Firmandex

Rusya ile ticaretteTL-ruble gündemde

Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi ile birlikte iki ülke arasındaki ticarette yerli para birimlerine geçilmesi konusu tekrar gündeme geldi.

Rusya ile ticaretteTL-ruble gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında 9 Ağustos’ta gerçekleştirilen tarihi zirvede, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin tekrar kasım ayı öncesi seviyelere ulaştırılması konusunda görüş birliğine varıldı. Yüksek Ekonomi Okulu Asya Ekonomileri Uzmanı Andrey Chuprygin, yerel para birimleri kullanılmasının Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini artırabileceğini, başta turizm olmak üzere yeni iş fırsatları yaratabileceğini söyledi.

Chuprygin, konunun Rusya ve Türkiye arasında daha önce 2014’te görüşüldüğünü ve ticarette yerel para birimlerinin kullanılmasının küresel bir eğilim haline geldiğini belirtti.

ZORLU BİR SÜREÇ

Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi Dünya Ekonomisi Departmanı Uzmanı Nigyar Masumova da, yerel para birimlerini kullanma fikrinin Türkiye ve Rusya’nın ekonomik ilişkilerini derinleştirmek istediğine işaret ettiğini belirterek, “Ancak ticarette yerel para birimlerine geçmek zorlu bir süreç ve arkasında ciddi bir politik irade olması gerekiyor” dedi.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1133409

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ