Reklam mesajları yine bunaltmaya başladı

Reklam mesajlarının engellenmesi için geçtiğimiz yıl bir düzenleme yapıldı. Ancak şirketler bu düzenlemeyi dikkate almıyor.

Reklam mesajları yine bunaltmaya başladı

Yunus Emre Kabaoğlu / Haber7

Reklam için atılan mail ve mesajlar ile aramalar yüzünden şikayetlerin artması üzerine yeni bir düzenleme yapılmış, bu tür faaliyetler yasaklanmıştı. Düzenlemeden sonra vatandaş bir süre nefes alsa da, firmalar bunaltan mesajlara yeniden başladı.

Konuyla ilgili düzenlemenin çıktığı Temmuz 2015’ten bu yılın eylül ayına kadar 200 binin üzerinde şikayet yapıldı. Reklam SMS ve aramalarına kesilen ceza Temmuz 2015’ten 2016’ya kadar 1 milyon 898 bin lira olurken, bu yıl rakam çok daha düşük. 2016’nın dokuz ayı toplamında firmalara yalnızca 25 bin TL civarında ceza kesildi. 

DEFALARCA ARIYORLAR

Düzenlemenin ardından bir yıl geçerken, firmalar, SMS ve aramalarla vatandaşı tekrar bunaltmaya başladı. Durum öyle bir hale geldi ki, bir firma aynı gün içerisinde defalarca arama yapar hale geldi.

TEHLİKE SEBEBİ

Ayrıca rahatsız etmek bir yana, zaman zaman tehlikeli bir duruma da sokabiliyorlar. Örneğin araç kullanırken sizi defalarca arayarak ya da mesaj atarak dikkatinizin dağılmasına neden oluyorlar. Bu da sürüş güvenliğini tehlikeye atan bir durum. Yine tehlikesi yüksek işlerde çalışanların cebi titrediğinde dikkatleri dağılıyor. Dolayısıyla bu ‘istenmeyen’ reklam faaliyetleri gereksiz yere risk oluşturuyor.

İPTAL ETME ZORUNLULUĞUNUZ YOK!

Bu firmalara geri dönüş yapıp rahatsız edilmek istemediğini söylediğinizde ise iptal etmek için size link veya mesaj numarası gönderdiklerini belirtiyorlar. Ancak vatandaşın gönderilen link ve mesajlara cevap verme gibi bir zorunluluğu yok.

Bu konuda şikayetçi olan vatandaşlar, cepte reklamsız günlerin geri gelmesini istiyor.

ŞİKAYET İÇİN İNTERNET SİTESİ

Öte yandan reklam saldırısına devam eden firmalar için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir internet sitesi oluşturdu. Vatandaşlar, telefonlarının ekran görüntüsünü alarak bu siteye şikayette bulunabiliyor. Bakanlığın sitesine https://tiss.gtb.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ