FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

‘Onların mücadelesi bizlere ders’

Sultan Abdülhamid Han’ın hayatının anlatıldığı “Payitaht Abdülhamid” adlı dizi, 24 Şubat’ta TRT1 ekranında seyirciyle buluşacak. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da katıldığı tanıtım toplantısında konuşan TRT Genel Müdür Yardımcısı Eren, “Yüzyıllarca bu topraklarda hüküm sürmüş atalarımızın her birinin mücadelesi bizler için birer ders niteliğinde. Ne mutlu ki bizlere, anlatacak hikayelerimiz bitmiyor” dedi. Başrol oyuncusu Bülent İnal, Hicaz Demiryolu ve Filistin meselesinin de dizide işleneceğini belirtti.

‘Onların mücadelesi bizlere ders’

Osmanlı Cihan Devleti’nin 34’üncü padişahı Sultan Abdülhamid Han’ın hayatının anlatıldığı “Payitaht Abdülhamid” adlı dizi, 24 Şubat’ta TRT1 ekranında seyirciyle buluşacak. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da katılımıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, meşakkatli ve keyifli bir hazırlık sürecinin ardından, dizinin ekrana geleceğini ifade etti.

Eren, TRT’nin “Seddülbahir”, “Büyük Sürgün Kafkasya”, “Filinta” ve “Diriliş Ertuğrul” gibi tarihin merak edilen dönemlerine ışık tutan ve halkın beğenisini kazanmış dizilere imza attığına işaret ederek, “Bu vatan, uğrunda bedel ödeyen ecdadımızın bizlere birer emaneti kuşkusuz. Yüzyıllarca bu topraklarda hüküm sürmüş atalarımızın her birinin mücadelesi, bizler için birer ders niteliğinde. Ne mutlu ki bizlere, anlatacak hikayelerimiz bitmiyor. Son duası, ‘Milletim, milletim!’ olan Sultan Abdülhamid Han’ın gerçeklerini anlatmak da bu büyük medeniyetin varislerinin omuzlarına yüklenmiş bir sorumluluktu. Yeni yüzyılı kirli hesaplarına göre şekillendirmeye çalışan Batı’ya karşı dik duran, mücadele dehası Sultan Abdülhamid Han’ın hayatını, bu sorumluluk bilinciyle ekrana getirmeye karar verdik. Payitaht Abdülhamid, o dönem dünyada yaşananlarla, günümüzde karşımıza çıkanların, yöntemler ve amaçlar açısından birbirine olan benzerliğini tarihe not düşecek.” dedi.
‘Payitaht Abdülhamid’ dizisi heyecanla bekleniyor.

Son 13 yılı izleyeceğiz
Dizinin olan biteni daha isabetli bir şekilde yorumlamaya vesile olacağını dile getiren Eren, şunları kaydetti:

“Payitaht Abdülhamid dizisinde, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturuyla 600 yıl hüküm süren Osmanlı medeniyetini, dünyanın, tek bir cephe haline gelerek yıkmaya çalışmasına ve bu zorlu süreci ‘Ulu Hakan’ unvanıyla taçlandıran Sultan Abdülhamid Han’ın mücadele zekasına tanık olacağız. Bu dizi, Osmanlı tarihinin en çok merak edilen ve en çok tartışılan 33 yıllık döneminin, son 13 yılına ışık tutacak. Osmanlı’nın zaferiyle sonuçlanan Yunan Harbi, Filistin topraklarının Sultan’dan istenildiği 1. Siyonist Kongresi, Abdülhamid Han’ın en önemli eserlerinden biri olan Hicaz Demiryolu çalışmaları, dizide izleyeceğimiz tarihi olaylardan sadece birkaçı.”
‘Payitaht Abdülhamid’ için geri sayım

1876 yılında çıktığı tahtta 33 yıl kalan Sultan 2. Abdülhamid Han’ın hayatının kaleme alındığı “Payitaht Abdülhamid” dizisi dev kadrosu ve ES Film imzasıyla Şubat ayında TRT1 ekranlarında başlıyor. Çekimlerine Kocaeli Seka Film Platolarında başlanan dizinin, yönetmen koltuğunda “Kurtlar Vadisi”, “Elveda Rumeli” gibi başarılı dizi projeleriyle tanıdığımız Serdar Akar oturuyor. Oyuncu kadrosunda ünlü isimler yer aldıSultan Abdülhamid Han karakterini ise, “Ihlamur Altında”, “Tatar Ramazan”, “Bir Çocuk Sevdim”, “Babam ve Ailesi” ve en son TRT’nin mini dizisi “Son Destan” gibi projelerde seyircinin severek izlediği Bülent İnal üstleniyor. Dizi, oyuncu kadrosunun yanı sıra, dekorları, kostümleri ve gerçek mekanlarıyla da göz kamaştırıyor. Bülent İnal’ın ‘2. Abdulhamid’i canlandıracağı dizide Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu, Hakan Boyav, Saygın Soysal ve Umut Kurt gibi isimler yer alıyor.Dizinin ilk bölüm fragmanı: Video: Payitaht Abdülhamid’in son fragmanı yayınlandı ‘Payitaht Abdülhamid’den ilk görüntüler

Elliden fazla mekan hazırlandı

İbrahim Eren, 100’den fazla kişinin sette görev yaptığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca boyama, marangoz işçiliği, demir işçiliği gibi dekor yapımı için 150 kişiden oluşan büyük bir ekip gece gündüz çalıştı. Birinci bölüm için Sultan Abdülhamid Han çalışma odası, Hint İngiliz savaş meydanı, tekke, kilise, cami, harem odaları, Pera suikast yeri gibi elliyi aşkın mekan hazırlandı. Şu ana kadar dekor hazırlığında bin 500 saati bulan bir çalışma gerçekleşti. Yeni bölümler için de dekorların hazırlanması devam ediyor. Sadece büyük mabeynin tek mekan halısı için 230 metrekare halı dokutuldu. Askeri kostümler ve kadın kıyafetleri, tarih danışmanları eşliğinde detaylarına kadar incelenerek, 4 ayrı atölyede 20 terziyle hazırlandı. Ayakkabı ve şapka atölyelerinde döneme uygun özel üretimler yapıldı. Takı tasarımları da döneme uygun olarak bu dizi için üretildi.”

Numan Kurtulmuş da tanıtım toplantısına katıldı.
‘Abdülhamid’in ve o dönemin bilinmeyen yanlarını, verilen mücadeleleri anlatıyoruz’

Sultan Abdülhamid’i canlandıran oyuncu Bülent İnal da Abdülhamid’in 33 yıllık padişahlık hayatının 20. yılından itibaren dizide ele alındığını söyledi. Hicaz Demiryolu ve Filistin meselesinin de dizide işleneceğini belirten İnal, “33 yılı mücadeleyle geçen bir padişahın belli bir dönemini anlatıyoruz ‘Payitaht Abdülhamid’ projesinde. Sultan Abdülhamid Han’ın ve o dönemin bilinmeyen yanlarını, verilen mücadeleleri anlatıyoruz. Güzel ve iyi bir proje olduğunu düşünüyorum hem teknik hem senaryo anlamında iyi bir proje olduğunu ve tartışma yaratacak bir proje olduğunu düşünüyorum. İnşallah seyircinin seveceği bir iş yapmışızdır.” değerlendirmesinde bulundu.
Oyuncu Özlem Conker de bilgi anlamında Abdülhamid dönemine çok hakim olmadığına dikkati çekerek, “Tabii ki bu proje dolayısıyla çok okudum. Çok enteresan bir padişah ve çok enteresan bir dönem olduğunu öğrendim. Daha ayrıntılarıyla öğrendim. Tabii ki okuldan kalan bilgiler çok yüzeysel, fakat okudukça, içine girdikçe çok enteresan ayrıntılar gördük biz. Tabii ki tarih okumak da çok zevkli bu arada. Bize de çok eğlenceli oldu” dedi.
Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici’nin yapımcılığını üstlendiği dizinin senaryosuna Osman Bodur ve Uğur Uzunok imza attı. Serdar Akar’ın yönettiği yapımda, İnal ve Conker’in yanı sıra Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu, Hakan Boyav, Saygın Soysal, İbrahim Kendirci, Berkan Şan, Can Sipahi, Eren Hacısalihoğlu, Gözde Kaya, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ali Nuri Türkoğlu ve Umut Kurt rol aldı.

“Eğer Müslümanlara huzur yoksa Kraliçe de rahat uyuyamayacak” + 7Tümünü Gör 16 Şubat 2017 Yeni Şafak

Son dönemde yaptığı dönem dizileri ile tarihe ışık tutan projelerin ev sahipliğini yapan TRT şimdi de Sultan Abdülhamid Han’ın hayatını ve o dönemde yaşananları ekranlara getiriyor. 24 Şubat Perşembe günü yayınlanacak dizinin ilk bölümünün fragmanı büyük ilgi gördü. Fragmanda yer alan diyaloglar ise dizinin çok hareketli geçeceğinin işareti oldu. Dizi, oyuncu kadrosunun yanı sıra, dekorları, kostümleri ve gerçek mekanlarıyla da göz kamaştırıyor.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.