Firmandex

Mobil reklamlar 37 milyar Euro’ya ulaştı

IAB Avrupa ve IHS’in açıkladığı verilere göre 2015 yılında mobil reklam yatırımları 37 milyar Euro seviyesine ulaştı. İşte dünyadaki verilerle mobil reklam yatırımları.

Mobil reklamlar 37 milyar Euro’ya ulaştı

 

Akıllı telefonlar, tabletler derken akıllı saat gibi giyilebilir cihazlarla beraber her geçen gün daha da mobilize bir hayat yaşıyoruz. Hayatımızda yaptığımız pek çok işi mobil cihazlardan da yapabilir hale geldik. Bu da reklam pazarını mobil cihazlara doğru yönlendiriyor.

2016 yılının son çeyreğindeyiz ve 2017 yılına giriyoruz. Fakat bazı detaylı analizler bir yıl geriden gelebiliyor. Bu haberimizde IAB Avrupa ve IHS’in verileriyle beraber yaptığı global mobil reklam yatırımlarını açıklıyoruz.   

Mobil reklam yatırımları 2015’te 37 milyar Euro oldu

2015 yılında mobil gösterim reklam yatırımları yüzde 92,6’lık artışla 19 milyar Euro’ya (26 milyar Dolar) seviyesine ulaşırken, mobil arama reklam yatırımları ise 16 milyar Euro oldu.

IAB Avrupa ve IHS’nin açıkladığı global mobil reklam yatırımları rakamlarına göre, 2014 yılında 22 milyar Euro (29 milyar Dolar) olan mobil reklam yatırımları 2015 yılında yüzde 68.2’lik artışla 37 milyar Euro’ya (49 milyar Dolar) ulaştı.

Bu artışta mobil odaklı tüketici dünyası ve gelişen pazarlama Teknolojileri etkili oldu.

Mobil gösterimlerde dev yükseliş!

Açıklanan rapora göre mobil gösterim yüzde 92,6 oranındaki artışla en yüksek büyümeyi elde ederken, mobil arama reklamları yüzde 51,8’lik artışla ikinci sıradaki yerini aldı.

Kullanıcıların operatörlerin sunduğu mesajlaşma servislerinden, aplikasyon bazlı mesajlaşma platformlarına kaymasıyla mesajlaşmadaki artış yüzde 20 oldu.

Mobil mesajlaşma uygulamalarının da gelirleri azımsanmayacak seviyede

2015 yılında, mobil gösterim reklamları 19 milyar Euro (26 milyar Dolar) ile mobil reklam yatırımlarının yüzde 52,3’ünü oluştururken, mobil arama yatırımları 16 milyar Euro (21 milyar Dolar) ile tüm mobil reklam yatırımlarından yüzde 42,8’lik pay aldı.

Mesajlaşma reklam yatırımları ise 2 milyar Euro (2,4 milyar Dolar) ile pazardan yüzde 5 pay elde etti.

Gelirin bölgelere göre dağılımı

2015 yılındaki 37 milyar Euro değerindeki mobil pazarın bölgelere göre dağılımı ise;

Kuzey Amerika: yüzde 45

Asya-Pasifik: yüzde 34

Avrupa: yüzde 19

Orta Doğu & Afrika: yüzde 0,9

Latin Amerika: yüzde 0,7

Yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise yüzde 69’lük oranla Asya-Pasifik bölgesinin büyümede önde olduğu dikkat çekiyor. Orta Doğu ve Afrika haricindeki diğer tüm bölgelerde yüzde 50’nin üzerinde bir artış görüldü. Büyüme oranları;

Asya-Pasifik – yüzde 69

Kuzey Amerika – yüzde 67

Latin Amerika – yüzde 60

Avrupa – yüzde 58

Orta Doğu & Afrika – yüzde 37

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kurşun mobilin Türkiye’deki gelişimini “Mobil Türkiye’de de hızla büyüyor. IAB Türkiye olarak açıkladığımız AdEx-TR 2016 ilk yarı Dijital Reklam Yatırımları raporuna göre, mobil display reklam yatırımları 145 milyon TL’ye ulaştı.

Bu büyümenin önümüzdeki dönemlerde de sürmesini ve mobilin dijital reklam yatırımları içindeki payının artırmasını bekliyoruz.” sözleriyle değerlendirdi.

 

:: Mobil reklamlar hakkında düşünceleriniz neler?

 

 

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/mobil-reklamlar-37-milyar-euroya-ulasti-76107

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ