Firmandex

Oyun sektörü hacmi 100 milyar dolara yaklaştı

Teknolojinin gelişmesi sonrası video oyunları tüm dünyada 7’den 70’e herkes tarafından rahatlıkla elde edilebilirken Pazar büyüklüğü de günden güne artıyor. 2016 yılının bitmesine az bir süre kala oyun pastasının 96 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı belirtiliyor.

Oyun sektörü hacmi 100 milyar dolara yaklaştı

Oyun dünyası hakkında araştırma raporları yayınlayan Superdata tarafından yayımlanan son rapora göre oyun dünyası 2016 yılının tamamında 96 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu veriler ışığında 2017 yılında oyun dünyasının rahatlıkla 100 milyar doları geçeceği söylenebilir.

Özellikle akıllı telefonların çok hızlı gelişmesi ve kendi halinde bile önemli Pazar haline gelmesi sonrası oyun sektörünün kazancı günden güne artmaya devam ediyor. Sinema endüstrisinin 2016 yılında toplam kazancı 10.7 milyar olduğu dikkate alındığında, oyun pazarının çok büyük bir Pazar konumuna geldiğini söylemek doğru olur. Oyun pazarında toplam gelirin 36 milyar dolarını PC platformu, 41 milyar dolarını ise mobil oyun platformunun aldığını belirtelim.

Yeni Şafak Teknoloji (@yenisafakteknoloji) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (23 Ara 2016, 03:50 PST)

Facebook 2016 yılının en iyi oyunlarını açıkladı

Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook, aynı zamanda ayda 550 milyondan daha fazla kullanıcısına oyun hizmetleri sunuyor. Sosyal medya platformunun bizlere sunduğu oyunlar arasından en iyileri her yıl yetkililer tarafından belirleniyor ve belirli ödüller alıyorlar. Facebook’un 2016 Yılının En İyi İnternet Oyunu ödülünün sahipleri ortaya çıktı. Facebook 2016’nın en iyi oyunları listesi resmi blog sitesinde yayınlanan yazıyla ortaya çıktı. Yılın Oyunu ödülünü Gardenscapes – New Acres kazandı. Yapımcılığını Township oyunu ile tanınan Playrix Games stüdyosunun üstlendiği son zamanların popüler oyunlarından biriydi. 2016 Yılının En İyi İnternet Oyunu ödülünün ise toplamda 8 kazananı bulunuyor. Bejeweled Stars ve Poker Heat gibi oyunların da bulunduğu listede, League of Angels II öne çıkıyor. İnternet tarayıcısı tabanlı, sıra temelli bir fantastik çoklu oyuncu rol yapma oyunu olan bu oyun, 2014 yılında En İyi Yeni Oyun ödülünü de kazanmıştı. Çıkışını gerçekleştirdiği günden bu yana gerek oyuncuların tanıtımı gerek ise verilen reklamlar ile birlikte oyuncu sayısını gittikçe artıran League of Angels II, olgunlaşmış bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Mobil oyunlar arasında ise Pokémon GO ile Crash Royale oyunları ön plana çıkıyor. Facebook’un oyun kütüphanesi olan ve bilgisayar üzerinde kullanılabilen Gameroom uygulaması içinde en iyi oyunlar seçildi. Critical Ops ve Game of Dice oyunları bu listede kendine yer bulan oyunlardan bazıları. Facebook tarafından seçilen 2016 yılın oyunları tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.Sosyal medya ile kültür sanat bir araya geldi Sosyal medyada teröre destek verenler nasıl ihbar edilir? Facebook Live Audio ile sesli canlı yayın yaptıracak

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ