Milli Savunma Bakanı Işık: PYD, Fırat’ın doğusuna çekilmezse…

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, PYD unsurlarının Fırat’ın doğusuna çekilmesine ilişkin, “Şu anda çekilme henüz tam olarak gerçekleşmedi. Bunu, çekilmenin gerçekleşmesini hem bekliyoruz hem de yakınen takip ediyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Işık: PYD, Fırat’ın doğusuna çekilmezse…

Işık, NTV televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından başlatılan Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Cerablus’un kontrol altına alındığını belirten Bakan Işık, alan temizliği üzerinde yoğun şekilde çalışıldığını belirtti.

Operasyonun Özgür Suriye Ordusu tarafından yürütüldüğünü vurgulayan Işık, şunları söyledi:

“Bu operasyonun iki temel amacı var: Bir, Türkiye’nin sınır güvenliğinin teminat altına alınması. Bununla ilgili DAEŞ’in oradan tamamen temizlenmesi, bu bizim için olmazsa olmaz. Ama bu bizim için gerek şart, yeter şart değil. Yeter şart da oranın Türkiye’nin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde teminat, garanti altında tutulması. Yani ‘buradan DAEŞ gitti, bizim işimizi bitti’ anlayışıyla buradan Türkiye’nin hemen geri çekilip, Türkiye’ye müzahir unsurların buradan çekilmesi ve yerine PYD’nin de oraya gelmesinin de engellenmesi. İki hedefi gözetiyoruz, bir DAEŞ’in tamamen temizlenmesi, iki yerine de PYD’nin, YPG’nin orada bulunmaması. Bunu sağlayacak bir operasyon. Bu teminat altına alınana kadar bu operasyon sürecek. Hedefimizi orada Türkiye’nin kendi sınır güvenliğini tamamen teminat alınana kadar bu operasyonun sürmesi olarak belirledik.”

“PYD mutlaka Fırat’ın doğusuna çekilecek”

Işık, terör tehdidinin ortadan kaldırılması için Cerablus’u kritik bir bölge olarak nitelendirerek, “Orada Özgür Suriye Ordusu’nun kalması, Özgür Suriye Ordusu’nun orada tam olarak yerleşip kontrolü tamamen sağlayana kadar da Türkiye olarak da bizim desteğimizin sürmesi gayet normaldir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin kendi sınır güvenliğini teminat altına almasını, en temel hakkı olarak değerlendiren Işık, “Özellikle PYD’nin doğu ve batı kantonlarını birleştirme hayalinde Cerablus önemli bir nokta. Böyle bir hayalin gerçekleşmemesi Türkiye’nin en önemli politik, stratejik önceliğidir. Bunun da engellenmesi noktasında Cerablus bizim açımızdan önemli.” dedi.

PYD mensuplarının Fırat’ın doğusuna çekilmesine yönelik verilen sözü hatırlatan Bakan Işık, “Bu mutlaka fiilen gerçekleşecek. PYD mutlaka Fırat’ın doğusuna çekilecek” diye konuştu.

PYD mensuplarının çekilmelerine ilişkin şu anda bilgi olup olmadığının sorulması üzerine Işık, şu yanıtı verdi:

“Bizim ABD ile bir hafta önce yaptığımız temaslarda, iki hafta içinde çekileceklerini, en azından bu konuda mutabakat sağlanmıştı. Şimdi bir haftası geçti, zannediyorum önümüzdeki bir hafta içinde çekilmenin tamamen sağlanması hedefleniyor. Bu konunda ABD’lilerin tabii bu son bir haftada tavırlarını göreceğiz. Şu anda çekilme henüz tam olarak gerçekleşmedi. Bunu, çekilmenin gerçekleşmesini hem bekliyoruz hem de yakınen takip ediyoruz. Orada anbean çekilme var mı, yok mu Türkiye takip ediyor bunu. Burada ABD’nin verdiği sözü yerine getirmesini özellikle bekliyoruz ve bunu da yakınen takip ediyoruz, bu hafta bu çekilmenin tamamlanması bizim açımızdan önemli.”

TSK’nın çatışma riski

“Kesinlikle PYD Fırat’ın doğusuna bir an önce çekilmek durumundadır” diyen Işık, bunun Türkiye’nin çok yakın takibinde olduğunu yineledi.

Milli Savunma Bakanı Işık, “Çekilmediği zaman Türkiye bununla ilgili gereken her türlü müdahaleyi yapma hakkına sahiptir.” dedi.

Sayı olarak da harekatın ana unsurunun Özgür Suriye Ordusu olduğunu yineleyen Bakan Işık, “Kritik noktalardaki personelimizle onlara destek sağladığımızı, onları yönlendirdiğimizi, ihtiyaç duyduğu alanlarda topçu desteği, zırhlı araç desteği, İHA’larla görüntü desteği, gerektiğinde de F-16’larla düşman hedefini imha etmek gibi destekler verdiğimizi söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

TSK için bölgede çatışma riskinin olup olmadığı sorusuna Işık, “Bunun minimize edilmesi için çalışılıyor” yanıtını verdi.

Fırat Kalkanı harekatında yaralanan TSK mensubu olup olmadığı sorulan Bakan Işık, “TSK’dan hiçbir personel yaralanmadı” diye konuştu. Işık, harekatta Özgür Suriye Ordusu’ndan 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 kişinin de yaralandığını söyledi.

Milli Savunma Üniversitesi

Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Dinçer Ural’ın gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı belirtilerek, kendisine yönelik bir tasarrufun olup olmayacağının sorulması üzerine, Bakan Işık, “Şu anda izne ayrıldı. Şüphe oluştu, tabii hakkında şüphe oluşunca da bu kadar kritik bir görevin sürdürülmesi zannediyorum çok zor. Bu açıdan da kendi iznini kullanıyor, bu arada bir değerlendirme yapılır ve o değerlendirmenin sonucuna göre de bir adım atılır ama tabii bu kadar kritik bir konumda şüphelerin oluşması mutlaka üzerinde durmamız gereken bir konu, zannediyorum kısa sürede bir karar verilir” ifadelerini kullandı.

Milli Savuna Üniversitesine ilişkin soruya da Bakan Işık, “Ekim ayının başında Milli Savunma Üniversitesi faaliyetine başlayacak. Zaten hava, deniz ve kara harp okulları, astsubay meslek yüksekokulu hayatiyetini sürdürecek ama bunlar Milli Savunma Üniversitesinin çatısı altında bu hayatiyetlerini, varlıklarını sürdürecekler” yanıtını verdi. Işık, üniversitenin rektörünü de kısa zamanda atayacaklarını bildirdi.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1136722

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ