Firmandex

Sabahın ilk saatlerinde mesai başlıyor! Geçen yılı unutturacak…

Dünyanın bir çok ülkesine ihraç edilen Aydın inciri kurutulma sahasına alındı. Üreticiler kadın çocuk, genç yaşlı demeden sabah 06:30’da iş başı yapıyor. TARİŞ İncir Birliği Başkanı Aruman “Rekolte tahmini için ekipler sahada bir çalışma yapıyor ve ayın 18’inde bitecek. İyi kalitede bir ürün bekliyoruz” dedi.

Sabahın ilk saatlerinde mesai başlıyor! Geçen yılı unutturacak…

Dünyanın bir çok ülkesine ihraç edilen Aydın  inciri, kurutulma sahalarına alınmaya başlandı.

Dünyanın en lezzetli kuru incirinin yetiştirildiği Aydın’da  üreticiler, sabah erken saatlerde tarlalarda başlayan mesailerini, kuruyup  dallardan düşen incirleri toplayarak geçiriyor.

Sepetlere doldurdukları incirleri daha sonra masa üzerine 1. ve 2.  kalite şeklinde ayıran üreticiler, ardından mahsulü tahta sergiler üzerinde,  güneş ışınlarını alacak şekilde kurumaya bırakıyor.

Çiftçileri bu kurutma döneminde en çok korkutan şey ise yağmur.  Yağmurun kurumaya bırakılan incire büyük zarar vermesinden endişe eden bazı  üreticiler, hava durumu hakkında sürekli bilgi alıyor, bazı üreticiler ise  işlerini garantiye almak için serada kurutma yöntemini tercih ediyor.

Yaklaşık 2 aylık sürede mahsulü kurutan üreticiler, daha sonra tüccara  ya da TARİŞ’e satış için bir araya geliyor.

‘SAAT 06:30’DA İŞBAŞI YAPIYORUZ’

Germencik ilçesindeki tarlasında ürünleri toplayan 60 yaşındaki Emine  Altın, AA muhabirine, 30 yıldır kuru incir üretimi yaptıklarını, 4 kişilik ailesi  ve 2 çalışanıyla 16 dönüm arazideki mahsulü 2 ay gibi bir sürede toplayıp  kuruttuklarını anlattı.

Üründen geçen sezon, doğa şartlarının etkisiyle istenilen verimi  alamadıklarını dile getiren Altın, bir önceki sezona göre daha iyi olan yeni  sezon mahsulün yüzlerini güldüreceğini söyledi.

Saat 06.30’da tarlada iş başı yaptıklarını, yere dökülen ya da  dalından düşmek üzere olan incirleri toplayıp kuruma sahasına serdiklerini dile  getiren Altın, “İncirlerimiz bu sene iri ve beyaz, yani kaliteli. Geçen sene çok  kötüydü, o yüzden bu yıl daha mutluyuz. Bu yıl fiyat açısından da tatmin edici  rakamlar bekliyoruz.” diye konuştu.

Germencikli bir başka üretici Seyfi Sivri ise mahsulü gördükten sonra  bu yıl beklentilerinin yükseldiğini aktararak, “Geçen yıla göre daha iyi bir ürün  var. Toplamda yıllık 15 tonluk üretim yapıyoruz. Bizim için üretimden daha çok  kalite önemli. İklim şartları iyi olduktan sonra bizim de ürünümüz iyi oluyor.”  dedi.

TARİŞ İncir Birliği Başkanı Ahmet Fevzi Aruman da Aydın incirinin  dünya kuru incir üretiminin yüzde 60’ını karşıladığını, kalitesiyle tercih  edildiğini vurguladı.

“Rekolte tahmini için ekipler sahada bir çalışma yapıyor ve ayın  18’inde bitecek. İyi kalitede bir ürün bekliyoruz.” diyen Aruman, üreticinin  yüzünün güleceği bir sezon geçirmeyi ümit ettiklerini belirtti.

Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin de incir ihracatına olumlu  yansıyacağını anlatan Aruman, “Bu yıl ihracat rakamlarımızda bir artış  bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/sabahin-ilk-saatlerinde-mesai-ekonomi-2293321/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ