Firmandex

Obezite kansere yakalanma oranını arttırıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Çipe, obezite ve neden olduğu hastalıklar konusunda uyardı.

Obezite kansere yakalanma oranını arttırıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Çipe, “Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni kanser vakalarının tümünün yüzde 3.2’sinin obezite ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

Yine bu ülkedeki kanserden ölümlerin erkeklerde yüzde 14, kadınlarda ise yüzde 20’sini kilolu ve obez bireyler oluşturmaktadır. Son 25 yılda vücut ağırlık artışına paralel olarak morbid obez (3’üncü derece obez) bireylerin oranı giderek artmaktadır. Harcanandan daha fazla enerji alımı veya fiziksel aktivitenin az veya çok az oluşu obezite ile yakından ilişkilidir.

Obezite; koroner kalp hastalıkları, inme, hipertansiyon, diyabet vb. hastalıkların ortaya çıkmasına neden olduğu gibi çeşitli kanser türleri için de önemli bir risk faktörüdür” ifadelerini kullandı.

Obezitenin, kanser riskini vücutta meydana gelen hormonal ve metabolik değişiklikler sonucu kanser oluşumuna neden olan faktörlerin artışı ile arttırmakta olduğu bilgisini veren Doç. Dr. Çipe, ”Obez bireylerde, yag hücreleri tarafından kana salınan çeşitli hormonlar ve bazı büyüme faktörlerinin çok fazla miktarlarda ve sürekli olması, hücreleri daha fazla büyümeleri ve bölünmeleri yönünde uyarmakta ve bu durum kanser oluşumunu tetiklemektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Kanser Araştırmaları Temsilciligi, obezite ve fiziksel aktivite yetersizliğinin yüzde 20-25 oranında meme, kolon, endometriyum ve özefajial kanserlere yakalanma riskini arttırdığını göstermiştir. Yalnızca Amerika’da her yıl 102 bin ile 135 bin arasında yeni kanser vakası görülmektedir.

Obez kişiler bu nedenler ve eşlik eden yandaş hastalıklardan dolayı normal kilolu kişilere göre ortalama 15 yıl daha erken ölmektedirler. 2020 yılında dünya çapında kanserlerin obezite kaynaklı olanlarının yüzde 50’lere varacağı tahmin edilmektedir” diye konuştu.

Doç. Dr. Çipe, obezite ve kanser ile mücadele için şu önerileri sıraladı:

“Yeterli ve dengeli besleniniz. Bitkisel besinlerden zengin bir diyet tüketiniz. Yeterli miktarda sebze ve meyve tüketiniz. Vücut ağırlığınızı normal sınırlar içinde tutunuz. Bel ve kalça çevre ölçümlerinize dikkat ediniz. Tükettiğiniz porsiyon miktarına dikkat ediniz. Sigara ve alkolden uzak durunuz.Yağ ve tuz içeriği düşük olan besinleri tercih ediniz. Besinleri güvenli bir şekilde, doğru pişirme ilkeleri uygulayarak pişiriniz. Besinleri saklama koşullarına uyunuz. Fiziksel olarak aktif olunuz.”

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ