Firmandex

PKK’nın Silopi’de yaptığını, DEAŞ El Bab’da yaptı!

Terör örgütü DEAŞ ile PKK’nın Türkiye’yi hedef alan kirli ittifakı her geçen gün yeni kanıtlarla ortaya çıkarken, dün El Bab’da yaşananlar söz konusu tabloyu gözler önüne serdi. El Bab’da ‘canlı kalkan’ olarak kullanmayı planladığı sivillerin kaçması üzerine 30 kişiyi katleden DEAŞ, PKK’nın Güneydoğu’daki taktiğini akıllara getirdi. PKK da operasyon bölgesinden kaçmak isteyen sivilleri vahşice taramıştı.

PKK’nın Silopi’de yaptığını, DEAŞ El Bab’da yaptı!

Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye’de ilerleyişini sürdürüyor. Bu kapsamda bölgeyi terör unsurlarından temizlemeyi amaçlayan ve muhalif birliklerle koordine içinde ilerleyişini sürdüren TSK, DEAŞ’ın ‘kalesi’ olarak anılan El Bab’a operasyon düzenliyor.

20 Aralık’ı 21 Aralık’a bağlayan gece silah ve mühimmatlarını alan askerlerin hedefi, DEAŞ’ın El Bab’da üs haline getirdiği hastaneydi. Bu kapsamda ilk operasyon gerçekleştirildi.‘El Bab’a gireceğiz’
Operasyonlar için güvenlik kaynaklarından ‘kararlılık’ vurgusu yapılırken, El Bab’da kontrolün sağlanması için TSK’nın yoğun bir çalışma içerisinde olduğu öğrenildi. Mehmetçik, Bab’da DEAŞ’a son darbeyi vurmaya hazırlanıyor. Kayseri’den 500 komando daha Bab’a sevk edildi. Halep’ten çıkan muhaliflerden 1400’ü de TSK’ya destek için ilçeye geldi. Bölgeyi her yandan kuşatan birlikler, tuzağa düşmemek için adım adım ilerliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İnşallah orada işimiz bitti, bitiyor. Oraya asıl sahipleri gelip yerleşecek.

DEAŞ sivilleri katletti
TSK tarafından yapılan bilgilendirme ise DEAŞ’ın vahşetini gözler önüne serdi. Açıklamaya göre Suriye’nin kuzeyindeki El Bab’dan kaçmaya çalışan en az 30 sivil, dün DEAŞ terör örgütünün mayın ve el yapımı patlayıcılarla düzenlediği saldırıda hayatını kaybetti.

İlçedeki evlerde yaşayan sivilleri, Türkiye’nin operasyonları sırasında canlı kalkan olarak kullanmayı planlayan ve uluslararası alanda ‘siviller ölüyor’ algısı oluşturmayı amaçlayan DEAŞ’ın içerisinde bulunduğu durum akıllara PKK’yı getirdi. Geçtiğimiz yıl seçimlerinden ardından PKK’nın HDP’li belediyelerin desteğiyle başlattığı ‘özerklik’ saldırıları ve ‘hendek’ terörü sırasında TSK yoğun bir operasyon faaliyeti başlatmıştı.

Sivilleri canlı kalkan olarak kullanan PKK’lılara karşı güvenlik güçleri titizlikle operasyonları gerçekleştirdi. Çok sayıda PKK’lı etkisiz hale getirilirken, Güneydoğu’daki ilçeler tek tek terör unsurlarından temizlendi. Operasyonların kolaylık yürütülmesi için bölge halkı da yoğun destek verdi.

-15 MartDiyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 15 Mart günü ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyonlar tüm hızıyla devam ederken, teröristlerin korkunç planı güvenlik kuvvetlerinin duyarlılığıyla önlendi. Sivil vatandaşların geçtiği güzergahtan güvenlik kuvvetlerine ateş eden teröristler, polislerin de karşılık vererek sivil ölümlerine yol açmasını planlarken, bölgedeki güvenlik kuvvetlerinin duyarlı olup titiz davranması bu planı suya düşürdü.
Sivilleri taradılar

Bu kapsamda PKK’dan bıkan ve terörün bitmesi için TSK’nın yanında duran halk, evlerini dahi terk etti. PKK’nın hendek ve barikatlarından bıkan siviller evlerini terk ettiği sırada teröristlerin grupların üzerine ateş açtığı biliniyor. Şırnak başta olmak üzere çok sayıda kentte düzenlenen saldırılarda çok sayıda vatandaş yaralandı.

Terör örgütü DEAŞ ile PKK’nın Türkiye üzerine kurduğu kanlı ittifak her geçen gün daha da netleşirken, terör örgütlerinin ‘canlı kalkan’ taktiğindeki benzerlik dikkatleri çekti.

Teröristler Silopi’den kaçan sivilleri taradı

Güvenlik güçlerinin büyük bir kararlılıkla devam ettirdiği operasyonlar sürerken, terör örgütü PKK sivilleri hedef alarak çok sayıda alçak saldırı gerçekleştiriyor.Terör örgütünün hendek ve barikatlarından bıkan Doğu ve Güneydoğu halkı bölgeyi terk ederken, Silopi’de sivillere PKK’lılar tarafından ateş açıldığı öğrenildi.Yusuf Yağıcı isimli vatandaşın saldırı sonucu yaşamını yitirdiği, eşi Şahye Yağıcı’nın sol kolundan ve belinden yaralandığı bildirildi. Zübeyde Ezen isimli vatandaşın ise başından vurulduğu ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. PKK’lı teröristler, kendilerinin siper olarak kullandıkları binaların çevresinde yaşayan vatandaşların evlerinden ayrılmalarına, güvenlik güçlerinin operasyonlarını etkin şekilde yapmasını önlemek için engel olmaya çalışıyor.Daha önce de teröristlerin mevzilendiği yerlere yakın noktalarda oturan ve evlerinden çatışmalar nedeniyle ayrılmak isteyen bazı vatandaşlara yine benzer benzer şekilde terör örgütü mensuplarınca ateş açılması vakaları yaşanmıştı.

DEAŞ El-Bab’dan kaçmak isteyen 30 sivili katletti

TSK tarafından yapılan bilgilendirmeye göre Suriye’nin kuzeyindeki El Bab’dan kaçmaya çalışan en az 30 sivil, dün DEAŞ terör örgütünün mayın ve el yapımı patlayıcılarla düzenlediği saldırıda hayatını kaybetti.DEAŞ’ın El-Bab’daki saldırısında yaralanan bir askerimiz de şehit oldu. TSK’ya ait savaş uçakları, terör örgütü DEAŞ’a ait 113 hedefi imha etti.El Bab’da yaralanan 1 asker şehit oldu

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ