Firmandex

‘MR’a sığamazsınız’ sözü 84 kilo zayıflattı

Babası için MR filmi randevusu almaya gittiğinde hasta zannedilip “Bu kiloyla MR cihazına giremezsiniz” denilen 170 kilo ağırlığındaki mühendis Battal Murat Öztürk, o gün zayıflamaya karar verdi. Uzman Diyetisyen Aslı Kınsız İnan’ın diyetine uyan Öztürk, azmi sayesinde 1 yılda 86 kiloya düşmeyi başardı. Çevresini de zayıflatan Öztürk, yeni halinden çok memnun.

‘MR’a sığamazsınız’ sözü 84 kilo zayıflattı

İzmirli mühendis Battal Murat Öztürk, bu yılın başında babası için bir tanı merkezine MR randevusu almaya gitti. Merkezdeki görevlinin Murat Öztürk’ü hasta zannedip, “Bu kiloyla MR cihazına sığamazsınız” demesi genç mühendisin hayatını değiştirdi. Hastalanması halinde mevcut kilosuyla MR çektiremeyeceğini aklına getiren Öztürk, bir an önce sağlıklı bir şekilde kilo vermek için arayışlara başladı.

Çevresini de zayıflattı

Diyetisyen Aslı Kınsız İnan’a başvuran Öztürk, yaşadığı olayı anlatıp zayıflamak istediğini söyledi. Bunun üzerine özel bir beslenme programı hazırlayan İnan, her hafta Öztürk’ü düzenli olarak 1 yıl takip etti. 1 yılın sonunda 84 kilo vererek, 170 kilodan 86 kiloya düştü.Babasının vefat ettiğini belirten Battal Murat Öztürk, annesi, kız ve erkek kardeşi ile iş arkadaşlarının da 8- 20 kilo arasında kendisiyle birlikte zayıfladıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Kilo problemi yaşayan herkes gibi, bir gün mutlaka kilonun yan etkilerini göreceğimi biliyordum. Fakat bir türlü pazartesi başladığım programlar salı gününü görmüyordu. Beynimdeki iki adet olumsuz düşünceyi yenemiyordum. Birincisi yemek yeme, ikincisi ise hareket etmeme. İki unsur kilo vermemde beni tetikleyen unsurlar oldu. Birincisi rahmetli babam için MR randevusu almaya gittiğim zaman danışmadaki beyefendi randevuyu kendim için aldığımı düşünerek kaç kilo olduğumu sordu. Benim 170 kilo olduğumu duyunca, ‘Bu kiloyla MR cihazına sığamazsınız’ dedi. Cihaza 130 kilo ve üstü kişileri almıyorlarmış. İkincisi ise bir tanıdığımın MR cihazına kiloları nedeniyle girememesi ve ardından yaşamını yitirmesi hayatımın dönüm noktası oldu ve zayıflamaya karar verdim”

7 ayda 76 kilo verdi

Yaşadığı kilo sorunlarından dolayı özgüvenini kaybederek içe kapanan ve sosyal çevresinden uzaklaşan Gaziantepli Selma Kaya, kuzeninin tavsiyesiyle spor salonuna gitmeye karar verdi. 32 yaşındaki Selma Kaya Şahinbey Belediyesi’ne ait Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nde spora başladı. Genç kadın haftada 6 gün spor yaparak 7 ayda 76 kilo verdi. 124 kiloya düşen Kaya, yeni hedefinin 65 kiloya kadar düşerek, hayalindeki elbiseleri giymek olduğunu ifade etti.’Ailem halime çok üzülüyordu’Aşırı kilolarından dolayı hareket edemediğini belirten Selma Kaya, yaşıtları gibi kendisi ile birlikte barışık bir hayat sürmek istediklerini ifade etti. Kaya, “Aşırı kilolarımdan dolayı hareket edemiyordum. Ailem bu duruma çok üzülüyordu. Tüp mide yaptırmaya karar verdim fakat onun için de diyet yapıp belli bir kiloya düşmem gerekiyordu o nedenle yaptıramadım. Ablamın çocuğu spora geliyordu onun tavsiyesiyle spora başlamaya karar verdim. Engelli amcam ile yaşlı annemi bırakıp gelmek istemedim ama hocamızın ısrarını kıramadım ve spora başladım. 7 ayda 200 kilodan 124 kiloya düştüm. Ailem çok mutlu oluyor ve beni sürekli destekliyorlar” dedi.Selma Kaya, 7 ay önce yürümekte ve merdiven çıkmakta aşırı zorlandığını belirterek, “İstediğim gibi gezemiyordum, merdiven çıkamıyordum bu nedenle özgüvenim de kalmamıştı. Spora başladığım ilk günlerde hocamın yardımıyla yürüyebiliyordum. Şu an çok iyiyim yürüyebiliyorum, gezebiliyorum. Hedefim 65 kiloya düşmek ve güzel güzel istediğim kıyafetleri giyinmek” şeklinde konuştu.Haftanın 6 günü spor yapıyorYaşar Torun Gençlik Merkezi Spor eğitmeni Cennet Şenyurt, 7 ay önce Selma Kaya’nın kısa sürede başarılı bir şekilde kilo verdiğini söyledi. Şenyurt, “Selma spora başladığı ilk günlerde aşırı kilolarından dolayı birinci kata çıkana kadar 3 defa mola veriyordu. Çok utangaçtı fakat artık o günleri geride bıraktı. Yürüyüş bandına ilk girdiği gün koluna girmek zorunda kalıyordum. 7 ay gibi kısa sürede 200 kilodan 124 kiloya düşürdük. Bundan sonraki hedefimiz 3 ayda 80 kiloya düşüp sonrasında ise kendisinin istediği ideal kilosu olan 65’i kadar düşmek. Herhangi bir diyet uygulamadık kendi diyetini kendisi belirledi. Haftada 3 gün geliyordu biz 6 gün gelmesini önerdik” diye konuştu.

‘Kilo verdikçe mutlu oldu’

Battal Murat Öztürk’ün kilo vermesine yardımcı olan uzman diyetisyen Aslı Kınsız İnan ise şu açıklamayı yaptı:

“Battal bey geldiğinde bu kadar kilo verebileceğine inanmıyordu, bu sürecin uzun olacağını, azmini hiç kaybetmeden zorlansa dahi disiplinini bozmadan devam etmesi gerektiğini anlattım. Kendisi kilo vermeye başladıkça mutlu oldu ve her hafta daha da başarılı sonuçlar alarak 1 yılın sonunda tam 84 kilo verdi. Battal beye hiç spor yaptırmadım. Çünkü bu kiloda dizlere binen yükten dolayı spor yapması daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir, hem belinde hem de dizlerinde kalıcı hasarlara yol açabilirdi. Her hafta değiştirdiğim listelerime harfiyen uydu. Yemeklerini hazırlayan annesi ve ablası en büyük destekçimizdi. Sabahları işe gitmeden öğlen yemeğini ve ara öğünlerini mutlaka yanına alıp evden çıkıyordu, bunu gören iş arkadaşları da onun beslenme tarzına az da olsa uyarak onunla beraber kilo kaybetmişler. Bu süreç uzun ve yorucu görülebilir ama en sağlıklısıdır. Kısa yolu seçip ameliyat olmayı düşünenler, risklerini de doktorları ile çok ayrıntılı konuşmalılar.”

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ