Firmandex

Rusya ile tam yol ileri

268 gün sonra gerçekleşen Erdoğan-Putin görüşmesinden önemli kararlar çıktı.

Rusya ile tam yol ileri

Antalya’daki sebze-meyve üreticisinden turizmciye kadar Rusya ile iş yapan tüm kesimlerin beklediği tarihi görüşme dün gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 268 gün sonra St. Petersburg’da bir araya geldi. Yeni bir sayfa açan tarihi buluşmada, siyasi ve ekonomik ilişkilerin; uçak krizinin yaşandığı 24 Kasım öncesinden daha da ileri düzeye taşınması konusunda uzlaşmaya varıldı. Ekonomik işbirliğinin ön plana çıktığı görüşmelerde Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin hızlandırılması da kararlaştırıldı. Liderlerin görüşmesi 1 saat 45 dakika sürdü. Ardından heyetler arası çalışma yemeğine geçildi. İki lider, yemeğin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

HEDEF 100 MİLYAR  DOLARI AŞMAK

Sözlerine ‘Değerli dostum’ diye başlayan Erdoğan “İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere getirilmesi konusunda iki taraf son derece kararlıdır. Kamuoylarının beklentisi de bu yöndedir. Siyasi, iktisadi ve beşeri alanlarda Türkiye-Rusya ilişkilerini olması gereken seviyelere taşıyacak kararları almış bulunuyoruz. Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin tekrar canlandırılması, charter uçuşların tekrar başlaması, tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılması, vizesiz rejimin tam teşekküllü ortaya konmasında adımları inşallah peyderpey ve müştereken atacağız” dedi. Erdoğan hedeflerinin daha önce belirledikleri 100 milyar dolarlık ticaret hedefini daha öteye taşımak olduğunu belirtti.

SAVUNMADA DA İŞBİRLİĞİ ARTIRILIYOR

Akkuyu Santrali’ne stratejik proje statüsü verileceğini de açıklayan Erdoğan “Savunma sanayinde ortaklığımızı artıracağız. Dev işbirliği projelerimizi süratlendirmek suretiyle burada alacağımız mesafe önem arz ediyor” dedi. Türk Akımı’nın hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini belirten Erdoğan “Bu girişim çağrımız üzerine daha da etraflıca ele alınacak ve böylece Türk akımı projesinin Avrupa’ya geçmesi noktasında ilgili bakanlarımız görüşmeleri sürdürecek.İlişkilerimiz geçmişe göre güçlenecek” dedi.

Putin: Enerjide somut politik adımlar atılacak

Putin, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi: “Yatırımların artırılması, projelerin değerlendirilmesi, iki ülkenin de iş dünyasının desteğiyle, büyük şirketlerinin yöneticileriyle görüşerek ilişkimizi eski seviyesine çekmeyi planlıyoruz. Karma komisyonlar çeşitli toplantılar gerçekleştirecek. Şunun altını çizmek isterim, ticari işbirliğinde Rusya ve Türkiye’nin en önemli kilit noktası enerji ve enerji projeleri. Somut politik adımlar atmamız gerekiyor. Türk tarafı birçok büyük projede mesela nükleer santral gibi, Türk Akımı gibi projelerde üzerine düşen bazı adımları zaten atmıştı. Rus turistlerin Türkiye’ye gelmesi konusunda bazı yasaklamalar, kısıtlamalar getirmiştik. Kriz öncesi döneme dönebilmemiz için zamana ihtiyaç olacak. Turistlerimizin güvenliğinin maksimum sağlanması durumunda biz de elimizden geleni yapacağız. Türkiyeli inşaat firmalarında Türk işçilerin çalışması en kısa zamanda tekrar görüşülecek” dedi.

MEYVE SEBZE İHRACATI BAŞLIYOR

Rusya Ekonomi Bakanı Alexei Ulyukayev, Türkiye’den gıda ithalatının yıl sonuna kadar tekrar başlayabileceğini söyledi. Ulyukayev ayrıca Türkiye’den ithal edilecek gıda ürünlerinin kalite kontrolüne tabi tutulması gerektiğini belirtti. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak da, Türk Akımı projesinin ilk boru hattının 2019’da inşa edilebileceğini, ikinci hat için Avrupa Birliği’nin garantiler vermesi gerekeceğini söyledi.

Rus Yatırım Fonu Rönesans’la anlaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti sırasında önemli anlaşmalara da imza atıldı. Bu anlaşmalardan biri de Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile Türk şirketi Rönesans Holding arasındaki 400 milyon dolarlık yatırım işbirliği anlaşması oldu. Anlaşma kapsamında RDIF ve Rönesans Holding Rusya’daki sağlık, inşaat, altyapı ve emlak sektörlerindeki uygun yatırımlara odaklanacak. RDIF Başkanı Kiril Dimitriyev yaptığı açıklamada, Rönenans Holding ile işbirliğinin devam edecek olmasından memnun olduklarını belirterek, “RDIF olarak Rönesans Holding’in inşaat, emlak ve sağlık gibi sektörlerdeki önemli deneyimleri bulunan Türk ortağımızla uygun yatırımlar arayacağız” dedi. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak da Rusya’da kurulmuş bir şirket olarak bu ülkeyi her zaman en önemli yatırım ortağı olarak gördüklerine işaret ederek, “RDIF ile birlikte çalışarak Rusya ve Türkiye arasındaki yatırım işbirliğini arttırmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Rusya 22 Temmuz’da aldığı kararla, Rusya ve Türkiye ortak bir yatırım fonu kurulması da dahil olmak üzere birçok alanda işbirliğine devam etme kararı almıştı.

THY, St. Petersburg’dan Antalya’ya uçacak

Türk Hava Yolları (THY) Rusya’nın St. Petersburg kentinden Antalya’ya düzenli sefer yapmaya başladı. İlk uçuş dün gerçekleşti. Yapılan açıklamada “Uçuşlar haftada dört kez, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri gerçekleştirilecek. Uçuşlarda 189 kişilik Boeing 737-800 uçakları kullanılacak” denildi. THY halihazırda St. Petersburg’dan İstanbul’a düzenli uçuş gerçekleştiriyor. Rus Rossiya Havayolları da 7 Ağustos’ta St. Petersburg ve Antalya arasında düzenli sefer yapmaya başlamıştı.

Borsa’daki havayolu hisseleri yükseldi

Havacılık ve havaalanı hizmeti veren şirketlerin hisseleri, Erdoğan-Putin görüşmesi nedeniyle yükselişe geçti. Pegasus hisseleri yüzde 10, Türk Hava Yolları (THY) hisseleri yüzde 6.2, TAV Havalimanları Holding yüzde 5.9 yükseldi. Havayollarına yer hizmetleri sağlayan Çelebi’nin hisseleri ise yüzde 4.6 prim yaptı. Uçak krizinin ardından Rusya ile ikili ilişkiler dibe vurmuş, Rus Hava Yolları Türkiye’ye uçuşları durdurmuş, Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist durma noktasına gelmişti. TAV Havalimanları Holding, ortağı ADP ile Havana’da bir havalimanının işletmesi ve geliştirilmesi için Küba hükümeti ile görüşmelere başlandığını duyurmuş, hisseleri önceki gün de yüzde 6.4 yükselmişti.

– Türk Akımı hızlanacak. Akkuyu stratejik yatırım olacak.

– 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine kararlı yürünecek.

– Tarifesiz uçuşlar ve vizesiz  seyahat yeniden başlayacak.

– Türk şirketleri ve işçilere yeniden Rusya yolu açılacak.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1132486

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ