmesine ve stresinizin azalmasına yardımcı olur.

5-Doktoru ihmal etmeyin
Düzenli sağlık kontrolleri ile belirti vermeyen hastalıklar belirlenip önlem alınabilir. Özellikle kilolu bireyler ve hareketsiz bir yaşam sürenler, ilerde diyabet olma riskine karşı kendilerinde insülin direnci olup olmadığına baktırmalıdır. Sürekli halsizlik ve yorgunluk hissedenler tiroit kontrollerini ihmal etmemelidir.

6-Şekeri tuzu azaltın
Günlük şeker ve tuz tüketiminin kontrol altında tutulması, sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Kan şekerini hızla yükselten ve hızla düşüren saf şeker ve şekerli besinler yerine; tahıllı ekmek, bulgur gibi lifli yiyecekleri tercih edin. Yediğiniz her şeyin içinde tuz olduğunu unutmayın, çok gerekmiyorsa ekstra tuz eklemeyin. 

7-Sevdiklerinizle olun
Stres hormonları bağışıklık sistemine zarar verir. Genç ve sağlıklı kalmak için aile ya da sevdiğiniz kişilerle daha fazla zaman geçirin. Müzik dinlemek, yürüyüş, masaj stresle mücadelede etkili tercihlerdir. 

8- Sigara, alkolden uzak durun
Sigara ve alkolün ölümcül birçok hastalığın temelini atan maddeler olduğunu her zaman söylüyoruz. Bunun yanında cilt ve vücut yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biri olduğunu unutmayın.

9-Güneşten doğru faydalanın
D vitamini kaynağı olan güneşten doğru faydalanmak gerekir. Güneşli günlerde sabah ve akşam üzeri saatlerinde zamana dikkat ederek güneşlenmek bağışıklık sistemini güçlendirdiğini hatırlayın. 

10-Aşılarınızı aksatmayın
Grip ve zatürre aşısını aksakmayın.  Risk grubundakiler ve 65 yaş üzerindeki kişiler zatürre aşısı olmalıdır. Hepatit B, tetanoz ve rahim ağzı kanserlerine karşı HPV aşısı da yetişkinlerin aşı takviminde bulunsun.

KAYNAK : turkiyegazetesi.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ