Firmandex

Piyasalar haftaya nasıl başladı?

İstanbul serbest piyasada dolar 3,2600, avro 3,5190 liradan haftaya başladı. Altında sert düşüş yaşanırken petrol de frene bastı.

Piyasalar haftaya nasıl başladı?

Kapalıçarşı’da 3,2580 liradan alınan dolar 3,2600 liradan satılıyor. 3,5170 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 3,5190 lira olarak belirlendi.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 3,2550 lira, avronun satış fiyatı ise 3,5520 lira olmuştu.

BORSA HAFTAYA YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,30 yükselişle 75.397,12 puandan başladı.

Açılışta, BIST 100 endeksi 222,95 puan artarken, bankacılık endeksi yüzde 0,41, holding endeksi yüzde 0,44 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,78 ile sigorta, en çok gerileyen ise yüzde 0,36 ile turizm oldu.
 
Geçen haftanın son işlem gününde endeks, uluslararası piyasada yükselen faizler ve doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanmasının etkisiyle gün boyu negatif bir seyir izledi ve haftayı 75.200 puanın altında tamamladı.
 
Analistler, bugün yurt içinde ve dışında veri akışının sakin olduğunu, hafta içinde ABD’de enflasyon, perakende satışlar ve sanayi üretimi gibi önemli makroekonomik veriler ile yeni başkan Donald Trump cephesinden gelecek haberlerin izleneceğini kaydetti.
 
Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 77.500 seviyesinin direnç konumunda olduğunu belirten analistler, 75.200 ve 74.700 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

ALTIN SERT DÜŞTÜ

Altın, ABD`de faiz artışı beklentileri ile güçlenen doların etkisiyle beş ayın en düşük seviyesine geriledi.

Altın, ABD’de faiz artırımına gidileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi sonucu doların yükselmesi ile birlikte, geçen hafta ABD seçimleri sonrası düşüşünü daha da genişletti ve beş ayın en düşük seviyesine indi.

Altının onsu yüzde 1.1 düşüşle ons başına 1,213.70 dolara düşerek 3 Haziran’dan bu yana en düşük seviyesine indikten sonra 1,217.20 dolara geldi. Metal geçen hafta yüzde 5.9 ile Haziran 2013’ten bu yana en hızlı kaybını yaşadı.

Altın, Donald Trump’ın sürpriz birşekilde ABD bakanlık seçimlerini kazanmasının ardından, yatırımcıların piyasalara yönelik riskleri değerlendirmeleri ile birlikte, ilk önce güçlenen güvenli liman alımları ile sıçradıktan sonra sert düştü. Dikkatler şimdi tekrar ABD faizlerine çevrildi. Fedfonları faiz (Fed’in gösterge faizi) vadelileri, Fed’in 13-14 Aralık’taki toplantısında faizi çeyrek puana rtırma olasılığını yüzde 84 oalrak işaret ediyor. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 tırmandı ve Şubat ayından bu yana en yüksek kapanışına yöneldi.

PETROL FRENE BASTI

Petrol fiyatları, arz artışlarına ilişkin haberlerin etkis ile, son yedi haftanın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Petrol, İran’ın üretimi artırması ve ABD’de aktif petrol kuyusu sayısının Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkması, buna bağlı olarak küresel arz fazlasının devam edeceği beklentilerinin sürmesi ile birlikte, yedi haftanın en düşük kapanışı yakınında kayıplarını korudu.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, önceki iki seansta yüzde 4.1 düştükten sonra, fazla değişmedi. İran petrol üretimini üç sahada beklenenden daha hızlı artırırken, Suudi Arabistan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) piyasalara istikrar kazandırmak için üretimin kısılması konusunda anlaşmaya varması gerektiğini kaydetti. Baker Hughes Inc.’nin Cuma günü açıkladığı verilere göre, artan verimliliğin üreticilere petrol arama faaliyetlerini genişletme imkanı sağlaması ile birlikte, ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı Mayıs ayından bu yana 130’un üzerinde arttı.

Petrol, OPEC’in 30 Kasım’daki toplantıda üretimi kısma anlaşmasının uygulanması konusunda başarısız olacağı endişelerine bağlı olarak, son 3.5 haftada, varil başına 52 dolar seviyesinden geri çekildi. Uluslararası Enerji Ajansı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, OPEC’in kayda değer bir üretim indirimi yapmazsa, fiyatların, “sürekli artan küresel arz” ortamında daha da gerileyebileceği uyarısında bulundu. İran, Petrol Bakanlığı’nın haber servisine göre, ülkenin batısındaki üç petrol sahasında üretimi 2013 yılındaki seviyesi olan günlük 65,000 varilden 250,000 varile çıkardı.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ