Firmandex

Pensilvanya’da FETÖ mezarlığı

FETÖ terör örgütünün elebaşı Gülen ile FETÖ üyelerinin Pensilvanya’da mezarlık hazırlanması dikkati çekti.

Pensilvanya’da FETÖ mezarlığı

FETÖ terör örgütünün elebaşı Gülen ile FETÖ üyelerinin Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceği ya da ABD’den başka bir ülkeye sığınabileceği tartışmaları sürerken Pensilvanya’da mezarlık hazırlanması dikkati çekti. Gülen’in yaşadığı yere yakın mesafede bulunan mezarlığın girişinde “Gurbet Cemetery” (Gurbet Mezarlığı) tabelası bulunuyor. Mezarlık için çeşitli bilgilerin yer aldığı bir internet sitesi de hazırlandı. Sitede yayınlanan krokiye göre yaklaşık 2 bin kişi kapasiteli olduğu görülen alan üzerindeki mezar yerleri, bin dolardan başlayıp kişi sayısına göre 10 bin dolara kadar fiyatlarla satışa sunuluyor. 27 Mayıs 2015’ten itibaren geçerli olduğu duyurulan fiyat listesinde aile için fazla sayıda mezar yerinin alınması durumunda indirim ve taksit imkanları da sunuluyor. Mezarlık şirketi, mezar yerinin dışında cenaze hizmetleri de sağlıyor. Mezar taşı dahil tüm cenaze ve defin hizmetleri için Pensilvanya eyaletinde bulunanlara 4 bin 250 dolar ücret belirlendi. Diğer eyaletlerden cenazelere ise yol masrafı ekleniyor. İnternet sitesinde mezarlığa bağış yapmak isteyenler için de ayrı bir link oluşturuldu.

ARAZİNİN ORTASINDA İKİ SELVİ AĞACI

Mezarlık için hazırlanan arazinin etrafında seyrek de olsa servi ağaçları bulunuyor. Tamamı boş olan arazinin ortasında ise bir mezar sığacak alanda karşılıklı iki servi ağacının dikilmiş olması dikkat çekiyor.Mezarlık için oluşturulan internet sayfasında şirketin Lehigh Diyalog Merkezinin alt kuruluşu olduğu belirtiliyor. Diyalog Merkezinin web sayfasında da dinler ve kültürler arası diyalog adı altındaki faaliyetlere ilişkin fotoğraflar bulunuyor. Sayfanın bir bölümünde de “Gülen grubu” hakkında bilgi veriliyor.Mezarlık şirketinin yönetim kurulu başkanı olarak Murat Al gözüküyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Tufan, Cenaze Hizmetleri Direktörü Orhan Güven ve şirketin sekreteri olarak ise Muhlis Eren’in isimleri yer alıyor. Resmi kayıtlara göre, hem Murat Al hem de Orhan Güven’in Cumhuriyetçi Parti’den kongre üyesi olan Charlie Dent’in seçim kampanyasına 1 Ocak 2015 tarihinde 500’er dolar bağış yaptığı görülüyor. İki kişinin de Pennsylvania’daki FETÖ organizasyonlarında aktif görev aldıkları anlaşılıyor.

GÜLEN BURAYA MI GÖMÜLECEK?

AA muhabirinin ulaştığı Orhan Güven, “FETÖ elebaşı Gülen’in ölümü halinde bu mezarlığa mı gömüleceği”ne ilişkin soru üzerine, konuyla ilgili açıklama yapmak istemediğini söyledi.15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından kaldığı çiftlikte ABD basınına verdiği röportaj öncesi tansiyonunu ölçtüren FETÖ elebaşı Gülen’in çöküntü ve moral bozukluğu içinde olduğu kameralara yansımıştı. FETÖ elebaşının daha önce de şeker ve tansiyon gibi hastalıklarının bulunduğu biliniyor. Wind GAP’te doğup büyüdüğünü belirten John Favere isimli kasaba sakini, AA’ya yaptığı açıklamada, Gülen’in ölümü halinde bu mezarlığa gömüleceğine inandığını belirterek “Bu mezarlık, Gülencilerin uzun süre buradan gitmeyi düşünmediklerini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

MEZARLIK TABELASI İKİ HAFTA ÖNCE FARK EDİLDİ

İnsanların Gülen grubundan korktuğu için gazetecilere konuşmak istemediklerini söyleyen Favera, kendisinin bu terörist grupla uzun süredir mücadele ettiğini ve FETÖ tarafından hedef haline getirildiğini anlattı. Ailesinin geçmişten beri bölgede yaşadığını ve arazilerinin bulunduğunu belirten Favere, mezarlıktaki tabelayı iki hafta önce fark ettiğini söyledi. Mezarlığın bulunduğu bölgeden daha önce de defalarca geçtiğini ancak buranın FETÖ’ye ait olduğunu fark etmediğini ifade eden Favere, daha önce çalılarla kaplı bölgenin iki buçuk ay önce temizlenerek tabelanın ortaya çıkarıldığını belirtti.

FETÖ elemanları hakkında da açıklamalar yapan John Favere, örgütün çok sinsi hareket ettiğini, insanların beynini yıkadığını ancak bölgedeki topluluklar yararına hiçbir şey yapmadığını söyleyerek “Bu civarda birçok Gülenci var. Bazılarının çocukları süpermarketlerde çalışıyor ama kendileri evlerinden çıkmıyor. Türkiye’de yaşananlardan sonra onun ABD’de durmaması gerekir. ABD niçin teröriste ev sahipliği yapıyor anlamıyorum.” dedi.

John Favere, Fetullah Gülen’in başka bir ülkeye gideceği yönündeki haberlere de inanmadığını, bunun bir Oyun olabileceğini ifade etti. Bunu bir saklambaç oyununa benzeten Favere, “İnsanlara Gülen’in taşınacağını söylüyorlar ya da artık burada olmadığını söylüyorlar. Ama gerçek öyle değil. Eğer Gülen gerçekten İslamiyet ve Kur’an’a bağlı bir din adamı ve masumsa neden Türkiye’ye gidip adaletin karşısına çıkmıyor?” diye konuştu. Wind Gap’te AA’ya konuşan kasaba sakinleri ise civarda ev kiralayan çok sayıda Türk olduğunu, bunların çoğunun her gün Fetullah Gülen’in yaşadığı çiftliğe gidip geldiğini ancak orada ne yaptıklarını bilmediklerini söyledi.

Saylorsburg’da FETÖ elebaşı Gülen’in kaldığı çiftlikteki faaliyetler de devam ediyor. Otomobillerle evin girişindeki nizamiyeye gelenler girişteki kulübede kendilerini tanıtarak içeriye girebiliyor. AA ekibi giriş çıkışları bir süre çektikten sonra yakınlardaki Wind Gap kasabasına giderken gri renkli bir kamyonet tarafından gizlice takibe alındı. Kasaba sakinleriyle görüşürken kamyonetteki bıyıklı ve güneş gözlüklü kişi aracın ön camına yerleştirilmiş hareket halinde zoom yapma özelliğine sahip kamera ile AA ekibinin fotoğraflarını çekti. Olayın fark edilmesinin ardından AA muhabirinin neden gizlice çekim yaptığını sormak için kamyonete yaklaşması üzerine fotoğrafları çeken kişi hızla bölgeden ayrıldı.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ