Firmandex

NATO’dan New York Times’a Türkiye tepkisi

NATO müttefikleri, New York Times gazetesinin Türkiye’nin NATO üyeliğinin tartışmaya açılacağını ifade eden yazıya tepkili

NATO’dan New York Times’a Türkiye tepkisi

4 Ağustos tarihili  New York Times gazetesinin baş yazısında yer alan ve Türkiye’nin  NATO’dan atılabilecegini ifade eden yazının gerçeği yansıtmadığını ifade eden diplomatik kaynaklar, İttifak’ın kurucu belgesi olan  Washington Anlaşması’nın İttifak üyesi bir ülkenin NATO’dan atılmasını öngören herhangi bir madde içermediğini hatırlattılar.

Aynı kaynaklar, Türkiye’de Amerikan karşıtlığının arttığına dair henüz bilimsel bir çalışmanın yapılmadığını hatırlattılar. Türkiye’nin NATO’ya yönelik tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini de vurguladılar.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin NATO’daki gelecegini sorgulayacak resmi ya da gayri resmi bir toplantının gündemde olmadığını söyleyerek,  Varşova Zirvesi’nin sonuç bildirgesine de atıfta bulundular. Bu çerçevede, Varşova Zirvesi’nin 129’uncu maddesinde yer alan ve Türkiye’nin de onay verdigi metinde, NATO’ya üye ülkelerin insan hakları ve demokratik prensiplere sahip çıkmaları önemine vurgu yaptığını belirttiler.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/nato-dan-new-york-times-a-turkiye-dunya-2290431/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ