‘Rusların Türk ortağa ihtiyacı var’

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Akkuyu Nükleer Santrali için Rusların Türk tarafında ortağa ihtiyaçları olduğunu ve şartlar için görüştüklerini söyledi.

‘Rusların Türk ortağa ihtiyacı var’

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Akkuyu Nükleer Santralinin su alma altyapısı ihalesini kendi şirketlerinin aldığını hatırlattı.

Cengiz, Rusya’nın Akkuyu Nükleer Santrali için bir ortağa ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Bana ortaklık teklif ediyorlar, başkalarına da ediyorlar. Yani onların Türk tarafında ortağa ihtiyaçları var, çünkü bu ülkede iş yapıyorlar. Bizim de enerji montajı ve santral yapma konusunda tecrübemiz oldu. Bizi ortak almak istiyorlar, ama şartları görüşüyoruz. Daha bir sonuca varamadık.”

İLK TEMAS 6 AY ÖNCE

Bu yılın Nisan ayında, Rus devlet şirketi Rosatom, Türkiye’de kurduğu Akkuyu Nükleer AŞ’nin yüzde 49’a kadar olan hissesini yerel şirketlere satıp ortaklık kurulmasına karar vermiş ve Cengiz Holding ile ilk görüşmelere başlamıştı.

Türkiye, Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’ne ilişkin ilk anlaşmayı 2010 yılında Rusya ile imzaladı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşan santralin, en geç 2023 yılına kadar devreye girmesi öngörülüyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ