Firmandex

“Sadece güvenlik yönünden tehdit altında değiliz”

Başbakan Binali Yıldırım, Göç ve Mülteciler konulu Asya Ülkeleri Siyasi Partiler Uluslararası Konferansı’nda konuştu.

“Sadece güvenlik yönünden tehdit altında değiliz”

Yıldırım’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Darbecilerin hesap etmediği bir şey vardı, hakkın hesabı ve halkın gücü bunu hesap edemediler. O güç tankın, tüfeğin karşısında göğsünü siper ederek ülkesine sahip çıktı. Bu uğurda hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.

Dünyada evinden barkından olmuş vatansız yaşayan 55 milyon üzerinde insan var. Yani memleketsiz, kimliksiz göçmenler BM içinde en büyük ülkeler arasında ulaşmış durumda. Bu duruma kayıtsız kalmak imkânsızdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi göçlerde sadece insanlar ölmüyor insanlık ölüyor. Göç zorla insanları can ve mal kaygısı ile yurdundan etme amacıyla yapılırsa bu bir insanlık suçudur. Özellikle Suriye’de yaşanan olay büyük bir insanlık dramıdır. Gelişmiş ülkeler bu yaşanan vahşete karşı yapabilecekleri halde yapmıyorlar. Bu vahşete bir anlamda kayıtsız kalıyorlar ama unutmayalım ki bunun sorumluluğu burada müdahale edip olaylara çözüm üretmeyen ülkeleredir. Bu duyarsızlık BM gibi organizasyonun itibarını da günden düne tüketmektedir. Eğer yanlış yapmaya ısrar edenler olursa bu yanlışa beş büyük biraderden biri yanlış yapılmasında ısrarcı oluyorsa bu küresel barışa destek sağlamaz.

TÜRKİYE SADECE GÜVENLİK YÖNÜNDEN TEHDİT ALTINDA DEĞİL

Türkiye bölgesinde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle sadece güvenlik yönünden tehdit altında değil. Daha dün patlatılan bomba yüklü araçla 10 sivil ve polis kardeşimizi yitirdik yüzlerce yaralılarımız oldu. Ülkemizi tehdit eden FETÖ ile mücadelemizi sürdürürken diğer yandan kardeşlerimize kucak açmaya devam ediyoruz. Türkiye’yi ziyaret edenler yaptığımız bu fedakârlığı takdirle karşılayıp ülkelerine geri dönüyorlar. Takdir güzel bir şey ama yetmez. Sorumluluğa ortak olunması lazım. Tek bir ülke olarak 25 milyarın üzerinde bir harcama yaptık bunun için pişman değiliz daha fazlasını yaparız. Çünkü bizim anlayışımızda insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı vardır.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ